Latvieši Briselē: Notiekošajam sekojām pa logu vai medijos 2
Latvijas pastāvīgā pārstāvniecība Eiropas Savienībā (ES) atrodas netālu no Briseles Mālbēkas metro stacijas, kur nogranda sprādziens stundu pēc terorakta Zaventemas lidostā. Latvijas vēstnieces palīdze Maija Liepiņa ceļu uz darbu mēroja kājām ap to laiku, kad metro stacijā tika uzspridzināta bumba.
“No rīta pat nezināju, ka lidostā noticis pirmais terora akts. Uz darbu devos kājām, jo bija skaists laiks. Gāju garām Mālbēkas metro stacijai, taču sprādzienu nedzirdēju. Cilvēki uz ielām rādīja ziņas telefonos, ka noticis sprādziens lidostā,” stāsta M. Liepiņa. Viņas kolēģe esot evakuēta no Šūmana metro stacijas. Tomēr visi Latvijas pārstāvniecības ES un vēst- niecības Beļģijā darbinieki vakar atradušies drošībā un neviens nav cietis. “Sajūta nav omulīga, jo visu dienu bija jāpaliek telpās. Notiekošajam pilsētā sekojām pa logu vai medijos,” teic M. Liepiņa. Tāpat saņemts rīkojums no drošības dienestiem tiem, kas ieradušies, palikt darbā, bet pārējiem – palikt mājās.
Eiropas Parlamenta sabiedrisko attiecību speciāliste Agnese Krivade stāsta, ka devusies uz darbu un redzējusi, kā cilvēki apmēram puskilometru no Mālbēkas stacijas sastinguši lūkojas savos mobilajos tālruņos. A. Krivade izlasījusi priekšnieka vēstuli, ka jāpaliek mājās un jāstrādā attālināti, tāpēc atgriezusies dzīvesvietā. “Pa ceļam uz mājām aizgāju līdz Mālbēkas metro stacijai, un tur jau bija norobežota apkārtne, brauca policijas mašīnas, pilsētā lidoja helikopteri, visu laiku dzirdēju sirēnas,” atceras A. Krivade. Viņasprāt, pilsētā sajūta vakar neesot bijusi tik baisa kā pērn novembrī, kad Briselē policija veica antiterorisma operāciju: “Šoreiz ir uztraukums un ziņkārība uz ielām, ārkārtas situācijas sajūta, tomēr spīd saule un manās mājās viss ir mierīgi.”
Latvijas vēstnieks NATO Indulis Bērziņš atzīst, ka viņam dzīvē neesot veicies – viņš, pildot ārlietu ministra pienākumus, bijis Vašingtonā 2001. gada 11. septembrī, kad teroristi ietrieca vienu no nolaupītajām lidmašīnām Pentagonā un viņš redzējis šo ēku degam, vēlāk viņš piedzīvojis uzbrukumus Londonas metro stacijām, kad strādājis par Latvijas vēstnieku Apvienotajā Karalistē, bet tagad trešā šāda pieredze viņam ir Briselē. “NATO turpina savu darbu. Mums vakar notika plānotā Ziemeļatlantijas padomes sēde. Visa diena tika pavadīta NATO galvenās mītnes telpās,” teic vēstnieks, piebilstot, ka notikušais ir satraucošs: “Ja cilvēki aizstāv savu dzimteni karā, riskē ar savu dzīvību, lai valsts panāktu savus mērķus, tas ir saprotami. Tomēr terorisma gadījumā iet bojā nevainīgi cilvēki.”
Ieva Brinkmane, kura studē Briseles universitātē un strādā konferenču centrā, stāsta, ka uz darbu domājusi braukt ar metro, bet pārdomājusi, uzzinot par terora aktiem lidostā. Uz darbu viņa devusies kājām. “Mana darba vadība reaģēja ļoti ātri – sasauca ārkārtas sapulci, uzreiz aizvēra ārējās durvis. Vadība apzināja, kur atrodas visi darbinieki, un pārliecinājās, vai visi esam drošībā,” stāsta Ieva. “Daudzi aizbrauca uz mājām agrāk, vadība arī atļāva palikt birojā, ja tajā jūtamies droši. Nekāda strādāšana īsti nesanāk, visas sapulces ir atceltas.” Arī Briseles universitāte vakar esot bijusi slēgta un tā nodrošinājusi saviem studentiem transportu.
Savukārt aviācijas eksperts Tālis Linkaits vakar devies uz kādu sanāksmi Briselē ar agro “Air Baltic” reisu. Lidmašīna jau gatavojusies nosēsties, kad pilots skaļrunī informējis, ka Briseles lidostā, iespējams, noticis terora akts. “Mēs tad vēl neaptvērām, kas ir noticis, domājām, ka varbūt kāds maldinājis. Kad aptvērām, sākām domāt kategorijās – kas būtu, ja, piemēram, mēs lidotu ar ātrāku lidmašīnu un būtu trāpījuši laikā, kad notika sprādzieni,” teic T. Linkaits. “Air Baltic” lidmašīna nolaidusies Ljēžas lidostā, kas ir paredzēta kravu pārvadājumiem, pēc tam laiks pavadīts, gaidot, kamēr lidmašīnā tiks iepildīta degviela atceļam uz Rīgu. “Atceļā mūsu aviokompānijas apkalpe rīkojās ļoti profesionāli,” piebilst T. Linkaits.