Publicitātes foto

Notiks Viestura Kairiša jaunākās filmas “Pelikāns tuksnesī” pirmizrāde 0

“Pelikāns tuksnesī” ir dokumentāla filma, režisora Viestura Kairiša ļoti personīgs, vizuāli poētisks un filozofiski ietilpīgs vēstījums par Latgali. 28. aprīlī tā piedzīvoja pasaules pirmizrādi prestižajā dokumentālo filmu festivālā “Visions du Réel Nionā”, Šveicē, no 14. maija filma sāk savu ceļu pie Latvijas skatītāja kinoteātrī “Splendid palace”.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
Lasīt citas ziņas

Filmas nosaukums nācis no senas leģendas, kas vēstī par pelikānu, kurš pāršķēla krūtis, lai ar asinīm pabarotu savus tuksnesī badā un slāpēs mirstošos bērnus. Kristīgajā tradīcijā pelikāna tēls kļuva par simbolu Kristus upurim, kas nests, lai glābtu cilvēci, tādēļ nereti pelikāns parādās uz tabernākula – trauka, kurā glabājas svētais sakraments, Kristus miesa un asinis. Par pelikānu savā darbā Dievišķā komēdija raksta Dante, tas parādās Šekspīra Hamletā, pelikāna upuris tiek apdziedāts arī liturģiskajās diesmās – savā himnā “Pazemīgi Tevi pielūdzam” to piemin Akvīnas Toms, par to dzirdam Latgales baznīcu garīgajās dziesmās.
Šis baznīcas dziedājums, ko filmas režisors pirmo reizi dzirdēja sava vectēva bērēs no mirušā nakts apstāvētājiem, atstājis neaizmirstamu iespaidu:

“Pēkšņi viņi dziedāja vārdus latgaliski – es palikšu vientuļš bez tevis kā pelikāns tuksnesī – šie vārdi mani satrieca. Un, kad es sāku domāt par filmu, man bija uzreiz skaidrs, kas tas ir – tas ir pelikāns tuksnesī, tā ir dzīves uztvere – ekstrēma ziedošanās. Reliģijai ir liela nozīme šai filmā, ne tādēļ, lai es paustu kādus uzskatus, vienkārši – cilvēki filmā ir saistīti ar reliģiju, saistīti ar nāvi, brīžiem tas ir viens un tas pats. Esmu daudz aizdomājies par cilvēkiem, kas ir ticīgi – viņu sejās ir kaut kas īpašs, kas viņus padara citādus” stāsta Viesturs Kairišs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pastāvīgā reliģijas klātbūtne, cilvēku ikdienas dzīves ritums, dabas diženums, dzīvība un nāve filmā savijas ar Gustava Mālera mūziku, radot pieminekli zemei, ko režisors sauc par mūsu zūdošo Atlantīdu.
“Es nevaru teikt, ka es saprotu latviešus pietiekoši labi, es nevarētu teikt, ka es saprotu latgaliešus, taču es domāju līdzīgi, kā viņi. Man liekas, tā ir mentāli savādāka kultūra. Šī filma savā ziņā ir mīlestības dziesma no manas puses, lai cik brīžiem traģiska tā neizskatītos. Tas ir mans mīlestības apliecinājums” par filmu teic režisors.

Filmas “Pelikāns tuksnesī” pasaules pirmizrādē “Visions du Réel” festivālā Šveicē piedalījās filmas producents Roberts Vinovskis: “Filmas seansi festivāla ietvaros bija ļoti apmeklēti, zāles pilnas, dzirdējām daudz atzinīgu vārdu no festivāla veidotājiem un kolēģiem no Somijas, Francijas un citām valstīm. Šī ir ļoti personiska, pat emocionāla filma, tomēr tā ir saprotama cilvēkiem no visas pasaules – tas bija patiess prieks” stāsta producents.
“Visions du Réel” ir viens no pasaulē nozīmīgākajiem dokumentālo filmu festivāliem. Filma “Pelikāns tuksnesī” tika izrādīta konkursa programmā līdz ar 19 filmām no Vācijas, Meksikas, Francijas, Spānijas, Krievijas u.c. valstīm.

Fragmenti no filmas “Pelikāns tuksnesī” skatāmi šeit:

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.