Foto – Valdis Semjonovs

Ierosme radās Anglijā 0


Pirms desmit gadiem Latvijas Lauksaimniecības universitātē apgūstot ekonomista specialitāti, Jānis vienu vasaru aizbrauca peļņā uz Angliju. Lasīja zemenes, un tur radās ierosme audzēt šo kultūru savā saimniecībā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Īstenojot ES fonda līdzfinansēto jauno zemnieku projektu, viņš iegādājās septiņus angļu firmā “Elite Tunnels” ražotos 4 m augstos tuneļus un pilienveida laistīšanas sistēmu. Tuneļi maksā dārgi, 7–15 eiro kvadrātmetrā, jo izgatavoti no galvanizēta, nerūsējoša metāla. Katrs ir apvilkts ar izturīgu plēvi, kas kalpo 3–5 gadus. Metāla konstrukcijas var viegli izjaukt un pārvietot. Tuneļi balstās uz metra dziļumā ieskrūvētiem enkuriem, pie kuriem piestiprinātas 8 m garas, puslokā izliektas caurules. Plēves spriegošanas sistēma balstās uz virvēm, kas satur buru – visu virszemes konstrukciju.

– Tuneļus izmantojam tādēļ, lai zemenes būtu sausas un tīras. Šādas konstrukcijas ne vienmēr garantē agrāku ogu ienākšanās laiku, jo augiem galvenais faktors tomēr ir augsnes temperatūra. Normāla augšana sākas, kad ir +14…+15 °C, – spriež audzētājs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rudenī segumu no tuneļiem noņem, lai ziemā to nesabojātu sniegs. Plēvi atkal uzklāj aprīlī, maijā. Pusapaļos tuneļus apsedz ar viena gabala plēvi, kas ir 12 m plata un 50 m gara. Uzvilkšanai vajadzīgi 5–6 vīri un vēl traktors ar platformu, lai varētu aizsniegt kori.

Zem seguma audzē tikai šķirni ‘Sonata’. Tā vēl ne reizi nav pievīlusi – ir ziemcietīga, transportizturīga, ogas ir garšīgas, skaistas, ko novērtējuši arī pircēji. Zemenes fasē plastmasas kastītēs un tirgo pie lielveikala “Sēlija” savā tirdzniecības stendā. Tāpat kā citiem vietējiem audzētājiem, arī SIA “Kapačmuiža” saimniekam jārēķinās ar sīvu konkurenci no Polijas.

– Ražas agrīnums man nav tik būtisks. Svarīgāk, lai zemenes aug bez pārrāvumiem no pavasara līdz rudenim. Šogad tuneļi noderēja vairāk nekā jebkad, jo jūnijā vidējā diennakts temperatūra bija tikai +10…+12 °C. Mums ir arī zemeņu lauks bez plēves seguma, kur labi varēja redzēt ogu atšķirīgo kvalitāti. Tuneļos augi krasās temperatūras svārstības neizjuta, – stāsta Jānis. – Zemenes audzējam uz melnās plēves un paaugstinātās dobēs, lai uzlabotos ogu kvalitāte un stādījumi nebūtu jāravē.

Frigo stādus audzētājs pērk Holandē. Tiem sakņu kakla diametrs ir lielāks par 10 mm. Stādot maijā, pirmajā gadā raža nav liela, bet nākamajā gadā gan veidojas tikpat spēcīgi ceri kā saldētajiem frigo A+ stādiem, kuriem sakņu kakla diametrs ir virs 15 mm. Zemenes labi ražo 3–4 gadus, pēc tam stādījumi jālikvidē un tuneļi jāpārvieto uz citu audzēšanas vietu. Jāievēro trīs gadu augu seka, citādi zemenes sāk slimot.

Vaicāts par darbaspēku, saimnieks atbild, ka pagaidām tiek galā saviem spēkiem – dārza darbos viņam palīdz sieva Līga, vecāki, kaimiņi, bet reizi gadā, kad svin savu dzimšanas dienu, – arī draugi no studiju laikiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.