Nozīmes vietā – Pateicības raksts 0
Atbildot uz vēstules autora Gunta Strazda jautājumu – kā rīkoties, lai saņemtu Barikāžu piemiņas nozīmi, – sazinājos ar 1991. gada barikāžu muzeju un tā speciālistu Kasparu Zaltānu. Viņš pastāstīja, ka nu jau vairākus gadus piemiņas nozīme netiek piešķirta. Taču tās vietā iespējams saņemt Pateicības rakstu. Kā tam pieteikties?
K. Zaltāns: “Jāuzraksta iesniegums brīvā formā, minot savu vārdu, uzvārdu, personas kodu, dzīvesvietas adresi un kontakttālruni. Īsumā jāpastāsta, ko darījāt 1991. gada janvārī – no kura pagasta ieradāties, ar ko kopā braucāt, kurā vietā atradāties, varbūt atmiņā palicis kāds īpašs brīdis.”
Muzeja speciālists uzsver, ka stāstījumam vēlams pievienot ar šo personu saistītas fotogrāfijas un avīžrakstus, ja tādi bija, kā arī citus dokumentus. Piemēram, tiem, kas sargāja Augstākās Padomes un Ministru Padomes ēkas, tika izsniegtas īpašas apliecības. Var iesniegt arī divu personu – barikāžu dalībnieku – apliecinājumu par jūsu piedalīšanos. Ieteicams, lai viens no šiem lieciniekiem būtu apbalvots ar Barikāžu piemiņas nozīmi.
Kad tas izdarīts, iesniegums ar pievienotajiem materiāliem jānosūta 1991. gada barikāžu muzejam Rīgā, Krāmu ielā 3, LV 1050. Neskaidrību gadījumos var zvanīt pa tālruni 67213525 vai rakstīt – e-pasts: [email protected]. Iesniegtos materiālus atbilstoši likumam izvērtē 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrība.
Kaspars Zaltāns atgādina, ka Saeimā joprojām atrodas iesniegtais likumprojekts, kas barikāžu aizstāvjiem paredz dažādas sociālās garantijas, piemēram, iespēju samazināt nekustamā īpašuma nodokli, atlaides sabiedriskā transporta izmantošanā, kā arī ikmēneša pabalstu 71,14 eiro no Aizsardzības ministrijas budžeta līdzekļiem. Barikāžu dalībnieka statusu piešķirs personām, kas jau saņēmušas vai nu Barikāžu piemiņas nozīmi, vai Pateicības rakstu.