Noziegums bez soda. Nožņaugtās meitenes brālis lepojas ar veikto “goda slepkavību” 5
Pakistānas sociālo tīklu slavenības Kandilas Baločas nožņaugšana, ko viņas “neciešamās uzvedības” dēļ pastrādāja viņas brālis, kārtējo reizi pievērsusi uzmanību tā dēvēto goda slepkavību paražai, kas katru gadu valstī aiznes aptuveni tūkstoš dzīvību.
Samaksā asinsnaudu un slepkavo
Par “goda slepkavību” mēdz dēvēt kāda radinieka nogalināšanu, ko veicis cits radinieks par ģimenes goda aptraipīšanu. Šis noziegums sakņojas Dienvidāzijas cilšu sociālās uzvedības normās, un vardarbības upuri visbiežāk ir sievietes, skaidro aģentūra AFP. Pakistānas sociālo tīklu zvaigzne Kandila Baloča, kurai bija 25 gadi, tika nogalināta viņas ģimenes mājā Multanas pilsētā Pundžabas apgabalā. Pēc Pakistānas Tieslietu ministrijas datiem, pērn valstī apzinātas 933 “goda slepkavības”, taču tā varētu būt tikai daļa no šo noziegumu kopējā skaita. Slepkavību skaita pieaugumu pēdējos gados saista ar Pakistānas kriminālkodeksu, kas ir mistrojums no pārmantotajiem britu likumiem un islāma šariāta paražām, ko ieviesa Pakistānas militārais diktators Zija ul Haks.
1990. gadā, divus gadus pēc Zijas nāves, valdība ieviesa likumu, kas paredz asinsnaudas atmaksu un ļauj slepkavniekiem izvairīties no cietuma, lūdzot piedošanu upura radiniekiem. Pakistānas tieslietu eksperti secinājuši, ka pēc šī likuma pieņemšanas strauji pieaudzis “goda slepkavību” skaits, policijai mudinot iesaistītās puses vienoties par asinsnaudas kompromisu. 2005. gadā Pakistānas kriminālkodeksā tika izdarīts labojums, lai liegtu vīriešiem, kas nogalinājuši savu radinieci, tikt attaisnotiem kā upura “mantiniekiem”. Taču sods paliek tiesneša ziņā, ja upura citi radinieki piedod slepkavam, – tā ir iespēja slepkavam izvairīties no soda. Šā gada februārī Pakistānas premjerministrs Šarifs solīja veikt tālākus labojumus kriminālkodeksā, taču līdz šim tas nav noticis, atzīmē AFP. Opozīcijas deputāte Šerija Rehmane ir centusies panākt likuma labojumus, taču to apstiprināšanai parlamentā ir vajadzīgs Šarifa valdošās partijas atbalsts.
Kāpēc Baločas slepkavība ir īpaša?
Kandila Baloča, kuras īstais vārds bija Fauzija Azema, nāca no konservatīvas ģimenes, tāpēc viņas lēmums atklāti paust savu seksualitāti bija īpaši izaicinošs valdošajām patriarhālajām paražām. Viņa atklāti vērsās pret reliģisko liekulību, pozējot fotoattēlos ar garīdznieku, kas ieņem augstu amatu valdībā. Garīdznieks esot lūdzis tikšanos ar Kandilu, lai gan publiski kritizējis viņu. “Es domāju, ka man izdosies parādīt, kāds viņš ir patiesībā,” neilgi pirms traģiskās bojāejas viņa teica intervijā AFP. Aktrise un modele bija pazīstama ar saviem izaicinošajiem komentāriem un attēliem sociālajos tīklos. Pakistānas konservatīvajā sabiedrībā viņas vēstījumi tika uzskatīti par provokatīviem, turklāt tie guva arvien politizētāku saturu, īpaši viņas foto un video kopā ar ietekmīgo islāmistu garīdznieku Abdulu Kavi. Pēc šo attēlu publiskošanas tīmeklī Baloča saņēma nāves draudus. Sabiedrībā, kur sievietes pakļautas vardarbībai, piespiedu laulībām un nolemtas mājā sēdēšanai, Baločas vēstījumi bija izaicinājums tradicionālajām sociālajām vērtībām, kas diskriminē sievietes. Vienā no savām pēdējām e-pasta vēstulēm viņa rakstīja: “Sievietēm ir jāceļas savai aizstāvībai. Ir laiks ieviest pārmaiņas, jo pasaule mainās. Atvērsim prātus un dzīvosim tagadnē. Man ir pa prātam mana dzīve.” Nedēļu pirms savas traģiskās nāves Baloča publiskoja dziesmas video, kas ierakstīts kopā ar mūziķi Arjanu Hanu un ironizē par ierobežojumiem pret sievietēm. Baloča izteica gatavību atkailināties, ja Pakistānas kriketa komandas kapteinis Šahids Afridi panāks uzvaru pār Indijas komandu.
Cilvēktiesību aizstāvji uzskata, ka valstī, kur vardarbība pret sievietēm ir ikdienišķa lieta, Baločas drosme var izaicināt varmākas veikt vēl vairāk “goda slepkavību”. Baločas gadījumā slepkava varētu nepalikt nesodīts: viņas brālis Muhamads Vasims ir atzinies noziegumā, ir apcietināts un viņa vecāki varētu piekrist viņa tiesāšanai.
Brālis nav izteicis nožēlu par māsas slepkavību, tikai paziņojis: “Meitenes ir dzimušas, lai paliktu mājās un ievērotu tradīcijas. Mana māsa nekad to nedarīja.”