Foto – Karīna Miezāja

Noskaidrot urīna nesaturēšanas iemeslu 0

Ja cilvēkam radušās urīna nesaturēšanas problēmas vai urīna strūkla kļuvusi vājāka, kā tas bieži vien notiek vīriešiem, kam ir priekšdziedzera palielināšanās, vai sievietēm, kam ir iegurņa orgānu noslīdējums, ja radusies bieža vajadzība urinēt, kas liek domāt par pāraktīvu urīnpūsli, vai ir nepieciešamība apmeklēt tualeti naktīs, ieteicams veikt urodinamiskos izmeklējumus. Tie ļaus precīzi noteikt diagnozi un izvēlēties piemērotāko ārstēšanu.

Reklāma
Reklāma

Kādas pārbaudes 
vajadzīgas 


Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Vīriešiem ar aizdomām par prostatas saslimšanu parasti pietiek ar uroflaumetriju – urīna strūklas izmeklējumu, analizējot urīna plūsmu. Šajā gadījumā uz pārbaudi jāierodas ar pilnu urīnpūsli, un pēc urinēšanas speciālā podā uzreiz var saņemt tās rezultātus. Sievietēm ar šo izmeklējumu nepietiek, jo šādi nevar spriest par urīnpūšļa un tā slēdzējmuskuļa darbību.

“Daudz informatīvāki ir specifiskāki izmeklējumi, kad pacientam urīnpūslī ievada tievu katetru. Visbiežāk tas nav sāpīgi, tikai dažkārt rodas psiholoģisks diskomforts, kas saistīts ar organisma intīmas funkcijas izmeklējumu,” stāsta P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas uroloģe Zane Pilsētniece. Procedūras laikā vienu katetru ievieto caur urīnizvadkanālu, lai pārbaudītu spiedienu urīnpūslī un tā sieniņas muskuļa darbu. Otru, lai mērītu spiedienu vēdera dobumā, ievada pacienta tievajā zarnā, kas arī nav sāpīgi. Izmeklējuma laikā urīnpūsli piepilda ar sterilu šķidrumu. Kad tas ir maksimāli pilns, jāčurā speciālā podā, lai ārsts novērtētu urīna strūklu un urīnpūšļa darbību iztukšošanās laikā.

CITI ŠOBRĪD LASA
Informācija par apakšējo urīnceļu darbu parādās datora ekrānā līkņu veidā. Ārsts, tās analizējot, var spriest par problēmas cēloni, nosūtīt uz papildu izmeklējumiem vai arī uzreiz ieteikt piemērotāko ārstēšanas veidu.

Šo izmeklējumu nedrīkst izdarīt, ja ir akūta urīnceļu infekcija, lai tā ar katetru neizplatītos uz nierēm. Vēlams paņemt līdzi pēdējo divu nedēļu laikā veiktās urīna analīzes rezultātus.

Kur veic izmeklējumus


Tos izdara P. Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, Liepājas reģionālajā slimnīcā un medicīnas sabiedrībā “ARS”. Lai tos veiktu par valsts līdzekļiem, nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums un pāris mēnešu jāgaida rindā. Ja tā nav, par urofloumetriju jāmaksā aptuveni 10 latu, bet par izmeklējumiem, kad ievada katetrus, vidēji 110 – 130 latu. Vīriešiem nereti pietiek tikai ar urīnpūšļa un urīnizvadkanāla darbības analīzi, kas maksā ap 75 latiem.

Ar speciāli aprīkotu urodinamikas iekārtu praktizē arī tā saukto bioatgriezeniskās saites metodi, apmācot pacientu nostiprināt starpenes muskulatūru urinācijas pro­blēmu mazināšanai. Tā īpaši ieteicama slodzes urīna nesaturēšanas un pāraktīva urīnpūšļa gadījumā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.