Melnā veratre
Melnā veratre
Foto: Zane Zeltiņa

Noslēpumainā, ilgmūžīgā un dekoratīvā veratre: kā kopt un audzēt 0

Kur var iegādāties veratres sēklas vai stādus? GERIJS RĪGĀ

Reklāma
Reklāma

Mīl pusēnu

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Šo reto, ilgmūžīgo, lēnaudzīgo augu piedāvā tikai dažas stādaudzētavas. Pavairojot ar sēklām, process ir ilgs, tāpēc stādi maksā visai dārgi.

Kā dekoratīvas kultūras dārzos audzē šādas veratres.

CITI ŠOBRĪD LASA

Baltā veratre (Veratrum album), tautā dēvēta par balto cemeriņu. Daudzgadīgs melantu dzimtas lakstaugs. Dabīgi aug Eiropas austrumos un vidusdaļā, mitrās pļavās, zāļu purvos, gaišos mežos. Stādaudzētavas Baižas saimniece Zane Zeltiņa pauž – pat neziedoša baltā veratre piesaista ar savu izskatu. Augam ir skaists, krokots lapojums pusmetra augstumā. Zied periodiski – ik pēc diviem vai trim gadiem – jūlijā, augustā. Ziediņi balti ar zaļu zīmējumu, sakopoti blīvi zarotā ziedkopā 1–1,5 m augsta ziedneša galā. No sēklām līdz ziedošiem augiem paiet aptuveni pieci gadi. Nav sevišķi prasīga – var augt dažādos augsnes mitruma apstākļos, smilšainā vai mālainā zemē, saulē vai pusēnā. Tomēr labāk jūtas mitrākā vietā, trūdvielām bagātā augsnē. Veratres citu no citas stāda 60 cm attālumā. Diemžēl šie augi garšo gliemežiem.

Lobela veratre
Foto: Zane Zeltiņa

Lobela veratre (Veratrum album lobelianum) – sasniedz līdz 1,7 m augstumu. Lapas lielas, gofrētas. Čaklāka ziedētāja – zied parasti ik pēc gada vasaras vidū zaļgandzelteniem ziediem. Labi aug drenētā, mitrā, trūdvielām bagātā augsnē saulītē vai pusēnā (noēnotā vietā augs nīkuļo).

Melnā veratre
Foto: Zane Zeltiņa

Melnā veratre (Veratrum nigrum) – cers 1–1,5 m augsts. Ziedi sarkanbrūni, zied jūlijā, augustā, parasti ik pēc pāris gadiem. Tiem ir spēcīga puvušu augļu smaka. Jaunie augi aug lēni, tomēr veratrēm vajag atvēlēt pietiekami daudz vietas. Pirmoreiz veģetatīvi var pavairot, kad augi sasnieguši 14–17 gadu vecumu, – ceru sadala 7–8 daļās, t.i., pa vienai rozetei. Audzējot no sēklām, melnā veratre uzzied aptuveni septītajā gadā pēc sējas. Tai piemērota mitra, daļēji ēnaina vieta.

Visām minētajām veratrēm visas auga daļas ir indīgas.

Kur iegādāties stādus

• Lobela, baltās un melnās veratres stādus aprīlī varēs iegādāties stādaudzētavā Ozoli (Jaunsvirlaukas pagastā) par 15–17 eiro.

• Zemnieku saimniecībā Bērziņi (Popes pagastā) pavasarī melno veratri tirgos par 10 eiro.

Pavairošana ar sēklām

“Sēklas veratrēm ienākas rudenī. Lai izaudzētu dēstus, jārēķinās, ka darbs būs ļoti piņķerīgs. Sēklas atrodas dziļā mierā, tām ir mazs dīglis un liels daudzums endospermas. Lai sēklas izietu no miera stāvokļa, nepieciešama aukstā stratifikācija,” skaidro stādaudzētavas Ozoli saimniece Benita Branaburga. Veratres sēj oktobrī podiņos. Sējumus divas nedēļas patur istabas temperatūrā, tad pārvieto uz pa­grabu 0–5 °C temperatūrā (var arī likt ledusskapja apakšējā nodalījumā). Pirms stratificēšanas pārliecinās, vai substrāts ir pietiekami mitrs (saspiežot saujā, ūdens nedrīkst pilēt, bet substrātam jāturas kopā). Papildu laistīšana nav nepieciešama. Sēklas sadīgst martā vai aprīlī. Sējeņus nepiķē, jo tie ir ļoti sīki. Ziemā tos tur pagrabā vai neapkurināmā siltumnīcā, var arī ledusskapī. Nākamajā pavasarī augus izpiķē lielāku šūnu kasetēs vai 0,5 l podiņos. Stādiņus paaudzē divus gadus. Izstāda dārzā, kad augi ir pietiekami lieli, lai nepazustu un ziemā tos neizcilātu sals.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.