Obama un Sji mēģinās likvidēt neuzticības gaisotni 0
Vakar vakarā ASV Kalifornijas pavalstī ieradās Ķīnas jaunais prezidents Sji Dziņpins, lai divu dienu apspriedēs ar Savienoto Valstu priekšstāvi Baraku Obamu pārrunātu virkni jautājumu, kas saistīti ne tikai ar valstu divpusējām attiecībām, bet arī starptautisko politiku, raksta aizokeāna prese.
Apspriedes notiks Sanijlendas rančo Kalifornijas dienvidos, un tās būs neformālas. Tās sāksies piektdienas vakarā ar pusdienām un turpināsies rīt. “Pirmkārt, pievēršot uzmanību savstarpējai sapratnei un kopīgajiem izaicinājumiem, abi līderi cer divpusējās attiecības panākt tādu sapratnes līmeni, kurš nodrošinās lielākus sasniegumus ilgtermiņā,” raksta avīze “The Los Angeles Times”. ASV politiskie apskatnieki atzīmē, ka Obama un Sji pārrunās abu valstu stratēģiskās intereses, drošības situāciju Āzijā, sākot ar Korejas pussalu un beidzot ar strīdiem par Austrumķīnas un Dienvidķīnas jūrām, Vašingtonas un Pekinas militāro sadarbību Klusā okeāna reģionā, ķīniešu kiberuzbrukumus ASV, kuru mērķis bija kooperatīvo un tehnoloģisko noslēpumu iegūšana, kā arī, protams, divpusējā tirdzniecība. Savukārt ASV likumdevēji un cilvēktiesību aizstāvju grupas grib, lai Obama sarunās ar Sji uzstāj arī uz sešpadsmit Ķīnas politieslodzīto, tostarp Nobela miera prēmijas ieguvēju Liu Sjaobo, atbrīvošanu.
Laikraksts “The Washington Post” gaidāmās sarunas komentē, norādot, ka tās būs pārbaude Obamas un Sji spējām sastrādāties un iezīmēs to, vai personiskās attiecības var ietekmēt valstu politiku turpmākajos gados. “Ir ļoti daudz, par ko runāt,” laikrakstam stāstījis ASV politiskais apskatnieks Džefrijs Beiders, kurš iepriekšējā Obamas administrācijā bija viņa padomnieks jautājumos par Austrumāzijas apgabalu. Viņš norāda uz lielo neuzticību, kas līdz šim valdījusi ASV un Ķīnas attiecībās. “Tā nav tikai tāda frāze, un es neuzskatu, ka to būs tik viegli pārvarēt. Taču mēs redzam uzticību indivīdu [prezidentu] starpā. Un viņiem nav jābūt kopīgai ideoloģijai,” paudis Beiders.
Sji Ķīnas prezidenta amatu ieņēma tikai martā. Taču Obamas administrācija ar Sji kontaktus uzturējusi jau pēdējos divus gadus, norāda “The Washington Post”. Kad pirms diviem gadiem vizītē Ķīnā uzturējās ASV viceprezidents Džo Baidens, viņš tikās arī ar Sji. Savukārt, kad Sji pērn apmeklēja Savienotās Valstis, viņš tikās arī ar Obamu, ko tradicionāli valstu viceprezidenti nedara. “Ar šādiem kontaktiem Sji demonstrējis vēlmi uzlabot attiecības,” laikrakstam “The Washington Post” skaidrojis kāds Obamas administrācijas darbinieks, kurš vēlējies saglabāt anonimitāti. “Man radies iespaids, ka abas puses vēlas pārvērtēt savas nostājas, un pārliecināties, vai tās spējīgas izveidot attiecības, kas balstītas ilgtspējībā, proti, kas nav tikai īslaicīgu problēmu risināšana,” britu raidsabiedrībai BBC komentējis bijušais ASV Valsts sekretārs Henrijs Kisindžers.