Novērtēta arhitektu spēja dzīvojamo māju iekļaut apkārtējā ainavā 0

Aizvadītās nedēļas nogalē noslēdzās Latvijas arhitektūras labāko darbu skates konkurss. No konkursam iesniegtajiem 52 darbiem un 2. kārtai izvirzītajiem darbiem starptautiskā žūrija no Zviedrijas, Lietuvas, Igaunijas un Grieķijas vērtēja 10 finālistus, starp kuriem bija arī četri privātmāju projekti.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas

Augstāko žūrijas atzinību izpelnījās arhitektes Brigitas Bulas piedāvātā brīvdienu māja Kaltenē un arhitektes Sintijas Vaivades komandas projektētā dzīvojamā māja Jūrmalā – šie abi objekti iekļuva trīs labāko darbu vidū. Uzslavas tika arī brīvdienu mājai “Tiri Piri” Engurē un dzīvojamās mājas rekonstrukcijai Liepupē.

Dzīvojamā māja Jūrmalā. Arhitekte Sintija Vaivade kopā ar komandu (L. Trule, D. Jurcāne, B. Šēdlere, I. Jugbārde, M. Lukšēvics) projektējusi oriģinālu privātmāju Jūrmalā. Žūrija balvu piešķīrusi par īpašu drosmi, atzīstot, ka arhitektam šis objekts nav bijis viegls uzdevums. Novērtēta ir stingro un skaidro līniju vienotība fasādē un interjerā. Māja atrodas gruntsgabalā, ko no jūras puses puslokā ietver stāva kāpa, kas sargā no vēja un veido dabisku aizsegu, it kā ēkas “muguru”, radot iespēju veidot saulainu pagalmu. Pusi no gruntsgabala aizņem mežs ar lielām priedēm un augu valsts, kas saglabāta neskarta, radot sajūtu par dzīvošanu mežā. Vēlēšanās nekonkurēt un neiejaukties dabas ainavā bija galvenie izejas punkti, radot ēkas arhitektūru šai vietai: māja iekļaujas reljefā, it kā pieplokot zemei, un telpu izvietojums ir vienā stāvā. Apdzīvojama ir tikai neliela teritorija ap pašu ēku – terases, tām blakus – mežs. Mājā ir daudz stiklotu plakņu, kas izvietotas viena pret otru – tā panākot ēkas caurspīdīgumu un ainavas dabisku iekļaušanos interjerā.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Brīvdienu māja Kaltenē. Arhitekte Brigita Bula Rojas novada Kaltenē piedāvājusi brīvdienu māju “Lapiņas”, kas organiski iekļaujas ainavā, ko veido jūra, pludmales akmeņi un piekraste. To augstu novērtējusi žūrija, atzīmējot arī pārsteidzošo iekštelpu plašumu un pārdomātās detaļas. “Projekta veiksmes pamatā ir viens no retajiem gadījumiem, kad klients pilnībā uzticējies arhitekta idejai, ļaujot to realizēt līdz vissīkākajai detaļai,” atzīst arhitekte. “Brīvdienu māja paredzēta pieaugušiem un izglītotiem pilsētniekiem, kas augsti vērtē izpildījuma kvalitāti un dabiskumu. Mājas veidošanas telpiskos paņēmienus nosaka vēlme pēc vienkāršības: uzsvērtas divas lineāras fasādes, caurspīdīgums dabas klātbūtnes pastiprināšanai dzīvojamā daļā un zināma noslēgtība privātajā zonā. Pirms būvniecības uzsākšanas zemesgabalā atradās divas atsevišķas būves. Abas katra savā veidā ir pārtapušas jaunā formā – vecās, bet neatjaunojamās koka guļbūves baļķi sazāģēti un izmantoti iekštelpu apdarē, savukārt jaunās ēkas autentiskuma efektu pastiprina dzīvojamajā telpā funkcionāli integrētais vecais laukakmeņu mūra fragments. Lai ierakstītu ēku apkārtējā skarbajā ainavā, izmantoti uz vietas esoši, vienkārši iegūstami un dabiski materiāli – konstrukcijās un apdarē tehnoloģiski augstvērtīgā, bet neizskaistinātā veidā lietoti akmens, koks, betons un metāls.”

 

 

 

Mājas rekonstrukcija Liepupē. Arhitekti Andris Kronbergs, Raimons Saulītis, Andis Alksniņš, Ēriks Miķelsons piedāvājuši dzīvojamās mājas rekonstrukcijas projektu, kas, respektējot reģionālās būvēšanas tradīcijas, paredz veidot ēkas pārbūvi. 1978. gadā celtās mājas sākotnējo būvapjomu un novietojumu iecerēts saglabāt, pielāgojot to mūsdienīgas dzīvošanas principiem. Dzīvojamā ēka Salacgrīvas novada Liepupes pagastā atrodas meža ielokā un robežojas ar Rīgas līci, uz kura pusi attiecīgi iecerēts orientēt ēkas būtību. Pret jūras līci vērstā fasāde būs pārveidota maksimāli atvērta, stiklota, pārējās fasādes – blīvas, ar vertikālu koka dēļu apdari un funkcionālām logu ailām. Teritorijas labiekārtojumā vietām tiks saglabāti esošie laukakmeņu bruģa celiņi, kā arī veidoti nelieli laukumi automašīnām, pārsvarā tomēr saglabājot neskartu mežu un zālienu.

 

 

 

 

 

Brīvdienu māja Engurē. Engures pagastā nelielā, izstieptas formas apbūves gabalā ieplānots uzbūvēt 100 m2 lielu brīvdienu māju “Tiri Piri”. Arhitekts Arnis Kleinbergs par savu objektu stāsta: “Stiklotās “garās” fasādes ieskauj jumts un gala sienām ir metāliski pelēka skārda apdare. Ziemeļu stūris akcentēts ar dūmeni perforēta metāla čaulā. Perpendikulāri ēkai izbūvēta terase ar nelielu lapeni. Speciālos fasādes kronšteinos nostiprināts pītas linu auklas tīmeklis iezīmē ceļu vīteņaugu ekspansijai nākotnē. Mājas pirmajā stāvā atrodama dzīvojamā istaba ar virtuves nišu, izolēta guļamistaba, WC ar dušu un tehniskā telpa, kā arī neapkurināma saimniecības telpa ar atsevišķu ieeju no pagalma. Augšējā līmenī iekārtotas sešas pēc nepieciešamības pārbīdāmas guļvietas un drēbju skapji. Telpu dizainu nosaka izgaismotās ārsienu plaknes – līmēta koka režģi ar stikla pakešu un divu veidu polikarbonāta aizpildījumu. Gaišais iekštelpu plakņu krāsojums izteikti kontrastē ar pelēcīgi brūni tonēto fasāžu konstrukciju un speciāli izgatavotajām mēbelēm.”

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.