Valdība Latvijas iedzīvotājus līdz 25. janvārim atstāj bez apakšbiksēm 73
Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
“Izsmiekls” – tā vienā vārdā komentē valdības vakar pieņemto lēmumu Latvijas Tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Henriks Danusēvičs. Valdība vakar lēma pagarināt tirdzniecības ierobežojumus līdz šā gada 25. janvārim, bet vienlaikus no 12. janvāra paplašināt klātienē nopērkamo saimniecības preču klāstu.
Zeķes var nopirkt, apakšveļu – ne
“Gandrīz neviens no bezjēdzīgajiem aizliegumiem nav noņemts, izņemot zeķes, lupatiņas un lāpstas, bet visi pārējie aizliegumi saglabājušies, ieskaitot apakšveļu un krēmus.
Latvijas Tirgotāju asociācija veica speciālu pētījumu un informēja valdību par tām 25 preču grupām, kuras iedzīvotāji norādījuši kā nepieciešamākās, tas ticis ignorēts,” saka H. Danusēvičs.
Savukārt Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis visvairāk ir neapmierināts ar to, kā vispār varēja rasties tāds Ministru kabineta lēmuma projekts, kuru gatavojot, viņaprāt, neviens nav konsultējies ar nozari.
Šajā lēmumprojektā bija paredzētas prasības ierobežot automašīnu vietas stāvlaukumos pie veikaliem, nepieļaut vairāk kā piecu cilvēku garu rindu pie kases un aizliegt informēt pircējus par cenu akcijām, kā arī draudus slēgt veikalus uz divām nedēļām par aizliegumu pārkāpumiem.
“Visa pārtikas tirdzniecība Latvijā balstās uz akcijām, mazturīgie iedzīvotāji iepazīstas ar veikalu akciju avīzēm un dodas uz veikaliem pēc konkrētām precēm. Nesniegt viņiem šo informāciju nozīmē, ka viņi ilgāku laiku pavadīs veikalā, meklējot atlaižu preces – proti, ideja ir pilnīgi kontrproduktīva. Iespējams, ka ar to bija domāta kādu nakts izpārdošanu ierobežošana, taču tādas šobrīd nenotiek. Ir pilnīgi skaidrs, ka neviens nozares speciālists, šo lēmuma projektu gatavojot, nav ticis pieaicināts,” sarūgtināts ir Krūzītis.
Pārtikas veikalos visu neatļauj pārdot
Lai gan minētos stingros ierobežojumus valdība nav pieņēmusi, tomēr pati galvenā tirgotāju pretenzija palikusi spēkā. Tirgotājus kategoriski neapmierina tas fakts, ka pārtikas veikalos netiek atļauts tirgot visas preču grupas.
“Pārtikas veikali netur plauktos ilgtermiņa preces, maksimālais preču aprites laiks ir padsmit dienas. Tas nozīmē, ka plauktos tur tikai to, kas iedzīvotājiem nepieciešams un tiek pieprasīts.
Toties šie aizliegumi nemitīgi provocē konfliktus, agresiju un nepakļaušanos, kas jārisina veikalu darbiniekiem,” saka N. Krūzītis.
Viņam piekrīt arī H. Danusēvičs, piebilstot, ka īpaši grūta situācija veidojas mazajos lauku veikalos, kur tas bieži ir vienīgais veikals apkārtnē.
“Turklāt daudzi rūpniecības preču veikali novados ir pārliecināti, ka ierobežojumi vispār ir ieviesti tādēļ, lai Latvijas tirgotāji bankrotētu un atbrīvotu vietu ārzemju tirdzniecības ķēdēm,” atklāj H. Danusēvičs.
N. Krūzītis ir arī pārliecināts, ka pircēju plūsmas ierobežošanai pārtikas veikalos ir robeža, kuru pārkāpt nav iespējams.
“Ja liela daļa sabiedrības pāriet uz iepirkšanos vienu reizi nedēļā un pērk iepakotos produktus, tad pircēju plūsmu var samazināt varbūt par 30%. Mēs esam tuvu šiem rādītājiem – Ziemassvētkos un Jaunajā gadā pircēju plūsma nepārsniedza 75–80% no maksimāli pieļaujamās ierobežojumu laikā, janvārī tā nokritīsies vēl zemāk. Kāpēc bija jāplāno un jāapspriež papildu ierobežojumi – nav skaidrs,” viņš saka.
Joprojām netiek ierobežota distances tirdzniecība un e-komercija – iedzīvotāji varēs iegādāties preces distances tirdzniecībā (internetā, pasūtot pa tālruni un e-pastu), tās varēs tikt piegādātas uz mājām un pakomātiem, tās varēs arī izsniegt un saņemt veikalos uz vietas.
Tāpat netiek pārtraukta jebkādu preču vairumtirdzniecība vairumtirdzniecības bāzēs, kas nepieciešamas gan mazumtirdzniecības veikaliem, gan uzņēmumu darbībai, ražošanai, utt. Tāpat pakalpojumu sniegšanas ietvaros atļauts nodrošināt tā sniegšanai nepieciešamās preces (piemēram, autoservisā automobiļu detaļu nodrošināšana).
Kopumā valdības lēmums iznācis puskoka – jaunu papildu ierobežojumu nav, pat daži atvieglojumi, bet tirgotāji un pircēji joprojām būs neapmierināti, tādēļ spriedze un agresija sabiedrībā saglabāsies.
Tirdzniecībai atļautas preces
Tirgosies klātienē līdz 25. janvārim:
aptiekas, tajā skaitā veterinārās,
optikas veikali,
degvielas uzpildes stacijas,
tirdzniecības vietas, kurās drīkst tirgot:
pārtikas preces,
higiēnas preces,
pirmās nepieciešamības saimniecības preces,
mobilo telefonu priekšapmaksas kartes,
tabakas izstrādājumus,
dzīvnieku barību un preces,
preses izdevumus,
sabiedriskā transporta biļetes,
individuālos aizsardzības līdzekļus,
pašu ražoto lauksaimniecības produkciju,
ziedus.
No 12. janvāra klātienē varēs nopirkt saimniecības preces:
zeķbikses, zeķes, elastīgās zeķes,
šalles, lakatus, kaklautus, cepures,
cimdus,
preces virsmu uzkopšanai,
lāpstas un liekšķeres,
elektroierīces telpu apsildīšanai.
Avots: Ekonomikas ministrija