Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: LETA/Edijs Pālēns

Nosūtīto darbinieku skaits aug – uz Latviju nosūtīti vairāk nekā 1200 darbinieku 0

Šogad Valsts darba inspekcija (VDI) konstatējusi 1215 darbinieku nosūtīšanas gadījumus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Nosūtīto darbinieku skaits aug, “LB” uzzināja VDI. Tiesa, inspekcija datus par nosūtītajiem darbiniekiem elektroniski apkopo šogad pirmo reizi.

VDI sadarbības un attīstības nodaļas vadošā eksperte datu analīzes un statistikas jautājumos Ilze Kalniņa skaidro, ka šogad darbinieki uz Latviju strādāt nosūtīti no Austrijas, Bulgārijas, Francijas, Grieķijas, Igaunijas, Itālijas, Lielbritānijas, Lietuvas, Moldovas, Norvēģijas, Polijas, Rumānijas, Slovēnijas, Spānijas, Ukrainas, Ungārijas, Vācijas un Zviedrijas uzņēmumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ko nozīmē nosūtītais darbinieks? “Viesstrādniekam darbam Latvijā nepieciešama Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes atļauja, bet nosūtītajam darbiniekam šāda atļauja nav vajadzīga. Pirms darbinieku nosūtīt uz Latviju, citas valsts uzņēmumam, kurā konkrētais darbinieks tiek nodarbināts, jāpaziņo Latvijas Valsts darba inspekcijai par darbinieka nosūtīšanu,” skaidro Ilze Kalniņa.

Shēma ir šāda – ja ir noslēgts līgums, piemēram, starp Latvijas un Polijas būvuzņēmumiem, tad Polijas uzņēmums var nosūtīt savus darbiniekus uz Latviju, kur tie paveiks darbus un dosies atpakaļ. Tiesa, Polijas uzņēmums darbinieku var nosūtīt uz Latviju tikai gadījumā, ja šis darbinieks ir vismaz vienu mēnesi strādājis konkrētā uzņēmumā un viņam ir A1 sertifikāts, ko izdod Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.

Ilze Kalniņa skaidro, ka nedrīkst būt tā, ka Polijas uzņēmums pieņem darbā Ukrainas pilsoni un jau nākamajā dienā viņu nosūta darbā uz Latviju – tas ir pārkāpums. Un tieši šādos gadījumos slēpjas risks par ārvalstu darbinieku negodīgu izmantošanu.

Lielākoties tie uzņēmumi, kas paziņo inspekcijai par savu darbinieku nosūtīšanu, ir godīgi un pārkāpumus neveic, zina teikt I. Kalniņa. Problēmas sākas gadījumos, ja grib noteikto kārtību izmantot daļēji vai pilnībā apiet. Tad VDI nākas reaģēt un veikt pārbaudes, kas lielākoties notiek sadarbībā ar citām institūcijām. Šo darbību atklāšana ir vairāku iestāžu kopīgas darbības rezultāts, tie ir komplicēti gadījumi, uzsvēra VDI pārstāve.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.