Par spīti zaķiem, salam un kaitēkļiem. “Kapačmuižas” saimnieka pieredze sparģeļu un ķiršu audzēšanā 0
Uzņēmējdarbības attīstīšana laukos ir interesants un izaicinājumiem bagāts process, sevišķi jauniem cilvēkiem. Nav daudz tādu, kuri vēlas riskēt un noticēt tam, ka augļkopība var būt pelnoša nozare, it īpaši, ja audzēšanā nepieciešams investēt lielu naudu. SIA “Kapačmuiža” īpašnieks JĀNIS KAPAČS ar augļkopību sāka nodarboties pirms desmit gadiem, kad iegādājās vecās “Rubuļu” mājas Jēkabpils novada Ābeļu pagastā.
Augļu kokus potē pats
Saimnieka īpašumā pašlaik ir 25 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes, no kuras ar augļu kokiem – saldajiem ķiršiem, ābelēm, bumbierēm – apstādīti vairāk nekā 5 ha, tuneļi ar zemeņu stādījumiem aizņem pushektāru, bet vēl plānots šovasar 1 ha platībā iestādīt importa sparģeļu ‘Gijnlim’ stādus, lai pēc trim gadiem varētu iegūt baltos un zaļos asnus. Ražas apjomi katru gadu palielinās, tomēr Jānis sevi nedēvē par lielaudzētāju, augļkopība viņam vairāk ir hobijs. Jaunā uzņēmēja pamatnodarbošanās ir liellopu un aitu tirdzniecība uzņēmumā SIA “Baltic Calves”.
Jānis veido integrētās sistēmas augļu dārzu. Kokus potē pats kopā ar vectēvu Alfrēdu, kurš šo pavairošanas metodi viņam iemācīja jau agrā bērnībā.
– Esmu pircis augļu kociņus stādaudzētavās, bet nav izdevies tos ieaudzēt. Augšanas vietas maiņa augam rada stresu, tāpēc jo ilgāks iestiepjas adaptācijas laiks. Sevišķi jutīgi uz pārvietošanu jaunā vidē ir ķirši. Šā iemesla dēļ stādus izlēmu audzēt pats, – stāsta uzņēmīgais saimnieks.
Augļu kokus potē ziemā. Saldo ķiršu potcelmiem izmanto smaržīgo ievu, bet ābelēm – MM106 un M26, jo tie veido mazāku augumu. Viengadīgus kociņus rudenī vai nākamajā pavasarī stāda pastāvīgā vietā. Latvijā šos potcelmus neviena stādaudzētava nepiedāvā, tāpēc “Kapačmuižas” saimnieks tos pērk Polijā. Bumbieres viņš potē uz parastās cidonijas, par skeletveidotāju izmantojot izturīgo Kazraušu bumbieri un tās vainagā uzpotējot vāji ziemcietīgo ‘Conference’.
Ierīkoto augļu dārzu pirms četriem gadiem pilnībā nopostīja zaķi, jo dziļā sniega dēļ ausaiņi tika žogam pāri. Nācās kociņus pārpotēt un visu sākt no jauna. Raizes sagādāja arī vecās, nolietojušās meliorācijas sistēmas, kuru dēļ dārzs slīka ūdenī, bet, izmantojot ES fondu atbalstu, pirms diviem gadiem izdevās atjaunot drenāžas sistēmu.
Dārzā Jānis audzē vairākas ķiršu šķirnes, bet pagaidām ražo tikai divas. Ogu laiks šogad sākās ap Jāņiem. Visagrākā ir ‘Iputj’ – ražīga, ar gaļīgiem, tumši sarkaniem augļiem. Varētu būt laba šķirne tirgum, taču lietainā laikā augļi stipri plaisā. Jāņa favorītšķirne ir ‘Brjanskaja Rozovaja’, kas ienākas 3–4 nedēļas vēlāk, augļi ir ar stingru mīkstumu, neplaisā, vākt var nedēļas garumā.