Noziegumu skaits Latvijā – nedaudz samazinājies 0
Ārkārtas stāvoklis Latvijā dažādi iespaido katra cilvēka personīgo dzīvi – psiholoģiskā spriedze, lielāko dzīves daļu pavadot mājās, darba zaudēšana, ienākumu samazināšanās var kādu pamudināt uz vardarbību, noziedzīgu rīcību. Valsts policijas dati un novērojumi liecina, ka patlaban noziedzīgo nodarījumu skaits pat ir nedaudz mazinājies, bet par īpašām tendencēm pagaidām esot pāragri spriest. Tomēr Valsts policija (VP) arī ziņo, ka palielinājies izsaukumu skaits par ģimenes konfliktiem.
No 10. līdz 27. martam vidēji dienā saņemti 32 šāda veida izsaukumi, bet, piemēram, pērn attiecīgā laika posmā – tikai 21 izsaukums, ziņo LETA. Izsaukumi par ģimenes konfliktu tiek reģistrēti ne tikai kā notikumi, kas saistīti ar vardarbību ģimenē, bet lielu daļu no minētajiem notikumiem veido arī sadzīviska rakstura konflikti. Arī Rīgas pašvaldības policija pirms nedēļas vēstīja, ka marta otrajā pusē palielinājies ar ģimenes konfliktiem saistīto izsaukumu skaits.
Jautāta par situāciju kopumā valstī, VP sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Elīna Priedīte stāsta, ka veikto noziegumu skaits ir samazinājies, tomēr ir novērojams neliels pieaugums dažādām izpausmēm interneta vidē. Pārsvarā tā ir informācija par brīnumzālēm pret vīrusu, nepamatotu mirušo skaitu Latvijā, melīgiem veidiem, kā vīrusu ārstēt u. c. VP regulāri saņem elektroniskas ziņas no iedzīvotājiem, sūdzības un iesniegumus, kā arī veic monitoringu.
Pandēmijas ārkārtas situācijas laikā līdz 2. aprīlim policija veikusi gandrīz 13 tūkstošus pārbaužu par ārkārtējās situācijas ierobežojumu un aizliegumu neievērošanu un uzsākusi 421 lietvedību. Lielākajā daļā pārkāpumi ir par pašizolēšanās prasību neievērošanu.
Situācija atsevišķos reģionos esot līdzīga: noziedzīgo nodarījumu statistika neliecinot par iemeslu uztraukumam. VP Valmieras iecirkņa priekšnieks Andris Šteimaks norāda, ka 2020. gada martā Valmierā un tās apkārtnē kriminālprocess ir uzsākts 52 gadījumos, kas ir par 14 gadījumiem mazāk nekā pagājušajā gadā. Saistībā ar ārkārtas situācijas noteikto ierobežojumu neievērošanu reģistrēti 35 gadījumi, no kuriem deviņos sastādīti administratīvā pārkāpuma protokoli. Sakarā ar pandēmijas ierobežošanas pasākumiem Vidzemes reģionā policijas izsaukumu skaits gan esot pieaudzis.
Arī Liepājā vidējais izsaukumu skaits dienā ir pieaudzis, stāsta VP Liepājas iecirkņa priekšnieks Ingus Ukstiņš, tomēr šo tendenci viņš vērtē pozitīvi: kā godprātīgu pilsoņu attieksmi pret iespējamajiem ārkārtas stāvokļa pārkāpumiem. Līdz 3. aprīlim izrakstīti trīs administratīvo pārkāpumu protokoli par pulcēšanās ierobežojumu neievērošanu.
Aizkraukles iecirkņa apkalpojamajā teritorijā neesot izteiktu noziedzīgu nodarījumu, kuru skaita palielināšanos vai samazināšanos varētu saistīt ar ārkārtas stāvokļa ietekmi, stāsta VP Aizkraukles iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas priekšnieks Ivars Kondratskis. “Pašlaik prognozēt noziedzības rādītāju izmaiņas ir grūti, viss ir atkarīgs no koronavīrusa epidēmijas apmēra, ilguma un cilvēku godaprāta.”
Arī VP Bauskas nodaļas priekšnieks Egīls Gailis teic: “Epidēmijas dēļ noziedzība Bauskas policijas iecirkņa apkalpojamajā teritorijā nav mainījusies. Noziedzība pati par sevi nav standarta situācija, vienu dienu ir, otru – nav.” Bažas gan radot vardarbība ģimenēs, jo šādā situācijā to ir grūtāk kontrolēt. Bauskas policijas iecirknis ir piesaistījis sociālos dienestus, lai apsekotu riska grupas.
Tikmēr ne tik labas ziņas ir VP Tukuma iecirkņa priekšniekam Janekam Baham: “Tukumā pēdējās divās nedēļās reģistrēti trīs pašnāvības gadījumi.” J. Bahs norāda, ka policijas iecirkņos ieviests maiņu grafiks, lai maksimāli nodrošinātu policistu un sabiedrības drošību.
Naudas sods – līdz 2000 eiro
No 5. aprīļa Administratīvo pārkāpumu kodekss iedzīvotājiem – fiziskām personām – par valdības noteiktās ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu paredz naudas sodu līdz 2000 eiro. Juridiskām personām varēs piemērot 140–5000 eiro sodu.
Administratīvā atbildība turpmāk noteikta arī personai, kura nesniedz informāciju, ka ir slima ar infekcijas slimību, ir bijusi kontaktā ar infekcijas slimību slimu personu vai bijusi infekcijas perēklī laikā, kad valstī saistībā ar attiecīgās infekcijas slimības izplatību izsludināta ārkārtējā situācija. Par pārkāpuma izdarīšanu varēs piemērot naudas sodu no desmit eiro līdz 2000 eiro.