Noskaidrots, kurā reģionā ir optimistiskākie un kurā pesimistiskākie uzņēmēji 0
Latvijas ekonomikas izaugsmes tempu sabremzēšanās nemazina uzņēmēju optimismu, kas ir stabili pozitīvs jau vairāk nekā divus gadus.
Taču uzņēmēji piesardzīgāk vērtē vispārējo ekonomisko aktivitāti valstī un savā pārstāvētajā nozarē, liecina jaunākais bankas “Citadele” un SKDS veiktais pētījums “Citadele Index”.
Šī gada pirmajā ceturksnī veiktais uzņēmēju noskaņojuma pētījums “Citadele Index” liecina, ka Latvijas uzņēmēju noskaņojums jau vairāk nekā divus gadus ir stabili pozitīvs, noskaņojuma indeksam sasniedzot 51.48 punktus.
Arvien dziļāk pesimismā grimst Latgales uzņēmēji, kuru noskaņojums ir ievērojami negatīvāks nekā citos Latvijas reģionos strādājošajiem.
Latgales uzņēmēju noskaņojuma indekss ir 46.40 punkti, savukārt Kurzemē – 53.21.
Uzņēmēju noskaņojuma indekss Rīgā ir 51.58 punkti, Zemgalē 51.97, Pierīgā 52.03, Vidzemē 52.59 punkti, liecina šī gada pirmā ceturkšņa “Citadele Index” rezultāti.
Ekonomikas izaugsmes tempu samazināšanās uzņēmēju noskaņojumu nav ietekmējusi, taču uzņēmēji piesardzīgāk sākuši vērtēt vispārējo valsts ekonomisko situāciju un savu pārstāvēto nozari.
Abi rādītāji šī gada pirmajā ceturksnī ir zem optimisma jeb 50 punktu atzīmes – valsts vispārējās ekonomiskās aktivitātes indekss ir 48.57 punkti, un ekonomiskā aktivitāte pārstāvētajā nozarē novērtēta ar 49.90 punktiem.
Eksportētāji kļuvuši piesardzīgāki
Mārtiņš Āboliņš, bankas “Citadele” ekonomists skaidro, ka uzņēmēju noskaņojumu pēdējos gados varētu raksturot kā mērenu, bet stabilu optimismu.
Vispārējās ekonomiskās situācijas novērtējums šobrīd, visticamāk, pasliktinājies ārējo faktoru ietekmē.
Pasaules ekonomikas attīstības sabremzēšanās un starptautiskie tirdzniecības kari ietekmē arī Latvijas un Baltijas izaugsmi.
Ja līdz šim eksportējošie uzņēmumi bija daudz optimistiskāki par vietējā tirgū strādājošajiem, tad šobrīd, sabremzējoties izaugsmei pasaules ekonomikā, eksportētāji optimisms mazinās, pielīdzinoties neeksportētāju līmenim.
Eksportētāju optimisms šobrīd ir piesardzīgākais kopš 2016.gada, atklāj M. Āboliņš.
Viņš piebilst, ka eksportētāju piesardzīgais noskaņojums un arī vietējā tirgū strādājošo uzņēmēju piesardzīgums attiecībā uz vispārējo ekonomisko situāciju valstī apstiprina prognozes par to, ka arī šogad gaidāma lēnāka Latvijas ekonomikas attīstība nekā pērn.
Eksportējošo uzņēmumu optimisms pēdējā pusgada laikā mazinājies par teju trīs punktiem, šī gada pirmajā ceturksnī noslīdot līdz 52.19 punktiem un pietuvojoties neeksportējošo uzņēmumu indeksam (51.15 punkti).
Visoptimistiskākie ir būvnieki, vispiesardzīgākie – pakalpojumu sniedzēji
“Citadele Index” aptauja rāda, ka vislielākās svārstības ilgstoši ir novērojamas būvniecības nozares uzņēmēju noskaņojumā – jau gadiem absolūta pesimisma periodi mijas ar optimisma uzliesmojumiem.
Mārtiņš Āboliņš: “Kopš indekss tiek mērīts, 47 ceturkšņos no 61 būvnieki bija vai nu visoptimistiskākā vai vispesimistiskākā nozare. Tas labi ilustrē, cik būvniecības nozare ir svārstīga.”
Pēdējā ceturksnī audzis arī tirdzniecībā un ražošanā strādājošo uzņēmēju optimisms, savukārt pakalpojumu nozare pēdējo trīs ceturkšņu laikā no optimistiskākās kļuvusi par piesardzīgāko. Tirdzniecības uzņēmumu noskaņojumu indekss ir 52.94 punkti, ražošanā strādājošo – 52.67 punkti, savukārt pakalpojumu nozarē – 50.34 punkti.
“Citadele Index” ir pētījums, ko banka “Citadele” Latvijā veic kopš 2004. gada, aptaujājot 750 uzņēmumu īpašniekus un vadītājus. Aptauju un datu apkopojumu nodrošina tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS.
Pētījumā savu viedokli pauduši ražotāji, tirgotāji, būvnieki un pakalpojumu sniedzēji no visiem Latvijas reģioniem. Pēdējais pētījums veikts 2019. gada martā.