Nošaut divus zaķus – Helvijs Babris starp BMX un bobsleju 0
Pusotra gada bez atelpas – Helvijs Babris sportista gaitās nokļuvis īstā vāveres ritenī. 21 gadu vecais valmierietis ir viens no Latvijas BMX riteņbraukšanas izlases līderiem, bet aizvadītajā ziemā izmēģināja spēkus bobsleja pilotēšanā. Āķis ir lūpā, tāpēc Helvijs rudenī atkal divriteni liks malā, lai pievienotos bobslejistiem.
Labākajā formā
Iepriekšējās nedēļas nogalē Eiropas BMX čempionātā Valmierā Babris līdz pat pusfinālam izskatījās spraunākais no mūsējiem, taču cīņā par vietu finālā pieļāva kļūdu startā, tādēļ labāk veicās Kristenam Krīgeram, kurš beigu tabulā devītais, Babris – 14. “Pusfināls bija reālais mērķis un to arī sasniedzu, bet Valmierā ļoti gribējās iekļūt finālā. Mazliet sadegu startā, kas bija mans trumpis visu dienu,” Helvijam palikušas mieles par izšķirošo braucienu.
Pasaules čempionātā nākamnedēļ Beļģijā startēs Krīgers, kurš pasaules rangā ieņem 40. vietu, un Mikus Strazdiņš (80. v.), bet Babris (95. v.) pie starta līnijas netiek. “Pēc bobsleja sezonas biju kļuvis krietni spēcīgāks, bet vienlaikus arī smagāks, jo nāca klāt muskuļu masa, kājas bija kļuvušas mazliet lēnākas, aizmirsusies pedalēšanas tehnika, un tā visa pietrūka BMX sezonas sākumā.
Taču šīs sacensības vien nekādas dividendes nedos, punkti jākrāj visu sezonu,” skaidro Helvijs Babris.
Viņš cer nākamā gada maijā startēt pasaules čempionātā ASV, kur tiks sadalītas pēdējās ceļazīmes uz olimpiskajām spēlēm Tokijā. Tās saņems trīs sportisti, kuru valstu pārstāvji nebūs kvalificējušies pēc nāciju ranga. Tā ir faktiski vienīgā cerība Latvijas vīriem, jo nācijās pacelties līdz 11. vietai (šobrīd 17. v.), kas ļaus deleģēt vienu pārstāvi, izskatās nereāli.
Uzreiz pie stūres
BMX ir Helvija Babra pirmais sporta veids jau kopš piecu gadu vecuma. Ātri nāca panākumi, vietas uz pjedestāla Eiropas čempionātos jaunākajās grupās, un tas radīja motivāciju turpināt. Pērn pavasarī aizgājis uz bobslejistu atlases testiem un uzrādījis labākos rezultātus. Vasaru, kā arvien, aizvadīja uz divriteņa, bet rudenī tika uzņemts bobslejistu saimē un startēja Eiropas kausos.
“Sandis Prūsis man uzreiz teica, ka grib likt pie stūres – varbūt tāpēc, ka ir iemaņas braukšanā BMX virāžās. Pamēģināju, un diezgan labi sanāca, nedēļas laikā tiku līdz augšai Siguldas trasē. Rudenī bija lēna trase, varēju labi mācīties. Janvārī, atgriežoties Siguldā, ārā bija mīnusi un trase ļoti ātra, tad sākās vairāk kritienu. Bet Eiropas trasēs apgāzos tikai vienu reizi – Kēnigszē. Man pat pie sirds gāja grūtās trases, piemēram, Altenberga, kur vairāk jāstūrē. Īglsā stūrei jāpieskaras minimāli,” teic Babris.
Viņam iepatikusies bobslejā valdošā atmosfēra – lai gan konkurence liela, visi esot draudzīgi, un sporta veida vide vairāk sakārtota, varot just, ka par atlētiem rūpējas. “Tāpēc gribu palikt arī uz nākamo sezonu,” norāda Babris, neslēpjot, ka nākotnē mērķis ir nokļūt arī ziemas olimpiskajās spēlēs.
viņš labi apzinās, ka vieta bobsleja izlasē nav garantēta.
Abos sporta veidos trenējamas līdzīgas muskuļu grupas, taču vingrinājumi atšķiras, un bobslejā ir lielāks atkārtojumu skaits, tādēļ slodze prāvāka. “Bobslejā spēks vajadzīgs uz sešām septiņām sekundēm, bet BMX jābrauc ilgāk un kājām jākustas. Pagaidām neesmu saņēmis kritiku no treneriem par sporta veidu apvienošanu, bet nākamgad pēc Tokijas droši vien būs jāizdara izvēle,” spriež Helvijs. Nu jau pusotra gada viņš trenējas bez atelpas, dažbrīd esot sajūta, ka pleciem uzkrāvis pārāk daudz, bet kāda mierīgāka nedēļas nogale atkal palīdz atjaunot enerģiju un rast motivāciju.
Jāpiebilst, ka ziemā bobsleju izmēģināja arī Latvijas spēcīgākā BMX braucēja Vineta Pētersone, taču bez turpinājuma: “Gribēju paskatīties, ko viņi dara, bet tas nav mans aicinājums. BMX ir nopietni aizgājis, tāpēc uz citiem sporta veidiem neskatos. Bija interesanti, cik spējīga būšu bobslejā, bet skriešanas ziņā neizcēlos, lai domātu, ka varu pāriet un cerēt uz augstiem rezultātiem. Mērķis ir olimpiskās spēles, un tas ir diezgan reāls,” spriež Vineta.