Viens no pagājušā gada Latvijas Zinātņu akadēmijas izceltiem pašmāju zinātnes sasniegumiem ir jauna ķīmiska savienojuma izstrāde – to var pievienot antibiotikām, tādējādi nomācot baktēriju rezistenci pret ārstēšanu ar antibiotikām.
Viens no pagājušā gada Latvijas Zinātņu akadēmijas izceltiem pašmāju zinātnes sasniegumiem ir jauna ķīmiska savienojuma izstrāde – to var pievienot antibiotikām, tādējādi nomācot baktēriju rezistenci pret ārstēšanu ar antibiotikām.
Foto: SHUTTERSTOCK

Nostradama šaušalīgais 2025. gada “mēra” pareģojums, kas, iespējams, jau piepildās 0

Vai 16. gadsimta pravieša vārdi varētu atbalsoties mūsu dienās? Astrologs Mišels de Nostredāms, plašāk zināms kā Nostradams, savā 1555. gadā izdotajā grāmatā “Les Propheties” brīdināja par drausmīgu mēri, kas varētu pārņemt pasauli, raksta DailyMail.

Reklāma
Reklāma
Atrasts ceturtā Pabrades poligonā pazudušā kareivja ķermenis: viņš neatradās purvā 80
Kāpēc amerikāņu karavīri brauca tur, kur nedrīkstēja? Izskan aizdomīga versija
Kokteilis
Latviešu daiļavu TOP 10: sievietes, kuru šarms neatstāja vienaldzīgu pat mākslīgo intelektu
Lasīt citas ziņas

Lai gan viņa prognozes bieži ir neskaidras, franču filozofam tiek uzskatīts, ka viņš ir precīzi paredzējis dažādus notikumus pasaulē, tostarp Ādolfa Hitlera uzplaukumu.

Un tagad, šķiet, viņa vīzija par 2025. gadu sāk raisīt bažas — Ķīnā atklāts jauns koronavīruss, kas mīt sikspārņos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nostradams rakstīja: “Senais mēris būs briesmīgāks par ienaidniekiem.” Šie vārdi, kas uzrakstīti pirms vairākiem gadsimtiem, nu sasaucas ar ziņām no Uhaņas Virusoloģijas institūta — vietas, kas jau reiz kļuva par Covid-19 pandēmijas sākumpunktu.

Tur zinātnieki atraduši jaunu vīrusu, HKU5-CoV-2, kas ir pārsteidzoši līdzīgs Covid izraisītājam. Tas pieder pie merbekovīrusu saimes un ir vēl radniecīgāks nāvējošajam MERS vīrusam, kas nogalina trešdaļu inficēto.

Šo atklājumu vadīja virusoloģe Ši Dženli, saukta par “Sikspārņu sievieti” viņas darba ar koronavīrusiem dēļ. Viņa brīdina, ka šis vīruss spēj iekļūt cilvēku šūnās un varētu viegli pāriet no sikspārņiem uz cilvēkiem — tieši vai caur starpniekdzīvniekiem, kā tas notika ar Covid. Vai tas ir tas “senais mēris”, par ko runāja Nostradams? Pagaidām to nevar apgalvot droši, taču līdzība ir biedējoša.

HKU5-CoV-2 nav nekāds vieglprātīgs drauds. Tas atgādina MERS. MERS ir lipīga elpceļu slimība, kas izplatās no dzīvniekiem uz cilvēkiem un no cilvēka uz cilvēku. Tas izraisa drudzi, klepu, elpas trūkumu, caureju un vemšanu, un smagos gadījumos var būt letāls.

Lai gan pagaidām tas mīt tikai sikspārņos, zinātnieki uzsver tā potenciālu izplatīties. Sikspārņi jau sen zināmi kā koronavīrusu krātuve, un šis atklājums liek atcerēties pandēmijas sākumu, kad pasaule sastinga bailēs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.