Nost ar apčī! Pirts saimnieces padomi, ja saaukstējies 0
Mudīte Blusiņa, zemniece no Alūksnes novada Alsviķu pagasta Karvas, pirts Pie Vaidavas saimniece stāsta, ko dara, kad parādās pirmās saaukstēšanās pazīmes:
Tiklīdz jūtu pirmos saaukstēšanās simptomus, karsēju pēdas. Aptiekā iegādājos medicīnisko parafīnu (var izmantot arī bišu vasku, kas ir vēl labāks variants!), izkausēju karstā ūdens peldē un šķidrumā iemērcu trīskārt salocītu un pēdas izmēram piegrieztu kokvilnas drāniņu. Ar izkausēto parafīnu jādarbojas uzmanīgi, jo tas ir ļoti karsts! Kad drāniņa vairs nešķiet par karstu, lieku to pie pēdām, uzklāju plastikāta maisiņu, uzvelku vilnas zeķes un guļu līdz rītam. Kā zināms, izvirzītās ķermeņa daļas – deguns, rokas un kājas – slapjdraņķī vai kailsalā ātrāk nosalst. Sasildot uzlabojas asinsrite, audiem tiek piegādāts skābeklis un barības vielas, slimība atkāpjas. Šo procedūru var arī izmantot, lai dakterētu mazus bērnus, manā bērnībā mamma tā rīkojās, kad biju apaukstējusies.
Ja esmu saķērusi iesnas, abpus degunam lieku vārītu olu (tā nedrīkst būt pārāk karsta, citādi var apdedzināties!). Deguns atlec vaļā, ir vieglāk elpot. Bet, lai paglābtos no kakla sāpēm, mūsu ģimene jau vairākās paaudzēs izmanto sīpolu. Tikko kaklā sāk kņudināt, pašas audzētu sīpolu sagriežu ripiņās, tām uzlieku polietilēna plēvi, aptinu ar šalli un vienu nakti paturu pie kakla. Sāpes pazūd nemanot. Ir gadījies šo procedūru atkārtot divas naktis pēc kārtas.
Saaukstēšanās gadījumā labi palīdz inhalācija. Katlā ieberu kumelītes, sinepju pulveri un uzvāru. Uzmetu uz galvas dvieli, liecos pāri katlam un ieelpoju novārījuma garaiņus.