Ministres nobīstas no “zaļās nāves” 2
Papildināta ar jaunāko informāciju
Finanšu ministre Dana Reizniece – Ozola (ZZS), zinot, ka pie Finanšu ministrijas šorīt būs izklāts zaļš paklājs, pa kuru pastaigāsies mediķu arodbiedrības atsūtītā “zaļā nāve”, nolēma pie sevis paaicināt veselības ministri Andu Čakšu. Finanšu ministrei šķita, ka, sajūtot kolēģes plecu, būs drošāk iet pretī “zaļajai nāvei”, kura, rokās turot izkapti, staigāja gar ministrijas durvīm, ik pa laikam pie tām pieklauvējot.
Ministres, desmit minūtes pirms tikšanās ar Saeimas priekšsēdētāju Ināru Mūrnieci, lai nodotu viņai 2017. gada budžeta portfeli, iznāca no ministrijas un mazliet apstulba, izdzirdot protestētāju skaļās balsis pie krustiem un sešām gultām, kurās gulēja ar palagiem apklātas aizgājēju mulāžas. Kaut iepriekš, kā informēja finanšu ministres padomnieks Arno Pjatkins, bija nolemts, ka abas ministres aprunāsies ar mediķiem, tomēr, nesaprazdamas, kāpēc pie krustiem un mūžībā aizgājušajiem nav klusums, bet skaļa bļaušana, viņas teciņiem vien nogāja garām piketētājiem un devās uz Saeimu.
Pēc budžeta portfeļa iesniegšanas Saeimā Reizniece-Ozola žurnālistiem skaidroja: “Es patiesībā biju pārsteigta, ka protesta akcijas dalībnieki neizrādīja īpaši aktīvu iniciatīvu parunāties nedz ar mani, nedz ar veselības ministri, jo mēs tieši divatā bijām sagatavojušās, ka iziesim, parunāsim un atbildēsim uz jautājumiem, ja tādi ir.”
D. Reizniece – Ozola uzskata, ka akcijas mērķis bijis vien pievērst uzmanību, nevis uzdot jautājumus. Abas ministres tos gaidījušas, pat apstājušās pie piketētājiem, taču neviens neko nav vaicājis, un tas bijis pārsteidzoši.
Savukārt Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) priekšsēdētājs Valdis Keris pauda, ka neviens jau netraucējis pirms portfeļa nešanas paaicināt ministrijā uz sarunu, ja nopietni būtu bijusi tāda vēlēšanās.
Vakar LVSADA pārstāvji Saeimā iesniedza vairāk nekā 8000 iedzīvotāju parakstītu vēstuli, kurā lūgts palielināt finansējumu veselības aprūpei.
Akcijas mērķis bija pievērst sabiedrības uzmanību tam, ka valdības sagatavotais nākamā gada budžeta projekts neatbilst Eiropas Komisijas, Pasaules Veselības organizācijas un citu starptautisku organizāciju ieteikumiem par neatliekamu un būtisku veselības aprūpes pieejamības uzlabošanu Latvijā. Mediķu arodbiedrības vadība uzskata, ka līdz ar to valdība gatavojas turpināt valsts izmērdēšanas politiku. Tas ļoti patīk “zaļajai nāvei”, tāpēc tā svinīgi godinās budžeta portfeļa nesēju kā savu labāko draudzeni – tautas dzīvības nīcinātāju.
Kaut gan nākamgad veselības aprūpes budžets būs par 64 miljoniem lielāks, tomēr, lai sasniegtu 3,2% no iekšzemes kopprodukta, pietrūkst vairāk nekā 20 miljoni eiro. Visvairāk šī nauda nepieciešama mediķu algu palielināšanai.
Ar piešķirto papildu finansējumu nākamajā gadā teju 195 tūkstošiem pacientu tiks nodrošināta ambulatoro izmeklējumu un ārstēšanas pieejamība, papildu 22 tūkstošiem pacientu būs iespēja papildus tikt pie diagnostiskajiem izmeklējumiem primārajā veselības aprūpē. Papildu vairāk nekā 32 tūkstošiem pacientu tiks nodrošināta ambulatorā rehabilitācija un fizikālās medicīnas pakalpojumi, kā arī vairāk nekā 26 tūkstošiem jaunu pacientu varēs saņemt kompensējamos medikamentus. Pateicoties finansējuma pieaugumam, papildus vairāk nekā 14 tūkstošiem slimnieku būs iespēja saņemt onkoloģisko slimību ārstēšanu ambulatori, bet teju 3,5 tūkstošiem pacientu šī papildu iespēja tiks dota stacionāra. Finansējuma pieaugums ļaus par 20% palielināt iespēju tikt pie valsts apmaksātajiem medikamentiem onkoloģijā, kā arī spēs uzlabot pakalpojumu pieejamību endoprotezēšanā un dienas stacionāros.
Kopumā 2017. gada medicīnas budžets sastāda 835 miljonus eiro un par 30 miljoniem pārsniedz 2008. gadu jeb pirmskrīzes līmeni.
Kā ziņots, Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) šodien pie FM rīkoja protesta akciju ar mērķi pievērst sabiedrības uzmanību tam, ka valdības sagatavotais nākamā gada budžeta projekts neatbilst starptautisko organizāciju ieteikumiem par neatliekamu un būtisku veselības aprūpes pieejamības uzlabošanu Latvijā.
Tāpat, lai aizstāvētu pieejamu un kvalitatīvu veselības aprūpi, LVSADA pārstāvji kopā ar “Tautas dzīvību” iesniegs Saeimā prasību, lai cilvēka dzīvība bez vilcināšanās un atrunām kļūst par prioritāti ne tikai politiķu vārdos, bet arī darbos. To parakstījuši 7000 cilvēku.