Arī taksometru vadītāji un policisti 5
Vēl daži skaitļi par pagājušā gadsimta 80. un 90. gadiem. Piemēram, PSRS gāzes rūpniecībā 1985. gadā bojā gājuši 55 cilvēki, 1990. – 38. Metalurģijā: 1989. gadā – 14, 1990. gadā – 19 cilvēku upuru. Kopumā 1990. gadā PSRS rūpniecībā un atomenerģētikā bojā gājušo ir vairāk par 1000 cilvēku.
Savukārt, ja aplūko visu ražošanu kopumā, skaitļi kļūst vēl baisāki: 1989. gadā PSRS ražošanā kopumā dzīvību zaudējuši 14 475 cilvēki (apmēram tikpat daudz jauniešu, ietērptu padomju armijas formas tērpos, gāja bojā desmit gadu laikā, karojot Afganistānā). Savukārt 1990. gadā padomju ražošanas sfērā bojā gājušo kopskaits jau sasniedza 16 000, proti – vidēji 40 letālu nelaimes gadījumu vienā dienā…
Daudzās valstīs dažas profesijas pēkšņi kļūst sevišķi bīstamas saistībā ar politiskās situācijas maiņu. Piemēram, Ziemeļīrijas protestantu un katoļu domstarpības sasniedza tādu pakāpi, ka nāvējoši cieta taksometru vadītāji.
Atbilstoši noteikumiem tādai mašīnai jābūt izrotātai ar firmas zīmotnēm, taču tas automātiski it kā arī pauž vadītāja piederību vienai vai otrai nometnei, tādējādi provocējot vardarbību. 1990. gada oktobrī nošauts vadītājs protestants, kurš kādu slimu bērnu vedis pa “katoļu” ceļu.
Pēc dažām dienām atrada nogalinātu un savā mašīnā sadedzinātu vadītāja katoļa līķi. Un šādās situācijās parasti iet bojā ne tikai taksometru vadītāji, bet arī pasažieri. Piemēram, 70. gadu vidū valsti satricināja “šankiliešu slepkavnieku” lietas iztiesāšana.
Tie bija bandīti, kuri speciāli ievilināja taksometros katoļus, aizveda viņus uz protestantu kvartāliem un tur nogalināja.
Līdzīgas atriebšanās tradīcijas vērojamas Tuvajos Austrumos, īpaši Izraēlas un Palestīnas savstarpējo attiecību ikdienas kārtošanā, kur arī bieži vien cietušie ir taksometru vai satiksmes autobusu vadītāji. Arī bijušajās PSRS republikās, tostarp Latvijā, nereti pie dzīvībai bīstamām profesijām allaž bijis pieskaitāms arī taksometra vadītāja arods.
Daudz neatpaliek arī kārtības sargātāji. ASV, piemēram, laikā no 1962. līdz 1971. gadam bojā gājis 721 policists, proti – gadā vidēji 70. Savukārt nākamo 20 gadu laikā traģiskā līkne neatvairāmi pieaug, sasniedzot kopumā 4000 bojā gājušus policistus. Iemesli ir dažādi, taču psihologi iesaka paraudzīties mazliet dziļāk, jo ASV ir gandrīz visliberālākā valsts pasaulē, kur arī policistiem ir plašas iespējas šaujamieroču lietošanā.
Bieži vien tieši tas provocē dažādas traģēdijas. Lai vairāk atbilstu vēlamajam tēlam un uzpumpētu iespaidīgākus muskuļus, ASV policisti sākuši aizvien biežāk lietot anaboliskos steroīdus, kas ne tikai palielina muskuļu masu, bet diemžēl spēj izraisīt arī nopietnus psihes traucējumus.