Rietumvalstis varētu būt sākušas gatavot Ukrainu pavasara ofensīvai 25
Rietumvalstis gatavo Ukrainu pavasara ofensīvai, secinājuši laikraksta “New York Times” (NYT) žurnālisti, kuri analizējuši Rietumvalstu lēmumus tomēr piegādāt Ukrainai bruņojuma veidus, kurus iepriekš Kijivai atteica.
ASV un Vācija pēdējā laikā paziņojušas par jaunu pretgaisa aizsardzības sistēmu “Patriot” piegādi Ukrainai, kā arī abas valstis un Francija, Lielbritānija un Polija paziņojušas par dažādas bruņutehnikas piegādēm.
Kā secina NYT, tas saistīts ar to, ka palicis maz laika, lai Ukraina sagatavotos iespējamam intensīvākam Krievijas armijas uzbrukumam pavasarī. Ukrainas armijas virspavēlnieks Valērijs Zalužnijs nesen paziņoja, ka pilnīgai iniciatīvas pārņemšanai kaujas laukā ukraiņu spēkiem nepieciešami 300 smago tanku, 600 līdz 700 kaujas mašīnu un 500 haubiču.
Francijas vieglie tanki Ukrainai tiks piegādāti divu mēnešu laikā
Francija divu mēnešu laikā plāno piegādāt Ukrainai smagos bruņutransportierus “AMX-10 RC”, kurus klasificē kā tankus uz riteņiem, pēc sarunas ar Ukrainas aizsardzības ministru Oleksiju Rezņikovu paziņojis Francijas aizsardzības ministrs Sebastjēns Lekornī.
“Ministri pārrunāja mūsu Francijā ražoto kaujas mašīnu “AMX-10 RC” piegādi Ukrainai divu mēnešu laikā,” pēc abu ministru sarunas paziņoja Francijas Aizsardzības ministrija, norādot, ka principiālu vienošanos par to sarunā 4.janvārī panāca Francijas prezidents Emanuels Makrons un Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.
Rezņikovs sarunā pateicies Francijas aizsardzības ministram par pretgaisa aizsardzības sistēmām “Crotale”, kas palīdzējušas glābt dzīvības pēdējo Kijivas bombardēšanu laikā.
Pagājušajā nedēļā vairākas Rietumvalstis paziņoja par jaunām palīdzības piegādēm Ukrainā
Piemēram, ASV 6.janvārī paziņoja par līdz šim plašāko militārās palīdzības Ukrainai paketi, kas ietver kaujas mašīnas “Bradley”, artilērijas sistēmas, bruņutransportierus, zenītraķetes un munīciju.
Vācija ir apsolījusi piegādāt kaujas mašīnas “Marder”, kā arī, sekojot ASV piemēram, papildu pretraķešu aizsardzības sistēmas bateriju “Patriot”. “AMX-10 RC”, kas tiek izmantoti kopš pagājušā gadsimta 80.gadiem, ir salīdzinoši ļoti viegli un mobili. Tie ir paveci, bet darbojas labi, iepriekš norādīja kāda Francijas amatpersona.
Francija jau ir piegādājusi Ukrainai raķešu palaidējus, pretgaisa aizsardzības sistēmas, raķetes un bruņutransportierus.
Somija pauž gatavību piegādāt Ukrainai tankus
Somija ir izteikusi piesardzīgu gatavību piegādāt Ukrainai tankus “Leopard 2”, ja tanku piegādei tiku radīts kopīgs Eiropas projekts. Ja šim nolūkam tiktu radīts kopīgs Eiropas palīdzības projekts Ukrainai, būtu nepieciešama arī Somijas piedalīšanās, ziņu aģentūrai STT sacīja Somijas prezidents Sauli Nīniste.
Viņš norādīja, ka Somijas situācija ir īpaša, jo tā vēl nav NATO dalībvalsts un tai ir robeža ar Krieviju. Ja tanki tiktu nodoti Ukrainai, Somijas ieguldījums nebūtu pārāk liels, viņš piebilda.
Somijai ir vairāk nekā 200 tanki “Leopard 2”, kas ražoti Vācijā, ziņoja STT. Somijai, pirms tanku nodošanas Ukrainai, būtu jāsaņem Vācijas atļauja.
Polija ar tanku piegādi Ukrainai cer parādīt piemēru citām valstīm
Polijas lēmums sūtīt vācu ražotos tankus “Leopard 2” uz Ukrainu daļēji tika pieņemts ar domu iedrošināt citas valstis rīkoties līdzīgi, ceturtdien paziņojis Polijas valdības preses pārstāvis. Viņš konkrēti neminēja Vāciju, lai gan pret to pieaug spiediens nosūtīt Ukrainai modernus smagos tankus.
“Vācijai nevajadzētu stāvēt ceļā, kad citas valstis pieņem lēmumu atbalstīt Ukrainu, neatkarīgi no tā, kādu lēmumu pieņems Vācija,” atzina Hābeks. Vācijā ražota bruņojuma nodošanai trešajām pusēm ir nepieciešamas Berlīnes atļauja.
Polijas prezidents Andžejs Duda trešdien pēc tikšanās ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski Ukrainas rietumu pilsētā Ļvivā paziņoja, ka Varšava koalīcijas ietvaros nosūtīs Ukrainai tankus “Leopard”.
Jautāts, kādēļ Polija pirmā izrādījusi gatavību piegādāt Ukrainai tankus, Polijas valdības pārstāvis Pjotrs Millers norādīja, ka Polija baidās kļūt par Krievijas nākamo upuri. “Ja mēs neaizstāvēsim Ukrainas neatkarību, mēs būsim nākamais mērķis,” norādīja Millers.
Polija vēlas, lai Ukraina spēj sevi aizstāvēt, un šim nolūkam tai nepieciešams bruņojums, uzsvēra Millers. “Šāda veida politiskajam spiedienam vajadzētu novest pie citu Eiropas valstu pievienošanās,” viņš piebilda.