Foto: shutterstock.com

Objektīvāks un precīzāks vērtējums invaliditātei 1

Ar 1. janvāri Latvijā tiek ieviesta pilnveidotā, starptautiskajiem kritērijiem atbilstoša invaliditātes noteikšanas sistēma, informē Labklājības ministrija (LM).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Tas arī pērn 23. decembrī apstiprināts ar Ministru kabineta noteikumiem “Par prognozējamas invaliditātes, invaliditātes un darbspēju zaudējuma noteikšanas kritērijiem, termiņiem un kārtību”.

Galvenās izmaiņas ir tās, ka turpmāk, nosakot invaliditāti un darbspēju zaudējumu atbilstoši Starptautiskā funkcionēšanas, nespējas un veselības klasifikācijā noteiktiem principiem, ņems vērā ne tikai veselības traucējumus, bet arī to radītos aktivitāšu un funkcionēšanas ierobežojumus. Tas nozīmē, ka, sākot ar šā gada 1. janvāri, cilvēkiem no 18 gadiem līdz valsts vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamajam vecumam izvērtēs funkcionēšanas ierobežojumu un tā pakāpi, nosakot invaliditātes grupu, kā arī darbspēju zaudējumu procentos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Cilvēkiem pēc valsts vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamā vecuma sasniegšanas izvērtēs funkcionēšanas ierobežojumu un tā pakāpi, nosakot invaliditātes grupu. Invaliditātes iedalījums grupās saglabājas līdzšinējais.

Vēl invaliditātes ekspertīzes procesā cilvēkam būs iespēja aizpildīt funkcionālo spēju pašnovērtējuma anketu. Kā norāda LM Komunikācijas nodaļas vadītāja Marika Kupče, pilnveidotā sistēma būs arī objektīvāka, precīzāka un tajā būs iesaistīts lielāks skaits speciālistu, proti, pašvaldības sociālā dienesta darbinieks vai ergoterapeits veiks cilvēka no 18 gadu vecuma ikdienas aktivitāšu un vides novērtējumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.