Foto – Shutterstock.com

Gaidāms, ka drīz LED gaismas aizstās tradicionālas kvēlspuldzes 2

Visā apgaismes līdzekļu ģimenē jaunākā un talantīgākā atvase ir LED (light emitting diod), kuras noslēpums ir elektrības iedarbībā diožu izdalītā tā saucamā aukstā – luminiscējošā gaisma. LED ļauj 90% elektroenerģijas pārvērst gaismā, neradot arī ultravioletos un infrasarkanos starus. Tātad LED gaisma ir ļoti ekonomiska, jo neražo lieku siltumu. Speciālisti uzsver, ka šīs spuldzes nesatur dzīv­sudraba gāzi vai kaitīgo volframu un visā dzīves ciklā, sākot no ražošanas līdz utilizācijai, ir videi visdraudzīgākā salīdzinājumā ar jebkuru citu mākslīgo apgaismojuma veidu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Otrs LED trumpis ir ilgmūžība – standarta spuldzei ir 30 000 – 50 000 stundu darbības laiks. Tātad lampu kalpošanas laiks ir desmit gadi, bet energotaupība ir 75 – 85%, salīdzinot ar kvēlspuldzēm un 40% ar luminiscējošām. To nebojā daudzas ieslēgšanas un izslēgšanas reizes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jāatzīmē, ka LED ir labs krāsas pārvades koeficients, kas tuvs klasisko kvēlspuldžu rādītājiem. Krāsas pārvades koeficients attēlo attiecību starp ķermeņa dabisko krāsu un šā ķermeņa redzamo krāsu, apgaismojot ar etalona gaismas avotu. Gaismas avots ar gaismas pārvades rādītāju Ra=100 izstaro gaismu, kas optimāli ataino visas krāsas. Jo zemāks ir Ra, jo sliktāk redzamas apgaismojamā objekta krāsas.


LED bija būtisks mīnuss – mazā diodes jauda. Lai LED spuldze savāktu nepieciešamos vatus, agrāk tajā savietoja daudzas diodes. Taču jaunākais revolucionārais pavērsiens LED tehnoloģijās ir “COB LED” (Chip on Bord), kas ļauj sastiprināt ar zelta vadiņiem (70 diodes cm2) vienā plāksnē. Teorētiski tātad iespējams sasniegt neierobežotu jaudu. Sastiprinot diodes, izveido dažādas jaudas gaismas čipus, par kuru dzesēšanas sistēmu kalpo pats apgaismes ķermeņa korpuss. Ar “Multi Chip LED” savukārt tehnoloģiju panāk viena punkta gaismas izstarojuma efektu, kas nerada savstarpēju gaismas staru pārklāšanos. Apgaismojumu var regulēt automātiski no distances un ar dimmeri (strāvas stipruma regulatoru) izmainīt spilgtumu un krāsas. LED ražošanas progresīvās tehnoloģijas tiek pārņemtas Āzijā, piemēram, Taivānā ražotajam LED pagalma prožektoram transformators MW ir iekausēts gumijā un nosegts ar alumīnija korpusu. Tā mitruma izturības pakāpe ļauj to pusstundu turēt, iegremdētu ūdenī. Šos transformatorus vairs neražo Eiropā, bet iepērk no Āzijas.

Tehniskajās un ražošanas telpās “COB LED” spēj izkonkurēt halogēnās un luminiscējošās dienasgaismas spuldzes, šobrīd šo tehnoloģiju izmanto arī sadzīves LED spuldžu ražošanā. Tiesa, produkcijai ir dažāda kvalitāte – gan zema, gan augsta, tāpēc jāuzmanās no sliktas kvalitātes spuldzēm. Vislabāk iepirkties solīdā specializētā uzņēmumā un saglabāt preces čeku, kas dod tiesības divu gadu laikā bojāto preci nomainīt. Jāatzīmē, ka LED spuldžu augstās cenas ir jūtami sarukušas un turpina pazemināties.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.