Obama Vašingtonā uzņem Ķīnas viceprezidentu 0
ASV prezidents Baraks Obama, izrādot cieņu, kas pienāktos valsts galvam, otrdien Vašingtonā uzņēma Ķīnas viceprezidentu Sji Dzjiņpinu, kurš, domājams, drīzumā varētu kļūt par nākamo valsts vadītāju.
Abu līderu saruna Baltā nama Ovālajā kabinetā ilga 85 minūtes. ASV viceprezidenta Džo Baidena pavadībā Sji apmeklēja arī Pentagonu, kur viņu sagaidīja lielgabalu salūts. Tiek uzskatīts, ka Sji nākamgad stāsies pašreizējā Ķīnas prezidenta Hu Dzjiņtao vietā, un sagaidāms, ka viņš valsti vadīs turpmākos desmit gadus, kuru laikā Ķīnai tiek prognozēta vēl straujāka izaugsme. Sagaidīšana, kas parasti netiek izrādīta ārvalstu viesiem viceprezidenta rangā, liecina par lielo nozīmi, kādu Vašingtona piešķir savām attiecībām ar Pekinu. Tas gan netraucēja izpausties dziļajām abu valstu domstarpībām gan ekonomikas, gan politikas jautājumos. Savukārt skaļie tibetiešu protesti gan pie Baltā nama, gan pie ASV Tirdzniecības palātas, kur Sji uzstājās ar runu, atspoguļoja cilvēktiesību problēmas, kuras aptumšojušas ASV un Ķīnas attiecības jau 40 gadus.
Tikšanās laikā Obama pauda ASV pozitīvo attieksmi pret strauji augošo Ķīnas labklājību, kā arī uzteica tās “unikālo attīstību pēdējo divu desmitgažu laikā”, taču vienlaikus uzsvēra Pekinas “atbildību”, kas pieaug līdz ar tās ietekmes vairošanos. Baltā nama saimnieks arī uzsvēra, ka Vašingtona nedomā atteikties no savas klātbūtnes Āzijas-Klusā okeāna reģionā. “Mēs vēlamies sadarboties ar Ķīnu, lai nodrošinātu, ka visi pasaules ekonomiskajā sistēmā darbojas pēc vieniem un tiem pašiem ceļu satiksmes noteikumiem,” norādīja Obama. Viņš piebilda, ka Vašingtona vēlas sabalansētu savstarpējo tirdzniecību ne tikai Vašingtonas un Pekinas starpā, bet arī visā pasaulē. Prezidents arī uzsvēra, ka ASV turpinās sekot cilvēktiesību situācijai Ķīnā.
Arī pusdienās, kas notika Valsts departamentā, Baidens asi kritizēja Pekinas piesliešanos Krievijai, uzliekot veto ANO Drošības padomes rezolūcijai Sīrijas jautājumā, kā arī cilvēktiesību problēmas pašā Ķīnā. ASV nav apmierināta arī ar mākslīgu uzturēto zemo Ķīnas valūtas kursu, kas ļauj Pekinai vairot savas eksporta iespējas. Savukārt Sji pusdienu laikā norādīja, ka Vašingtonai un Pekinai savas domstarpības ekonomikas un tirdzniecības jautājumos būtu jārisina dialoga un konsultāciju ceļā, nevis ķeroties pie protekcionisma politikas.