Uz Angliju tagad var lidot gan vakcinētie, gan nevakcinētie. Kādas prasības jāievēro? 38
Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Nupat Apvienotās Karalistes (AK) valdība paziņojusi, ka Latvija no dzeltenā saraksta tiks pārvietota uz zaļo, kas nozīmē, ka visi tie, kuri kādu iemeslu dēļ nav vakcinēti, sākot ar šo svētdienu, varēs ierasties AK tieši tāpat kā vakcinētie, iztiekot bez 10 dienu pašizolācijas un 8. dienas testa.
Tāpat kopš 2. augusta AK ir sākusi atzīt Eiropas Savienībā izdotos vakcinēšanas sertifikātus.
To, cik viegli vai grūti doties no vienas valsts uz otru, nupat uz savas ādas izbaudīja mūsu žurnāliste Ilze Kalve, kura ir saņēmusi pilnu vakcinācijas kursu AK.
Rīgā ierasties ātri un viegli
Londonas Getvikas lidosta, agrs rīts. Divarpus stundas pirms lidojuma knapi pietiek, jo rindas ir milzīgas, tiek pārbaudīti visi ceļošanai nepieciešamie dokumenti, ik pa brīdim kāds dusmīgi skaidrojas ar lidostas darbiniekiem un dodas prom.
Lidojot uz Latviju, vakcinētajiem jāuzrāda vakcinācijas apliecinājums vai nu telefonā, vai izdrukātā veidā, der arī īpaši pieprasāmā NHS vakcinācijas vēstule.
Savukārt nevakcinētajiem nepieciešams Covid-19 tests, un pēc ierašanās Latvijā nāksies pašizolēties 10 dienas. Visiem obligāts ir Latvijas “covidpass”, kas ir digitālais ceļošanas sertifikāts, tas jāaizpilda ne agrāk kā 48 stundas pirms Latvijas robežas šķērsošanas. Sods par nepildīšanu – no 10 līdz 2000 eiro.
Ielidojot Rīgas lidostā, dokumentu pārbaude notiek tieši tā, kā dzirdēts no nostāstiem, – ātri un operatīvi.
AK vakcinācijas (ne)atzīšana Latvijā
AK vakcinācijas apliecinājums ir derīgs tikai ceļošanai, ar to Latvijā pasākumus apmeklēt nevar. Eiropas Parlamenta un Padomes 14. jūnija regula 2021/953 “Par sadarbspējīgu Covid-19 vakcinācijas, testa un pārslimošanas sertifikātu (ES digitālais Covid sertifikāts) izdošanas, verifikācijas un akceptēšanas satvaru nolūkā atvieglot brīvu pārvietošanos” paredz, ka ES valstu pilsoņu un viņu ģimenes locekļu trešajās valstīs veikto vakcinācijas apliecinājumu atzīšanai ir jānotiek tieši tāpat, kā tas notiek attiecīgās valsts iedzīvotājiem, diskriminācija nav pieļaujama, taču pagaidām Latvijā regulai ir tikai papīra vērtība.
Iepriekš vairākas medicīnas iestādes palīdzēja pievienot trešo valstu vakcināciju apliecinājumus Latvijas digitālajai Covid-19 sertifikātu sistēmai, taču nu tas aizliegts un vienīgā iespēja ir nosūtīt iesniegumu un vakcinācijas apliecinājumu NVD, kas var prasīt divas līdz četras nedēļas.
No Latvijas atpakaļ uz Angliju
Gatavojoties ceļojumam atpakaļ, jāievēro kaudze nosacījumu. Tā kā Latvija pēc pāris dienām pārcelsies uz zaļo sarakstu, tad vakcinēšanās pierādījumus vairs nevajadzēs, taču tāpat visiem nepieciešams veikt Covid-19 testu, noteikti ne agrāk kā 72 stundas pirms ceļošanas.
Turklāt nedrīkst aizmirst, ka testa atbildei jābūt angļu valodā, citādi lidmašīnā netiksiet.
Tāpat vajadzēs 2. dienas testu pēc ierašanās AK, ko drīkst veikt tikai tāda laboratorija, kas atrodas īpašā valdības apstiprinātā sarakstā. Katrai laboratorijai ir savi piegādes un paraugu savākšanas nosacījumi, piemēram, nodot var tikai darbadienās no plkst. 9 līdz 16.
Šis tests ir vismaz divreiz dārgāks par Latvijas testu, un to vajag pasūtīt iepriekš, jo īpašais pasūtījuma numurs jāuzrāda “passenger locator form”, latviski – pasažieru atrašanās vietas noteikšanas veidlapā.
Šī anketa ir obligāta, un to var pildīt ne agrāk kā 48 stundas pirms ierašanās AK, pretējā gadījumā paredzēts 500 sterliņu mārciņu (587 eiro) liels sods.
Anketas aizpildīšana ir ķēpīgs pasākums, nākas secināt, ka Latvijas analogs salīdzinājumā ar britu anketu ir tīrā bērnu spēle.
Tiek prasīti ne tikai personas dati, pases numurs, derīguma termiņš un plānotās uzturēšanās vietas adreses, bet arī avioreisa numurs un precīza sēdvieta, ko ne visi zina.
Taču tā nav liela bēda, jo sēdvietai var ierakstīt “not allocated yet” (nav vēl piešķirta).
Ik pa brīdim nākas atķeksēt mulsinošus paziņojumus, piemēram, “man nepieciešams pašizolēties, kad ieradīšos AK, ja vien neesmu ticis pilnībā vakcinēts AK vai vakcinēts kādā no AK apstiprinātajām programmām, vai esmu bijis “zaļā” saraksta valstīs vai salās”.
Tiek sīki un smalki izprasīts, kādās valstīs vai salās ceļotājs ir iepriekš uzturējies, vairākas reizes pārprasīts ierašanās datums.
Droši vien visi šie dati britu valdībai ir ārkārtīgi svarīgi, taču nabaga ceļotājam, kurš jau pusstundu baksta telefonu, nākas sevi uzmundrināt ar necenzētiem izteicieniem.
Dokumentu pārbaude un izlidošana no Rīgas lidostas ir labi organizēta, taču, ierodoties AK, tiem ceļotājiem, kuriem nav britu pases, papildus dokumentu pārbaudēm jārēķinās ar izprašņāšanu par to, ko plānots darīt AK, kur plānots uzturēties un strādāt, un baru draudīga paskata muitas ierēdņu, kuri izlases kārtībā pārbaudīs čemodānu un somu saturu.