Saeimas nams referenduma dienā par 10.Saeimas atlaišanu.
Saeimas nams referenduma dienā par 10.Saeimas atlaišanu.
Foto: LETA

Nozagtajos Saeimas Prezidija locekļu datoros slepena informācija nav glabāta 2

Nozagtajos Saeimas Prezidija locekļu datoros slepena vai valsts noslēpumu saturoša informācija netika glabāta, pastāstīja Saeimas priekšsēdētājas biedrs Andrejs Klementjevs (SC).

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Kokteilis
Ir vērts “nošpikot”! 10 lietas, ko bērni zina, bet pieaugušie ir aizmirsuši
Lasīt citas ziņas

Saeimas priekšsēdētājas biedrs skaidroja, ka nozagto datoru vienīgā funkcija bija Prezidija locekļiem sniegt Saeimas sēdes laikā aktuālo informāciju. Šie datori netika izmantoti privātām lietām, un tiem nebija pieejas pie interneta, lai nodrošinātos pret hakeru uzbrukumiem. Portatīvajos datoros neglabājās nedz slepena, nedz valsts noslēpumu saturoša informācija, sacīja deputāts.

Klementjevs atzīmēja, ka no Saeimas priekšsēdētājas biedra, sekretāra un sekretāra biedra darba galdiem parlamenta sēžu zālē trīs portatīvie datori nozagti tika pirms vairākām nedēļām un par šo situāciju pēc vēršanās Valsts policijā (VP) ir ierosināts kriminālprocess.

CITI ŠOBRĪD LASA

Politiķis skaidroja, ka Saeimas sēžu zāle parasti ir aizslēgta un ka parlamentā ir kārtība, pēc kuras Saeimas darbiniekiem vai deputātiem ir tiesības saņemt zāles atslēgtu, norādot telpas izmantošanas iemeslu. Līdz ar to ir zināms, kas un kurā brīdī tur atrodas, un šī informācija ir nodota VP.

Klementjevs prognozēja, ka turpmāk varētu tikt noteikti stingrāki nosacījumi tam, kādā veidā personas varēs uzturēties Saeimā. Piemēram, ekskursiju dalībniekus turpmāk varētu pavadīt policists. Taču par visām izmaiņām vēl būs jālemj. Pašlaik notiek arī Saeimas iekšējā dienesta izmeklēšana, kuru vada Saeimas kancelejas direktors Māris Steins.

Vaicāts, kas ir atbildīgs par drošību Saeimā, Klementjevs atbildēja, ka atbildība par parlamentā notiekošo ir Saeimas kancelejas direktoram, kuram arī bija uzdots rakstīt paskaidrojumu. Gan Steins, gan Klementjevs nekomentēja, vai vieta, kur atradās datori, tiek pastāvīgi novērota ar videokamerām.

Steins nekomentēja arī jautājumu par to, vai zādzība ir notikusi, norādot, ka viņam atbildēt liedz Krimināllikuma 304.pants. Tajā ir paredzēts sods par pirmstiesas kriminālprocesā iegūto ziņu izpaušanu bez izmeklētāja vai prokurora atļaujas līdz šā procesa pabeigšanai, ja to izdarījusi persona, kura ir bijusi brīdināta par attiecīgo ziņu neizpaušanu.

Reaģējot uz parlamenta datoru zādzību, Saeimas Prezidijs 3.aprīlī slēgtā sēdē ir pieņēmis lēmumu saistībā ar Saeimas drošības uzlabošanu, norādīja Klementjevs. Tā kā 3.aprīlī plkst.17.15 notikusī Saeimas Prezidija sēde bija slēgta, tad tajā pieņemtie dokumenti nav publiski pieejami, aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienestā.

Viens no sēdē izskatītājiem lēmumprojektiem bija “Par Saeimas objektu drošības uzlabošanas pasākumiem”, un tas ir pieejams Saeimas mājaslapā. Šis dokuments neesot ticis pieņemts, taču tas sniedz daļēju ieskatu vairākos jautājumos, kas ir iekļauti pieņemtajā lēmumā. Saeimas kancelejas direktors norādīja, ka Saeimas mājaslapā ir publicēts lēmumprojekts “Par Saeimas objektu drošības uzlabošanas pasākumiem” un to nevajag uzskatīt par pieņemtu lēmumu.

Reklāma
Reklāma

Nepieņemtajā lēmumprojektā bija paredzēts, ka Saeimas Prezidijs uzdos Saeimas kancelejai aktualizēt un saskaņot nolikumu par caurlaižu režīmu Saeimas ēkās Jēkaba ielā 10/12, 11 un 16, Mazajā Trokšņu ielā 2 un Torņa ielā 3/5. Tas pats būtu bijis jādara ar nolikumu par kārtību, kādā izsniedzamas atļaujas transportlīdzekļu iebraukšanai Saeimas pagalmā, transportlīdzekļu iebraukšanai un novietošanai Torņa ielā un Jēkaba ielā, kā arī transportlīdzekļu novietošanai laukumā pie Jēkaba kazarmām.

Ja lēmumprojekts būtu pieņemts, tad saskaņošanai būtu jānotiek ar Drošības policiju (DP), un pēc tam aktualizētie nolikumi būtu jāpieņem Prezidijā. Dokumentā arī bija paredzēts sniegt informāciju Saeimas Prezidijam par Saeimas objektu drošības situācijas apsekošanas rezultātiem, kā arī pēc saskaņošanas ar DP iesnieg Prezidijā Saeimas objektu drošības uzlabošanas pasākumu plānu.

Pastāv iespēja, ka saistībā ar Saeimā drošību varētu aktualizēties arī citi problēmjautājumi vai problēmsituācijas, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija.

No Saeimas priekšsēdētājas biedra, sekretāra un sekretāra biedra darba galdiem sēžu zālē nozagti trīs portatīvie datori – garnadzis aiznesis prezidija locekļu Klementjeva, Dzintara Rasnača (VL-TB/LNNK) un Jāņa Vucāna (ZZS) datorus. Zaglis nav paņēmis Ineses Lībiņas-Egneres (RP) klēpjdatoru. Arī Saeimas priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas (V) dators nav aiztikts, jo vienīgais ir speciāli ievietots darba galdā.

Ikdienā plenārsēžu zāle stāv tukša, tādēļ pagaidām nav īstas skaidrības, kurš vainojams zādzībā. Nekādi bojājumi zālē nav konstatēti, līdz ar to nevar uzskatīt, ka būtu notikusi ielaušanās.

Datori bijuši jau nolietoti, un tagad vietā sagādāti jauni.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.