Foto – Anna Zemblicka

Novadu aktīvākie jaunieši plāno dabas parku 
 0

“Prieks redzēt laimīgus jauniešus, kuriem ir iespēja darboties, attīstot savu pašapziņu un stiprinot piederību dzimtajam novadam,” tā par Latvijas–Lietuvas pārrobežu projektu “Youth for Nature” dalībniekiem saka projekta koordinatore Krāslavas novadā Juta Bubina. 


Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

“Youth for Nature” aktīvisti ir 46 vidusskolēni vecumā no 16 līdz 17 gadiem, kuri sevi dēvē par dabas draugiem. Lai varētu piedalīties projektā, jauniešiem bija jāveic radošs uzdevums: jāiesniedz kukaiņu, augu un dzīvnieku prototipi no dabas aizsargājamām teritorijām vai jāiesūta desmit fotogrāfijas, kas atainoja aizsargājamo ainavu apvidu. Varēja iesniegt arī rakstiskus materiālus: publikāciju par novērojumiem dabā, aprakstu par savu sapņu zirgu vai reklāmrakstu par kādu dabas vērtību.

Pirmo reizi Krāslavas un Daugavpils novada, kā arī Utenas (Lietuva) rajona jaunieši tikās pērn jūnijā, ceļojot pa Latvijas un Lietuvas dabas parkiem un iepazīstot parku plānošanas teorētisko pusi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pašā karstākajā vasaras posmā no 26. jūlija līdz 3. augustam viņi pētīja dabas daudzveidību Kaplavas pagastā – iemēģināja roku dabas taku marķēšanā, devās izjādēs ar zirgiem pa marķētajām takām, skicēja vietējās ainavas un iesaistījās tematiskajās grupās, strādājot ar Daugavpils Universitātes pētniekiem.

Pašlaik jaunieši kopā ar speciālistiem izstrādā parku tehnisko dokumentāciju Krāslavas grāfu Plāteru parkam, Daugavpils Bruņinieku laukumam un Utenas Vīzonaiša parkam.

“Grāfu Plāteru parks atdzimtu, ja tajā labiekārtotu sporta laukumu, kalna nogāzē izveidotu tubby trasi (kameršļūkšana), slēpošanas trasi, tenisa/hokeja sporta laukumu, kā arī aktīvo zonu jauniešiem un bērniem un ielu vingrošanas kompleksus senioriem. Bruņinieku laukumā vajadzētu izveidot bērnu atpūtas laukumu mazas koka pils vai tā laika laivas veidolā, labiekārtot pludmali, bet pats galvenais – amfiteātri, kur atkal tiktu rīkotas bruņinieku cīņas. Utenas parkā jāveic labiekārtošanas darbi,” entuziasma pilni ir projekta dalībnieki.

Daugavpils novada domes Izglītības pārvaldes projektu koordinatore Iluta Kriškijāne uzsver – redzot, ka viņu viedokli novērtē, jaunieši ar lielāku atdevi iesaistījās uzdevumu izpildē. Strādājot rokrokā ar profesionāļiem, viņi iemācījās organizēt savu laiku, kā arī darboties komandā, sazinoties divās valodās. Turklāt, “tā kā kaimiņvalsts ir būtisku soli priekšā dabas vērtību aizsardzībā un izstrādājusi vairākus interesantus tūrisma maršrutus savos parkos, mūsu skolēni aizguva dažādas interesantas idejas parku plānošanai, piemēram, āra trenažierus, ko labprāt redzētu arī Daugavpils un Krāslavas novada parkos”.

Reklāma
Reklāma

“Daugavpils novada dome tuvākajā nākotnē plāno piesaistīt projekta līdzekļus, lai jauniešu idejas realizētu dzīvē,” uzsver I. Kriškijāne.

Projekta noslēgums ir paredzēts aprīlī, kad jaunieši dalīsies iegūtajā pieredzē un prezentēs paveikto – bukletu un maršrutu aprakstu tūristiem par Augšdaugavas teritoriju “Daugavas loki” un Aukštaitijas nacionālo parku.

 

Fakti

Augšdaugavas teritorijas unikalitāte ir novērtēta ne vien Latvijas, bet arī Eiropas līmenī. 2004. gadā dabas parks “Daugavas loki” kā daļa no aizsargājamo ainavu apvidus “Augšdaugava” tika atzīts par “Natura 2000” teritoriju. 2011. gadā tas tika iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā.

Aukštaitijas nacionālais parks, kas dibināts 1974. gadā, ir viens no vecākajiem nacionālajiem parkiem Lietuvā. Lielākā daļa augu, sēņu un dzīvnieku, kas mīt parkā, ir iekļauti Lietuvas aizsargājamo augu un dzīvnieku grāmatā.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.