Nosaukti Latvijas vērtīgākie uzņēmumi. Otro gadu pēc kārtas līderos ir “Swedbank” 19
Latvijas vērtīgākā uzņēmuma statusu otro gadu pēc kārtas ieguvusi AS “Swedbank Baltics”, kamēr otrajā vietā ierindojās AS “Latvenergo”, savukārt trešajā – AS “Latvijas valsts meži”, liecina ceturtdien publiskotais “Nasdaq Riga” un “Prudentia” veidotais 2023.gada Latvijas vērtīgāko uzņēmumu “Top 101”.
Pētījumā minēts, ka “Swedbank Baltics” vērtība ir 3,398 miljardi eiro. Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu uzņēmums ir spējis palielināt vērtību par 330 000 eiro jeb 7%.
Vienlaikus “Latvenergo” vērtība ir sasniegusi 2,912 miljardus eiro, kas salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu ir pieaugums par 19%, bet “Latvijas valsts mežu” vērtība sasniegusi 2,206 miljardus eiro, uzrādot pieaugumu par 64%.
Ceturtajā vietā ir SIA “Mikrotīkls” ar 1,182 miljardu eiro vērtību, kas ir par 10% mazāk nekā pērn, bet piektajā vietā ir SIA “Maxima Latvija” ar 646,7 miljonu eiro vērtību, kas ir par 1% mazāk nekā pērn.
Topa sestajā vietā ir AS “Augstsprieguma tīkls” ar 615,93 miljonu eiro vērtību, kas ir kāpums par 2%, bet septītajā vietā ir SIA “Kronospan Riga” ar 613,58 miljonu eiro vērtību, kas ir kritums par 27%.
Savukārt topa astotajā vietā ir AS “Elko grupa” ar 576,42 miljonu eiro vērtību, kas ir par 35% vairāk nekā pērn, devītajā vietā – SIA “Latvijas mobilais telefons” ar 556,14 miljonu eiro vērtību, kas ir par 5% mazāk nekā pērn, bet pirmo desmitnieku noslēdz SIA “Rimi Latvia” ar 496,28 miljonu eiro vērtību, kas ir par 9% mazāk nekā pērn.
Savukārt lielākais vērtības pieaugums bijis Latvijas nacionālajai aviokompānijai “airBaltic” – kompānijas vērtība pieaugusi 2,1 reizi, sasniedzot 299,82 miljonus eiro.
Šogad “Top 101” ir 16 jaunpienācēji, kuru kopējā vērtība ir 1,267 miljardi eiro. Pētījuma autori norāda, ka salīdzinājumā ar pagājušā gada topu vērtības sadalījums starp jaunpienācējiem ir izkliedētāks. Vērtīgākais jaunpienācējs AS “Discover Car Hire” veido 11% no kopējās jaunpienācēju vērtības.
Topa veidotāji norāda, ka par spīti karam Ukrainā un enerģijas cenu kāpumam, kas negatīvi ietekmēja lielu ekonomikas daļu, “Top 101” kopējā vērtība salīdzinājumā ar pagājušā gadu ir augusi par 5%, sasniedzot 26,6 miljardus eiro. Kopējo topa vērtības pieaugumu pamatā veido tā līderu trijnieka vērtības pieaugums.
“Top 101” veidotājas “Prudentia” vadošais partneris Kārlis Krastiņš skaidro, ka 2023.gada Latvijas vērtīgāko uzņēmumu “Top 101” parāda, ka, neskatoties uz dažādām krīzēm un globālu nestabilitāti, Latvijas uzņēmumi turpina attīstību. Konflikti un pandēmijas ir pārbaudījuši uzņēmēju izturību un pielāgošanās spējas. Īpaši Latvijas privātā kapitāla uzņēmumi ir parādījuši uzteicamu veiktspēju, turpinot nodrošināt konkurētspējīgu preču un pakalpojumu klāstu iekšējā tirgū, gan ārpus tā.
Biržas “Nasdaq Riga” vadītāja Liene Dubava uzsver, ka uzņēmumu vērtības pieaugumu sekmē laba korporatīvā pārvaldība un akcionāru un vadības spēja precīzi noformulēt un realizēt ambiciozus attīstības mērķus.
Dubava norāda, ka laba korporatīvā pārvaldība ir neatņemama biržā kotētu uzņēmumu biznesa stratēģijas sastāvdaļa, un to apliecina arī skaitļi – biržas uzņēmumiem, kas iekļuvuši Latvijas vērtīgāko sarakstā, korporatīvās pārvaldības rādītāji ir teju divas reizes augstāki nekā pārējiem topa uzņēmumiem kopumā.
Latvijas vērtīgāko uzņēmumu “Top 101” sarakstu kopš 2005.gada veido “Prudentia” un “Nasdaq Riga” ar “Firmas.lv” informatīvo atbalstu. Kopš 2020.gada “Prudentia” sadarbībā ar “Nasdaq Tallinn” piedāvā sabiedrībai arī Igaunijas vērtīgāko uzņēmumu “Top 101”. Vērtīgāko uzņēmumu tops sniedz iespēju uzņēmējiem, nozares ekspertiem un sabiedrībai kopumā iegūt ieskatu par Latvijas un Igaunijas uzņēmumu izaugsmi, korporatīvās pārvaldības principu ievērošanu, attīstību un konkurētspēju.