Nosaukti latgaliešu gada balvas “Boņuks” pretendenti 0
Noslēdzies žūrijas darbs, izvērtējot Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks 2019” pretendentus, un nu zināmi 30 balvas nominanti, LA.lv pavēstīja Austrumlatvijas koncertzāles “Gors” komuynikāciju speciāliste Edīte Husare.
Šogad balvas par aktivitātēm, darbu un sasniegumiem latgaliskajā kultūrā tiks pasniegtas jau divpadsmito reizi.
Ceremonijā tiks paziņoti desmit balvas “Boņuks 2019” saņēmēji un godināts arī balvas “Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā” saņēmējs.
Par spīti gada sākumā izskanējušām bažām par balvas nākotni, šī gada Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks” ceremonija notiks un, cik iespējas ļaus, balvas rīkošana vismaz pagaidām neapstāsies.
Diāna Zirniņa – Latgales vēstniecības GORS, kas ir balvas rīkotājs, vadītāja – saka: “Lai arī iepriekšējā gada nobeigums un šī gada sākums mums ir bijis pārdomu un izvērtēšanas laiks, taču priecājamies par visu sabiedrības atbalstu un interesi, ko “Boņuks” ir saņēmis.
iesaistīties citiem un domāt par gada balvu “Boņuks” kā tiešām ļoti nozīmīgu latgaliskās kultūras daļu.
Esam ļoti pateicīgi Latvijas Republikas Kultūras ministrijai, kura aktīvi iestājas par lokālo kultūrtelpu attīstību, rodot iespēju balvai “Boņuks 2019″ atrast savus varoņus.”
Latgaliešu kultūras gada balvas mērķis ir apkopot labāko, spilgtāko un svarīgāko padarīto un notikumus pērnajā gadā latgaliskajā kultūrā, godināt aktīvākos latgaliešu kultūras pārstāvjus, popularizētājus, kā arī veicināt un rosināt jaunrades un kultūras daudzveidības attīstību nākotnē.
Balvai tika saņemtas gandrīz simt pieteikuma anketas kategorijās “Valoda. Literatūra. Publicistika”, “Audio. Video” un “Aktivitātes. Notikumi. Personības”, kopējais balvas pretendentu skaits sasniedza 80 dažādus notikumus, personības, darbus, projektus un citas aktiviātes.
Kā pretendentu vērtēšanas kritēriji tika izvirzīti gan pretendenta snieguma kvalitāte, aktivitāte visa gada laikā, reģionā, valstī vai plašākā mērogā raisītā rezonanse, latgaliskums un/vai Latgales kultūras vērtību nešana, pretendenta ilgtspēja – ietekme uz latgaliskās kultūras procesiem nākotnē.
Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks 2019” nominanti ir (alfabēta secībā):
- Apvienība “Latgalīšu Reps”
- Baltijas džeza festivāls “Škiuņa džezs” (Lūznavas muiža)
- . Ciblas folkloras kopa “Ilža”. Albums un pētījums “Ludzas igauņu dziesmas”
- Dokumentāls stāsts par kordiriģentes Terēzes Brokas mūžu “Aiz azara bolti bārzi…” (Anna Rancāne un Daugavpils pilsētas dome)
- Dokumentālā filma “Latgalīši Sibirī” (biedrība “Latgolys Producentu Grupa”)
- Dokumentālā filma “Valkātājs” (bīdreiba “Dokumentālists”)
- Dokumentālā filma “Prīsters” (Latvijas Televīzija, filmu programma “Latvijas kods”)
- Dzejas videoklipi “Dūmoj ar komatim” (biedrības “Latgolys Producentu Grupa” un “Kukuži”)
- Egita Kancāne. Stāstu krājums “Syltuo mola”
- Etnogrāfisko tērpu darinātāja un skolotāja Iveta Seimanova
- Evalda Vasilevska piemiņas izstāde un grāmata “Evalds Vasilevskis” (Evija Vasilevska un Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs)
- Grupas “Bez PVN” dziesmas, video un koncerts “Rūbeži”
- Ilmāra Znotiņa fotoprojekts un izstāde “Latgolys ļauds”
- Ineta Atpile-Jugane. Dzejoļo krājums bērniem “Lobuo i nalobuo”
- Ingrida Tārauda. Dzejoļu krājums “Pajautys”
- Inta Viļuma un izdevums “Dagdys nūvoda pyura skreinis gruomota”
- Izdevums “Nu sakneitis lozda zīd. Annys Vagalis folklorys i etnografiskūs materialu vuokums Kruoslovys apleicīnē” (Krāslavas Vēstures un mākslas muzejs
- “Kuup Coffee”. Saimieki Oskars un Jolanta Maculeviči
- Latgaliešu filantrops Pīters Aloizs Ragaušs
- Latgaliešu kultūras ziņu portāls “lakuga.lv”
- Latgales diena Latvijas Nacionālajā bibliotēkā
- Latgales Reģionālās televīzijas latgaliskie sižeti un raidījumi visa gada garumā
- Latvijas Radio 1 raidījums “Kolnasāta”
- Latvijas Radio 5 raidījums jauniešiem “Pīci Breinumi”
- Ligija Purinaša. Dzejas krājums “Sīvīte”
- Mākslinieču apvienība V.I.V.A. Aktivitātes visa gada garumā un izstāde “Laimes formula Latgalē. V.I.V.A.”
- Muzykys festivals saimem i draugim “LNSO vasarnīca” (Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un Latgales vēstniecība “Gors”)
- Repere Ūga
- TV raidījumu ciklss “Latgales pilsētu stāsti” (LRT+)
- Žurnāliste Ausma Sprukte
Balvas “Boņuks 2019” žūrijas komisijā vērtējumus par pretendentiem šogad sniedza rekordliels žūrijas komisijas locekļu skaits – 52 latgaliskās kultūras pārzinātāji, iepriekšējo gadu balvu saņēmēji, mediju pārstāvji, balvas rīkotāju pārstāvji, latgaliskās kultūras sabiedriskie aktīvisti un attiecīgo sfēru pieaicinātie eksperti.
Kategoriju “Valoda. Literatūra. Publicistika” vērtēja 17 eksperti, “Audio. Video” – 22 eksperti un “Aktivitātes. Notikumi. Personības” – 29 eksperti (vairākiem ekspertiem bija jāizvērtē vairāk nekā viena kategorija).
Žūrija iesniegtos nominantus izvērtē divās kārtās – pirmā ir neklātienes kārta, kurā tiek izvērtēti visi iesniegtie pretendenti, bet otrā ir klātienes kārta, kurā žūrijas locekļi diskutē un izvērtē jau 30 nominantus uz vietas Rēzeknē.
Ar “Boņuks” māla statuetēm tiek godināti tie desmit pretendenti, kuri saņēmuši lielāko punktu skaitu kopā abās kārtās.
Balvu pasniegšanas ceremonija notiks svētdien, 23. februārī, plkst. 16 Latgales vēstniecības “Gors” Lielajā zālē.