Ikustratīvs foto
Ikustratīvs foto
Foto: LETA

Nozāģēts koks kā dārza skulptūra 0

“Šopavasar nozāģējām vecu bumbieri, kas tagad atzarota un novietota dārzā kā dekors. Kā labāk noņemt koka mizu un apstrādāt stumbru?” 
Iveta S.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Mūsu dārzos augļkokiem – ķiršiem, bumbieriem, ābelēm un plūmēm – ir brīnišķīga koksne, kuras aplievas (stumbra ārējā daļa) maigā krāsa kontrastē ar sulīgi tumšo kodola toni. Tomēr šī koksne ir diezgan blīva un, to žāvējot, paiet ilgs laiks, jo žūšanas ātrumu dabīgos apstākļos lēš tikai ap vienu centimetru gadā. Tātad 20 cm resns stumbrs izžūs tikai 10 gados! Ja šajā laikā stumbru apspīd tieši saules stari, process notiek ātrāk, bet tad virsējā daļa vairāk saraujas un koksne sasprēgā. Visstraujāk mitruma izdalīšanās notiek pa stumbra galiem, bet to var nobremzēt, abus aizkrāsojot. Stumbru no pārāk straujas izžūšanas pasargā arī miza, kuru būtu vērts saglabāt iespējami ilgāk, kamēr izdalās mitrums. Miza vēlāk nokrīt pati, ja nepieciešams, to ātri var noņemt ar nazi un kaltu. Dara tā: vispirms mizu iegriež un tad lūkus vienkārši noplēš. Tāpat sloksni pa sloksnei noloba atlikušās daļas. Izmantojot cirvīti, stumbrs iegūst raksturīgi raibu faktūru.

 

Patiesībā jau nav īstas metodes, kā ilgu laiku labā stāvoklī saglabāt brīvā dabā stāvošu veca koka stumbru. Koktēlnieki izmanto visdažādākos līdzekļus, sākot no sāls un beidzot ar darvu.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Katrā ziņā uz stumbra labāk klāt elpojošu līdzekli, kas neveido plēvi un neveicina trūdēšanu.

– Vislabāk uz mitra koka (un tāds tas būs vēl daudzus gadus!) izmantot bezkrāsaino ūdens bāzes grunti PRG, kas aizsargā to no zilēšanas un pelēšanas. Pēc pusotra gada operāciju var atkārtot, – iesaka “Ecolin” valdes loceklis Artūrs Knopkens.

Starp citu, lietuvieši, kuri ir lieli malači koka skulptūru gatavošanā, virs topošajām bieži ierīko jumtiņus, toties stumbrus īpaši neapstrādā, ļaujot tiem dabīgi elpot. Kad koks ir labi izžuvis, ar to jau var parotaļāties. Piemēram, dekoratīvas ir daudzkrāsainās skulptūras, nu gluži kā Ziemeļamerikas indiāņu totēmu stabi. Āram domātie koka pārklājumi tagad nopērkami katrā celtniecības preču veikalā, no šīs grupas pats pazīstamākais ir Pinotec zīmols. Labu sedzošu un elpojošu miltu (zviedru) krāsu var savārīt arī mājās.

 

Padoms

• Koku labāk žāvēt, ja to noliek stāvus. Tad sula iztek pa tiem pašiem kanāliņiem, pa kuriem tā kāpusi augšup.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.