Nosita ne hokeja, bet gan koku dēļ? Tiesa sāk skatīt dubultslepkavībā apsūdzētā lietu 4
Artis Drēziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Tieši pirms gada 17. maijā pašā Gulbenes centrā mazdārziņā risinājās traģēdija, kurā mira divi cilvēki.
Par to – tīšu smagu miesas bojājumu nodarīšanu, kas neuzmanības dēļ beidzās ar nāvi, – apsūdzēja 1954. gadā dzimušo Mārtiņu Stāmeru. Pagājušā nedēļā viņš arī sēdās uz Vidzemes rajona tiesas Madonā apsūdzēto sola.
Versija mainās
Par šo lietu “Latvijas Avīze” jau rakstīja pagājušā gada 28. maijā. Tajā laikā notika pasaules čempionāts hokejā, kur spēlēja arī Latvijas izlase un kam daudzi līdzjutēji sekoja līdzi medijos, un kā pirmā neoficiālā aizstāvības versija izplatījās ziņa, ka kautiņš noticis hokeja dēļ.
Bet apsūdzētajam nomainījās advokāts un vismaz pagaidām versija par hokeju nolikta malā. Tagad runā par to, ka kautiņš noticis meža dēļ: kāds kādam neesot samaksājis visu pienākošos, un nepietiekams skaits grādīgo pudeļu uzlikts…
Precīzi jau būs grūti uzzināt, jo dzīvs palicis tikai apsūdzētais un nav zināms, vai viņš maz tiesā liecinās un ko teiks. Visi trīs notikuma laikā bijuši alkohola reibumā.
“Brīnumu” dēļ lūdz slēgtu tiesas sēdi
Pēc prokurora Sandra Kaparkalēja apsūdzībā teiktā, Stāmers laikā no plkst. 11 līdz plkst. 11.47 ap desmit reizēm ar dūrēm sitis un kājām spēris 1961. gadā dzimušajam Guntaram, kurš bijis beigts uz vietas, un ap sešām reizēm – 1969. gadā dzimušajam Ilmāram, kurš aizrāpojis uz dārza mājiņu, kur patvēries kušetē – viņu atrada un uz slimnīcu aizveda tikai pusdesmitos vakarā. Viņš gan neizdzīvoja.
Stāmers savu vainu tiesā atzina. Pirmstiesas izmeklēšanas laikā viņš bija gatavs tiesvedībai bez pierādījumu pārbaudes, bet tagad to vēlas. Stāmers ir uz brīvām kājām.
Apsūdzētā advokāts Gunārs Gailis vēlējās panākt slēgtu tiesas procesu, jo esot notikuši tādi brīnumi, kādus viņš neesot piedzīvojis savā 47 gadu praksē: rajona virsprokurors Gulbenes laikrakstā komentējis šo lietu, kaut gan tā nav bijusi viņa pārraudzībā. Par to tagad viņš kā advokāts cietušajiem atvainojoties viņa vietā…
“Mēs katru gadu kādu advokātu pavadām kapu kalniņā. Zālē sēž divi žurnālisti – viņus vajadzētu izraidīt,” teica G. Gailis.
Šajā brīdī advokātu pārtrauca tiesnese Ilze Lazdiņa: “Jūs par sevi uztraucaties?”
G. Gailis: “Ne tikai. Arī par cietušajiem.”
Mazliet neparasti, ka apsūdzētā advokāts uztraucas par cietušajiem, turpretī Ilmāra māte un Guntara krustmeita vēlējās atklātu tiesas sēdi, tāpat kā prokurors. Tiesnese lēma par atklātību.
Lēnām mira uz kušetes
Pirmajā tiesas sēdē pratināja Ilmāra māti Austru, kura pastāstīja, ka traģēdijas dienā pie viņas un vīra ienākusi vīramāsa, kura teikusi, ka pa ceļam savā dārziņā redzējusi trīs pazīstamus vīriešus.
Jautājusi, ko šie tur darot, bet, atbildi nesaņēmusi, gājusi projām. Kad vīramāsa gājusi atpakaļ, dārziņā ieraudzījusi guļam asiņainu Guntaru un izsaukusi Neatliekamo medicīnisko palīdzību.
Iegājusi arī mājiņā, kur redzējusi kušetē guļam Ilmāru. Mēģinājusi ar viņu runāt, taču vīrietis nav atbildējis. Vīramāsa aizgājusi uz savu dzīvokli un zvanījusi viņai, Ilmāra mātei.
Viņa mēģinājusi dēlu nesekmīgi sazvanīt. Bet vēlāk vīramāsas dēls, braucot no darba, piebraucis dārza mājiņā. Viņš izsaucis mediķus. Pēc divām dienām Ilmārs slimnīcā nomiris.
Austra redzējusi Stāmeru tikai reizi, kad viņš atnācis pie vīra runāt par to, ka viņu mežu vajadzētu izstrādāt. (Stāmers nodarbojoties ar mežizstrādi.) Pēc dēla nāves Austrai pasliktinājusies veselība – kļuvusi par 1. grupas invalīdi.
Bet vīrs jau līdz tam bijis uz gultas un kopjams – to darījis dēls, kurš algotu darbu nav strādājis un bijis bez savas ģimenes un bērniem. Viņš bija vienīgais dēls.
Austra lūdza tiesu kompensēt morālos zaudējumus 70 000 eiro. Tam Stāmers nav piekritis. Viņš ir ar mieru atlīdzināt bēru izdevumus 1330 eiro, kā arī valstij atmaksāt Austrai izmaksāto kompensāciju 2150 eiro.
Tāpat Stāmers piekrīt samaksāt bēru izdevumus 854 eiro Guntara ģimenei un valstij – 2150 eiro kompensāciju.
Likuma pants, pēc kura apsūdz Stāmeru, paredz cietumsodu no trijiem līdz piecpadsmit gadiem.