Noskaidrots iemesls, kāpēc miljoniem sieviešu naktī pamostas vienā un tajā pašā laikā 0
Nesen veiktā pētījumā atklāts, kāpēc miljoniem sieviešu katru nakti pamostas vienā un tajā pašā laikā. Saskaņā ar Dunelm apkopotajiem datiem sievietes visbiežāk pamostas plkst. 3.29. Galvenais šīs parādības iemesls ir menopauze, raksta izdevums “The Mirror”.
Bezmiegs – viens no izplatītākajiem menopauzes simptomiem
Aptaujas dati liecina, ka trīs ceturtdaļas sieviešu pamostas nakts vidū, ilgi pirms vidējā rīta cēliena plkst. 7. Vairāk nekā puse jeb 53% sieviešu, kuras cieš no bezmiega, vienkārši grozās gultā, mēģinot atkal aizmigt. Savukārt 30% izvēlas lasīt grāmatu vai izmantot sociālos tīklus, 20% skatās televizoru, bet 17% vienkārši skatās pulkstenī.
Pētījums atklāja arī, ka vairāk nekā divām trešdaļām (69%) sieviešu menopauzes izraisītais bezmiegs negatīvi ietekmē emocionālo veselību. Turklāt aptuveni 60% sieviešu nezina par veidiem, kā tikt galā šo problēmu, un gandrīz pusei trūkst atbalsta sistēmas šajā izaicinošajā dzīves posmā. Tomēr tikai ceturtā daļa (25%) ir vērsusies pie ārsta pēc palīdzības.
Kas ir menopauze un kā tā ietekmē veselību?
Menopauze ir dabisks dzīves posms, kad menstruālais cikls beidzas hormona līmeņa pazemināšanās dēļ. Tas parasti notiek vecumā no 45 līdz 55 gadiem, taču dažām sievietēm tas var sākties agrāk. Menopauze tiek konstatēta, ja 12 mēnešus pēc kārtas nav bijis menstruāciju, jo olnīcas pārtrauc hormonu veidošanu. Pēc tam iestājas postmenopauze.
Menopauze var būt dabisks process vai sekas dažādiem faktoriem, piemēram, ķirurģiskām procedūrām (olnīcu vai dzemdes izņemšana), vēža ārstēšanas metodēm (ķīmijterapija) vai ģenētiskām īpašībām. Dažos gadījumos tās iemesls nav skaidrs.
Šajā pārejas posmā daudzas sievietes izjūt tādus simptomus kā trauksme, garastāvokļa svārstības, koncentrēšanās grūtības, karstuma viļņus un neregulāras menstruācijas. Šīs izpausmes var sākties vairākus gadus pirms menstruāciju pārtraukšanas un turpināties arī pēc tam.
Nepieciešams lielāks atbalsts un izpratne
Pētījuma rezultāti uzsver nepieciešamību pēc plašākas informācijas un atbalsta sievietēm menopauzes laikā. Bezmiegs, emocionālās grūtības un informācijas trūkums būtiski ietekmē dzīves kvalitāti, taču pastāv risinājumi, kas var palīdzēt šo posmu pārvarēt vieglāk un drošāk.