NVD atklāj, ko darīt iedzīvotājiem, kuriem nevar veikt vakcināciju pret Covid-19? 62
No šodienas iedzīvotājus, kuriem medicīnisku iemeslu dēļ nevar veikt vakcināciju pret Covid-19 infekciju, ģimenes ārsti var nosūtīt uz ārstu konsiliju atbilstoša lēmuma saņemšanai, aģentūru LETA informēja Nacionālā veselības dienesta (NVD) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga.
Konsilija lēmums tiks izsniegts, ja pacientam ir anafilakse uz kādu no vakcīnas sastāvā esošām vielām vai anafilakse pēc pirmās vakcīnas devas saņemšanas, uzsvēra NVD.
Saņemot konsilija lēmumu, iedzīvotājs varēs to uzrādīt laboratorijā, lai veiktu valsts apmaksātu laboratorisko testēšanu Covid-19 noteikšanai. Pēc testa veikšanas tīmekļvietnē “www.covid19sertifikats.lv” būs pieejams digitālais sertifikāts par laboratoriskā testa rezultātu.
NVD atgādina, ka citos gadījumos iedzīvotājiem, kuriem nav Covid-19 simptomu vai aizdomu par saslimšanu, laboratoriskā testēšana ir maksas pakalpojums.
Konsiliji jeb attiecīgās jomas ārstu grupas izvērtējumi tiks organizēti trijās universitāšu slimnīcās – Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā un Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā bērniem. Iedzīvotāja pieteikšanu uz Covid-19 vakcinācijas konsiliju nodrošina ģimenes ārsts, sazinoties ar izvēlēto ārstniecības iestādi.
Jau ziņots, ka no šodienas pret Covid-19 vakcinētās un ar vīrusu pārslimojošās personas darbu klātienē var apmeklēt ar darba devēja norīkojumu, kā arī darba vietās visiem jānēsā sejas maskas.
Atbilstoši Ministru kabineta lēmumam par ārkārtējo situāciju, darbs klātienē ar darba devēja norīkojumu iespējams, lai nodrošinātu darba nepārtrauktību, ja to nevar veikt attālināti. Savukārt darba telpās, kur ir vairāk par vienu personu, visiem darbiniekiem pareizi jāvalkā sejas maskas.
Tajā pašā laikā privātajā sektorā pret Covid-19 nevakcinētajām personām darba devējs izvērtē katra nodarbinātā darba pienākumus, specifiku un apstākļus, nosakot inficēšanās un infekcijas izplatības risku. Personas, kuras atbilstoši izvērtējumam nav pakļautas inficēšanās riskam un to nerada citiem, var veikt darba uzdevumus bez derīga vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikāta.
Ja atbilstoši izvērtējumam darba pienākumi jāveic klātienē, kur pastāv risks inficēties vai inficēt citus, darba devējs informē darbinieku par nosacījumu darba pienākumus veikt klātienē ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Nodarbinātais sāk vakcināciju septiņu dienu laikā pēc darba devēja izvērtējuma un pabeidz ne vēlāk kā septiņas dienas pēc konkrētās vakcīnas lietošanas instrukcijā norādītā īsākā termiņa vakcīnai ar divām devām.
Kamēr norit vakcinācijas process un vakcīnas iedarbība nav spēkā, nodarbinātajam no šī gada 13.oktobra ir pienākums regulāri veikt Covid-19 testus. Līdz 19.oktobrim derīgi ir antigēnu testu negatīvs rezultāts, kas ir ne vecāks par 72 stundām, bet līdz 20.oktobrim – derīgi ir tikai laboratoriski apstiprināti negatīvi testa rezultāti, ko apliecina ar sertifikātu.
Savukārt, ja nodarbinātais vakcināciju nav sācis vai pabeidzis līdz 15.novembrim, darba devējs nodarbināto atstādina no darba pienākumu veikšanas.
Valsts, pašvaldību iestādēs un valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībās visiem nodarbinātajiem jābūt vakcinētiem līdz 15.novembrim neatkarīgi no nodarbināto darba pienākumu pildīšanas veida – attālināti vai klātienē.