Latvijas Ģimenes ārstu asociācija nostājas pret veselības aprūpes finanšu reformu 0
Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) valde pieņēmusi vienbalsīgu lēmumu lūgt jaunajai Saeimai atcelt Veselības aprūpes finansēšanas likumu, informēja valdes priekšsēdētāja Sarmīte Veide. Viņa atgādināja, ka asociācija to nekad neesot atbalstījusi, jo uzskata, ka šis likums ir diskriminējošs pret atsevišķām iedzīvotāju grupām.
Par to varēja pārliecināties arī aizvadītās nedēļas LĢĀA biedru sapulcē, kur šis viedoklis tika pilnībā atbalstīts. “Raugoties no Eiropas Savienības cilvēktiesību viedokļa, valsts nedrīkst pasliktināt neviena cilvēka veselības aprūpi.
Apskatot visu Eiropas Savienības valstu piešķirtās dotācijas veselības aprūpei, var pārliecināties, ka pat tās valstis, kurām ir vājāki ekonomiskie rādītāji nekā Latvijai, kaut vai Horvātija, spēj piešķirt šim mērķim lielākas naudas summas nekā mūsu valsts.
Pēc tam varētu izvērtēt, cik daudz būtu jāpiemaksā iedzīvotājiem. Ja jau mums visu laiku stāsta, ka Latvijā ir vērojama ekonomiskā izaugsme, tad varbūt ir pēdējais laiks pārskatīt valsts budžeta izdevumus, lai veselības aprūpei, kura valstī ir noteikta par prioritāti, novirzītu vismaz 12% no vispārējiem izdevumiem,” sacīja Veide.
Ņemot vērā “Eurostat” publicētos nabadzības un sociālās atstumtības rādītājus, Latvija ieņem vienu no augstākajām vietām Eiropas Savienībā, un šādā situācijā uzlikt iedzīvotājiem jaunas iemaksas veselības aprūpei ir netaisnīgi, nesamērīgi, neeiropeiski un pat nelikumīgi, uzskata LĢĀA valdes pārstāvis Pauls Princis. Viņš prognozē – ja netiks atcelts Veselības aprūpes finansēšanas likums, daļa iedzīvotāju netikšot līdz galam izmeklēti, jo viņiem nebūs pieejamas speciālistu konsultācijas un izmeklējumi par valsts naudu un ilgtermiņā tikšot apdraudēta viņu dzīvība.
“Ārsts nekad nedrīkst nokļūt situācijā, kad viņš nedrīkst pacientam palīdzēt, piemēram, tāpēc, ka cilvēks nav otrās grupas invalīds, kura veselību no 2019. gada 1. janvāra automātiski apdrošinās valsts, bet ir trešās grupas invalīds, kurš nebūs šo pacientu skaitā. Tā ir diskriminācija pēc saslimšanas smaguma.
Jau 2012. gadā Pasaules veselības organizācijas eksperti norādīja, ka veselības aprūpes pamatgroza piesaistīšana nodokļa nomaksas faktam negarantēs papildu ieņēmumus valsts budžetā. Liedzot nepieciešamo medicīnisko palīdzību vienam pacientam no simta, valsts neietaupīs, bet zaudēs vēl vairāk naudas, lai ārstētu slimniekus ar jau ielaistām slimībām, jo viņiem nebūs iespēja saņemt pilnībā valsts finansēto veselības aprūpi,” atzina ģimenes ārsts Princis.
LĢĀA valdes sēdē un biedru sapulcē tika apsriesti arī citi jautājumi, tostarp arī e-veselība un secināts, ka joprojām neesot veikti nepieciešamie uzlabojumi, lai to varētu lietot ērtāk, ātrāk un drošāk. Pēdējā mēneša laikā esot atjaunojušies sistēmas darbības traucējumi, tādēļ ģimenes ārsti sniedza neapmierinošu vērtējumu e-veselības darbībai.