Viedoklis 2
Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs: “Neredzu iemeslu publiski izskanējušajām bažām par nekustamo īpašumu darījumu procesa pilnveidošanu kādas personu grupu interesēs. Obligāta notariālā akta formas ieviešana nav pašmērķis, bet viena no Tieslietu ministrijas valsts sekretāra Raivja Kronberga vadītās speciālistu darba grupas pašlaik apspriestajām tēmām, kā visas sabiedrības interesēs uzlabot drošību nekustamo īpašumu darījumos. Cita starpā tiek vērtēta arī iespēja ieviest obligāta notariālā akta formu – visām personām vai noteiktam personu lokam, piemēram, tikai fiziskām personām. Pašlaik tiek vērtēti gan notāru priekšlikumi, gan Valsts ieņēmumu dienesta informācija par krāpšanas riskiem un izvairīšanos no nodokļu nomaksas.
Tieslietu ministrijas uzdevums ir nospraust rīcības virzienus un sagatavot priekšlikumus nekustamo īpašumu darījumu procesa pilnveidošanai, lai apkarotu ēnu ekonomiku, mazinātu krāpšanas riskus šajos darījumos, kā arī novērstu zemesgrāmatu un notariāta sistēmas izmantošanu ļaunprātīgos nolūkos. Būtisks priekšnoteikums priekšlikumu virzīšanai būs administratīvā sloga un izdevumu samazināšana darījumā iesaistītajām pusēm.
Nekustamo īpašumu darījumu procesā tiks īstenots vienas pieturas aģentūras princips – lai paaugstinātu tiesisko drošību un panāktu lielāku darījumu procesa efektivitāti, tas tiks digitalizēts, tādējādi pie notāra veiktie darījumi tiks reģistrēti zemesgrāmatā, izslēdzot krāpšanas riskus. Turklāt šāda kārtība samazinās to gadījumu skaitu, kad ilgstoši zemesgrāmatā netiek reģistrēti nekustamo īpašumu darījumi. Savukārt izdevumu samazinājums būs iespējams, nosakot zemākas valsts nodevas un notāru pakalpojumu takses.”