Notievēt par katru cenu? Svara mazināšanas klupšanas akmeņi 0
Tā gribētos ar rāvienu tikt vaļā no liekajiem kilogramiem un atgūt slaidu augumu! Nereti šā mērķa labā tiek darīts viss iespējamais un arī neiespējamais. Vai strauja svara zaudēšana ir vēlama?
Par šo tēmu lika aizdomāties kādas draudzenes uzplaiksnījumi sociālajos tīklos, cik daudz svara atkal šonedēļ zaudējusi. Skaitļi bija iespaidīgi. Kad jautāju, vai tas ir pietiekami droši, viņa gandrīz vai sadusmojās. Liekais svars arī nav veselīgs! Tāda bija viņas atbilde. Patiešām, pārmērīgs svars kaitē. Bet vai nekaitē ātrs kilogramu zudums? Skaidrojumu vaicāju dietoloģei Lailai Meijai.
Ideja par tikšanu vaļā no liekajiem kilogramiem parasti piešķiļas, tuvojoties kādam svarīgam notikumam. Gribas būt skaisti slaidai jaunajā svētku kleitā vai izskatīties labi peldkostīmā, braucot uz kūrortu. Tad nu meklē diētu. Un patiesi – notievēt izdodas.
Šo diētu ideja ir ļoti vienkārša – uzņemu ļoti maz kaloriju, daudz mazāk, nekā esmu radis ikdienā, un svars ātri krītas. Ja mazāk ēdu, kilogrami noteikti sarūk. Tā nav liela gudrība, un to dažādos veidos var izdarīt ikviens. Dažreiz pat izprāto, ar kuru produktu trūkumu varēs labāk sadzīvot, un to diētas veidu arī izvēlas. Piemeklē sev ērtāko.
Nereti ēdienkarti izmaina pirms Lieldienām vai cita zīmīga notikuma.
Ja ķeras pie kādas diētas, droši vien cer uz panaceju. Zaudēt svaru var, bet svarīgāks ir kas cits – saglabāt šo svara līmeni.
Tomēr esmu dzirdējusi labas atsauksmes par griķu diētu ar kefīru. Arī slavenā olu diēta tiek plaši izmantota.
Neder mazkalorāžas un vienveidīgas diētas. Tad jau visi varētu ēst griķus ar kefīru un būt mūžīgi tievi! Ja tas būtu tik vienkārši, visi ātri tiktu pie normāla svara, un tas nekad neatgrieztos. Tas ir tā kā uztura bagātinātāju reklāmā – lieto šo, un būsi laimīgs. Turklāt nav tādu brīnumproduktu. Nevar visu dzīvi iztikt tikai ar greipfrūtiem! Arī gaļa apnīk, ja visu laiku tikai tā jāēd. Uz olām drīz vien vairs nevar pat paskatīties.
Taču strauja diēta vai kāda slaiduma akcija visbiežāk nav saistīta ar to, ka cilvēks vēlas nopietni pārkārtot dzīvesveidu, mainīt ēšanas paradumus, sākt regulāri kustēties. Tas jau sākotnēji tiek uztverts kā īslaicīgs projekts, kura galvenais mērķis ir notievēt par katru cenu.
Der zināt – īsā laikā zaudējot pārāk daudz kilogramu, tiek zaudēta arī muskuļu masa. Arī vielmaiņa palēninās. Un iznāk, ka turpmāk drīkst ēst vēl mazāk, lai noturētu jauniegūto svaru. Taču tā vairs nav normāla dzīve – nu, ļoti gribas ēst! Turklāt nav saprasts galvenais, ko nozīmē sabalansēta un pareiza ēšana, kas jāizmaina dzīvesveidā, lai to visu sakārtotu harmoniski, cik daudz fizisku aktivitāšu nepieciešams.
Svarīgākais – iemācīties normālu ēšanu. Kā ierobežot kalorijas atbilstīgi patērētajam, bet ēst veselīgi. Turklāt tikpat svarīgi kā uzturs, ir arī regulāras fiziskas aktivitātes, kas arī jāiemācās. Bet, uzņemot ļoti maz kaloriju, sportot nevarēs.
Taču efekts ir panākts – esmu slaida!
Ja uztura principos un fiziskajās aktivitātēs nekas netiek mainīts, pārtraucot tievēšanas akciju, zaudētie kilogrami visbiežāk atgriežas. Ilgtermiņā tā ir, turklāt svars nāk klāt ar uzviju. Tas ir pilnībā pierādīts.
Ja pavaicātu kādai sievietei, kura regulāri iesaistās tievēšanas akcijās, par viņas svaru gadu griezumā iznāktu viļņveida līkne – vispirms mazāk kilogramu, tad atkal vairāk, un tā visu laiku. Tātad ir tīkams svara kritums, bet pēc tam diemžēl seko pieaugums. Turklāt viņas tagadējais svars noteikti ir lielāks nekā bija pirms pieciem gadiem.
Tad šāds cilvēks nonāk pie speciālista ar izmisušu jautājumu: es visu laiku kaut ko daru, bet svars nekrītas tā, kā es vēlētos… Ja ilgstoši sevi ierobežo, pēc tam kļūst grūti kilogramus zaudēt.
Organismā notiek fizioloģiska adaptācija, tāda kā aizsargreakcija – ja visu laiku ir mazāk kaloriju, nekā nepieciešams, organisms palēnina vielmaiņu, lai izmantotu labāk to, ko saņem.
Parasti jau tievētājs nepārbauda, cik organismā ir tauku un cik muskuļu, tikai skatās uz kilogramiem, vai tie zūd un cik. O, labi, šodien ir mazāk! Bet ilgtermiņā tas neko nedod.
Turklāt veselībai nav nekā sliktāka par šādām svara svārstībām.
Kādi ir riski veselībai, ja strauji zaudē svaru?
Veselam cilvēkam šie riski nav tik nopietni, bet, ja ir kāda slimība vai pastāv augstāks kādas slimības risks, tad gan.
Lielāks risks, ka veidosies žultsakmeņi un nierakmeņi, ne visiem, bet iespējams tiem, kuriem ir ģenētiskā predispozīcija uz šādām vainām.
Daudzi slaiduma labad lieto tā dēvētās notievēšanas tējas. Tā ir ilūzija, ka šī tēja izvadīs taukus. Tā gan dara daudz ko citu un ne pārāk labu. Piemēram, cilvēks var zaudēt tik nepieciešamo šķidrumu un sāļus, organisms var tikt bīstami atūdeņots. Citām tējām ir viegls caurejas efekts, ir apgrūtināta uzturvielu spēja uzsūkties zarnās. Ja lieto ilgstoši, tiek bojāta zarnu gludā muskulatūra. Var izmainīties arī zarnu mikroflora, kam ir liela nozīme imūnsistēmas darbībā.
Kā vērtējat publiskās slaiduma akcijas, sak, tagad tievēsim visi reizē?
Grupa ir vērtīgs palīgs, tā atbalsta un uzmundrina, uzzini citu pieredzi. Svarīgāk, kāda ir metode, ko šāda grupa un akcija ņem par pamatu. Atkārtošu vēlreiz, ka ļoti īsā laikā nomest svaru ir visai bezjēdzīgs pasākums.
Mana draudzene lepojas, ka nedēļas laikā zaudējusi piecus svara kilogramus. Vai tas nav pārāk daudz? Cik daudz drīkstētu nomest?
Pieci kilogrami nedēļā ir krietni par daudz! Jau kilograms nedēļā ir diezgan strauja svara zaudēšana. Ja ir neliels virssvars vai pat normāls svars, bet vēl grib atbrīvoties no dažiem kilogramiem, normāli būtu viens vai divi kilogrami mēnesī.
Taču vispār tas ir diezgan individuāli. Cilvēki ir dažāda vecuma, ir atšķirīgs ķermeņa masas indekss, miesasbūve, fiziskās aktivitātes, ko katrs veic.
Piemēram, ķermeņa masas indekss ir 40, tātad virssvars pamatīgs. Ja šis cilvēks kaut cik pamaina savus ēšanas un dzīvošanas paradumus, sākumā svars krīt strauji. Tas redzams apaļīgo šovos, kur visiem ir liels svars, – pirmajā nedēļā nomet 6–8 kilogramus, un viņiem tas negraus veselību. Bet nedrīkst to pašu piemērot sievietei ar 70 kg svara, kam masa tikai nedaudz palielināta.
Šovos pat bieži notiek speciāli pasākumi, lai tikai varētu atrādīt labo svaru, sacensties ar citiem, – šie cilvēki ierobežo sāli, lieto urīndzenošus līdzekļus, caurejas zāles. Tas var būt veselībai bīstami, īpaši, ja vēl ir papildus fiziskās aktivitātes.
Par svara kontroli
Ja cilvēks apņemas tievēt, nereti ir vilinājums visu laiku svērties, lai ieraudzītu kārotās svara izmaiņas. Tad nu sveras no rīta un vakarā, katru dienu.
Laila Meija uzsver, ka tam īsti nav jēgas. Svara svārstības ir fizioloģiski noteiktas. Tu elpo, padzeries, svīsti, ēd, ej uz tualeti – visu laiku ķermenī notiek šķidruma apmaiņa, nelielas svara svārstības. Ja apēd sālītu ēdienu, notiek šķidruma aizture, tātad svars lielāks. Pasporto vai izkarsējies pirtī, zaudē šķidrumu. Ne jau tauki tur iztek, bet ūdens, un, protams, svars uz to brīdi samazinās.
Nav vajadzības kāpt uz svariem pārāk bieži.
Piemēram, sveries no rīta, kamēr vēl neesi apģērbies. Pilnīgi pietiek, ja to dari reizi vai divas nedēļā.
Mūsu eksperte
Laila Meija, dietoloģe, interniste, Rīgas Stradiņa universitātes docente