Nostalģija pēc padomju laikiem 0
No 25. līdz 27. maijam Rīgā, Vērmanes dārzā, notika kārtējais alus festivāls. Pasākums bija ļoti labi organizēts, bija pasākumi bērniem un pieaugušajiem.
Katru stundu uz divām skatuvēm notika dažādu grupu koncerti, bet tad pienāca festivāla beidzamā diena. Afišās bija rakstīts, ka uzstāsies grupa “Karakums”, tādu nebijām dzirdējuši, tādēļ nolēmām noklausīties. Tas, ko mēs dzirdējām, bija prātam neaptverami. Divi mūziķi no grupas “Labvēlīgais tips” – Jakušonoks un trombonists – stundu bļāva dziesmas no vecajām krievu filmām. Pēc labi pavadīta laika un daudzu labu grupu noklausīšanās šī bija kā liela darvas karote medus mucā – kauns! A. Freidenfeldam būtu ko padomāt. Māris Pumpurs
Kad sazinos ar grupas ”Karakums” dalībnieku, trombonistu Kasparu Tīmani, viņš atklāj, ka tieši pateicoties grupas “Labvēlīgais tips” dalībniekam A. Freidenfeldam, grupa ”Karakums” jau pirms 17 gadiem dibināta un tieši viņam radusies ideja, ka repertuārā jāiekļauj dziesmas no padomju laika filmām un multfilmām. Tajā laikā gatavojušies atvērt arī tāda paša nosaukuma kultūras namu, kurā tiktu izpildītas šīs dziesmas. ”’Man tās ir tuvas, jo zinu visas tā laika filmas un multenes. Agrāk jau multenes rādīja piecas minūtes dienā, tāpēc atmiņā īpaši palikušas. Un tās nebija tik vardarbīgas kā šodien. Mēs skatījāmies par lācīšiem, ezīšiem un ”Nu, zajac, pogodi!”,”’ teic K. Tīmanis.
Līdzīgi telefonsarunā izteicās pasākuma organizētāju pārstāvis, ”Latvianbeerfest” orgkomitejas vadītājs Andrejs Šikors: ”Mums, četrdesmitgadniekiem, ir nostalģija pēc padomju laikiem. Turklāt pasākumā bija ļoti daudz krievu. Redzēju, kā tie pie alus kausa sēdēja kopā ar latviešiem un nodarbojās ar integrāciju.”
Bet ”Latviabeerfest” komunikāciju direktore Guna Miļusa paskaidro: ””Latvianbeerfest” ir starptautisks pasākums, un katrs piektais festivāla apmeklētājs bija viesis no ārvalstīm. Duets “Karakums” aizrauj publiku ar vieglu, jautru melodiju, ko varēja novērot arī pasākuma norises laikā.
Nepatika pret grupu varētu rasties saistībā ar kādiem aizspriedumiem, tomēr tas ir dziļi subjektīvs skatījums. Pasākums nav veltījums konkrētai tautībai vai konkrētai publikai, tas ir latviešu alus kultūras un tradīciju pozicionējums plašākai auditorijai.”
Pasākumu apmeklējuši gan tūristi no Krievijas, gan Igaunijas un Lietuvas u. c. valstīm, tādēļ organizatori apsvēruši nākamgad uz pasākumu aicināt arī kādas grupas no kaimiņvalstīm, jo ”festivāls ir iekļauts Eiropas festivālu plānā. Mēs esam saņēmuši pārmetumus, ka uzaicinājām tikai latviešu grupas”, teica A. Šikors. Kad lūdzu precizēt, kas bija tie, kas pārmeta – cilvēki no publikas vai varbūt pasākuma sponsori vai kāds cits –, A. Šikors izvairījās atbildēt.
Kad vaicāju K. Tīmanim, kā uz vietas reaģēja publika Vērmanes dārzā, viņš atminas, ka pēc koncerta klāt pienākuši lietuvieši, lai pateiktu atzinību, jo arī viņi zina šīs dziesmas.
Atzinīgus vārdus grupa mēdz saņemt pat no latviešu padsmitniekiem, kas neprot krievu valodu, bet ir teikuši: ”Normāls muzons.” Toties daži krievi – gluži pretēji – mēdz aizrādīt, ka grupa ņirgājas, dziedot krievu valodā. Tamdēļ krievu pasākumos ”Karakumu” neatrast. ”Tai publikai ir cita mentalitāte un savas grupas, kas spēlē,” saka K. Tīmanis.
Viņš vēl piebilst, ka grupai ”Karakums” ir arī pro-gramma latviešu valodā ar Raimonda Paula dziesmām un to katru svētdienu spēlē ”Lido” Krasta ielā. Filmu mūzikas repertuāru pasākumam Vērmanes dārzā izvēlējušies organizatori.