Noskaidro stabilas laulības noslēpumu 1
Čehijā Kārļa universitātes zinātnieki izpētījuši, ka laulība, kurā viens no partneriem uzņemas dominējošo lomu, ir stiprāka un stabilāka nekā laulība, kurā partneri ir vienojušies par līdzvērtīgām pozīcijām, raksta britu avīze “The Daily Telegraph”.
Pētījumā, kuram čehu zinātnieki devuši nosaukumu “Kāpēc dažas sievietes izvēlas padevīgus vīriešus?”, secināts arī tas, ka lielāka iespēja tikt pie kuplāka pēcnācēju skaita ir tajās attiecībās, kurās viens no partneriem uzņemas dominējošo lomu. “Mums bieži tiek stāstīts, ka pat neliela dominance vai padevība esot problēma. Taču tā nebūt nav. Tāpat kļūdaini ir uzskatīt, ka hierarhija attiecībās automātiski nozīmē vardarbību ģimenē,” sarunā ar laikrakstu “The Daily Telegraph” sacījusi Čehijas zinātniece Eva Jožifkova, kura vadīja zinātnieku grupu, kas gatavoja šo pētījumu. “Mūsu pētījums met izaicinājumu uzskatiem, ka vienlīdzība ir labi funkcionējošu attiecību pamats. Drīzāk atšķirība lomu sadalē, kas nosaka, ka viens partneris ir dominējošs, bet otrs piekāpīgs, uzlabo savstarpējo ķīmiju un ļauj pārim kopīgi pārvarēt laulības dzīves izaicinājumus. Turklāt tas tā ir neatkarīgi no dzimuma, kurš uzņēmies dominējošo lomu,” paziņojusi Jožifkova.
Čehijas zinātnieku pētījumā piedalījās 340 vīrieši un sievietes. Viņi tika izprašņāti par dažādiem attiecību modeļiem, kādus veido gan viņi paši, gan viņu ģimenes locekļi un draugi. “Ja divi indivīdi attiecībās sevi vērtē vienlīdzīgi, pat mazi konflikti var pāraugt neveselīgā sāncensībā. Tikmēr hierarhisks attiecību modelis ievērojami samazina konfliktu biežumu un intensitāti,” teikts Čehijas universitāšu sagatavotajā pētījumā. Tā autori ir pārliecināti, ka viņu veikums atbild arī uz pētījuma nosaukumā ietverto jautājumu – kāpēc dažas sievietes kā savus partnerus izvēlas padevīgākus vīriešus? “Hierarhiskās attiecībās vecākiem ir iespējas vairāk enerģijas veltīt saviem bērniem,” norāda Čehijas pētnieki.