Foto-LETA/AFP

Nozīmīgs solis cīņā ar aklumu 0

Pasaulē vairāk nekā divdesmit miljoni cilvēku cieš no akluma vai dažādu acu slimību dēļ ir tuvu pilnīgai redzes zaudēšanai. Tāpēc ļoti nozīmīgi, ka amerikāņu zinātnieku grupa spērusi platu soli pretī tā dēvētās bioniskās acs attīstībai – eksperimentu laikā viņi spējuši atjaunot redzi pilnīgi aklai pelei, ziņo britu laikraksts “The Daily Telegraph”.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Terminu “bioniskā acs” pirms desmit gadiem ieviesa austrāliešu zinātnieki, un kopš tā laika nozares eksperti vairākos pētījumos centušies aizvien pilnveidot dažādas metodes, lai neredzīgiem cilvēkiem atdotu acu gaismu.

Šoreiz izcēlusies amerikāņu zinātnieku grupa Ņujorkā. Tā spējusi būtiski uzlabot acu tīklenes implantu darbību, izskaitļojot veidu jeb kodu, ar kuru vizuālie signāli tiek novadīti līdz cilvēka smadzenēm. Kods sastāv no īpašiem elektriskiem impulsiem. Lai attēlu veiksmīgi novadītu līdz smadzenēm, gaismas signāli vispirms tiek pārvērsti attiecīgos impulsos, bet par to nogādāšanu parūpējas īpašas šūnas. Šos impulsus iestrādājot jaunizveidotajā acs tīklenes implantā, zinātniekiem izdevās teju pilnībā atjaunot redzi iepriekš pilnīgi aklai pelei. Līdz šim par veiksmīgākajiem uzskatītie tīklenes implanti pacientiem ļāvuši atšķirt tikai gaišus un tumšus punktus, kā arī saskatīt spilgtāku gaismu. Ar jauno implantu pelei bijis iespējamas saskatīt lietas, kuras tā nav redzējusi ar tradicionālo tīklenes implantu, raksta “The Daily Telegraph”.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mūsu rezultāti pierāda, ka šā koda ievadīšana tīklenes implantos ievērojami palielina implanta spējas. Turklāt tās arvien var sasniegt, palielinot arī tīklenes izšķirtspēju. Kombinācijā ar šo kodu un augstu izšķirtspēju mēs kādu dienu būsim spējīgi atjaunot redzi šobrīd pilnīgi akliem cilvēkiem,” pārliecināta amerikāņu zinātnieku grupas vadītāja Šeila Nirenberga no Kornela universitātes.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.