Nosauktas “Zelta ābeles” balvas nominācijas; starp pretendentiem arī “Puika, kurš redzēja tumsā” 0
Šogad grāmatas mākslas konkursā “Zelta ābele” mūža balva piešķirta ilggadējai Smiltenes grāmatnīcas vadītājai un darbiniecei Aijai Reņģei, aģentūru LETA informēja konkursa organizētāja, Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas pārstāve Līva Ostupe.
Vienlaikus arī nosaukti 27.”Zelta ābeles” nominanti astoņās kategorijās – dzeja, proza, dokumentālie izdevumi, zinātniskā literatūra, uzziņu literatūra, mākslas izdevumi, dzeja bērniem un jauniešiem, kā arī proza bērniem un jauniešiem.
Dzejas kategorijā nominēta izdevniecības “Pētergailis” izdotās autores Heli Lāksonena grāmata “Soul. Burkans. Undens”, “Punctum” izdotās sastādītājas Elvīras Blomas dzejas krājums “Monta Kroma. Re:”, kā arī izdevēja “Neputns” izdotā Ilmāra Šlāpina grāmata “Es nemāku, komatus”, Toma Treiberga grāmata “Biezoknis”, kā arī senspāņu varoņepus “Dziesma par manu Sidu”.
Prozas kategorijā nominācija pieteikta “Dienas grāmatas” izdotajai Dzintara Soduma grāmatai “Post scriptum” un Noras Ikstenas grāmatai “Mīlestība”. Tāpat nominācija piešķirta “Mansarda” izlaistajai Kārļa Ķezbera prozai “Takšelis Makšelis”, “Jāņa Rozes apgāda” izdotajai Federiko Garsija Lorka grāmatai “Lugas”, kā arī “Zvaigznes ABC” izdotajai Noras Ikstenas un Aivara Vilipsōna kopdarbam “Suņa dzīve”.
Kategorijā “Dokumentālie izdevumi” nominēts Tukuma muzeja izdotais Agritas Ozolas darbs “Sibīrijā tapušas vēstules uz bērza tāss”, Latvijas Laikmetīgās mākslas centra izdotais sastādītājas Ievas Astahovska darbs “Valdis Āboliņš. Avangards, meilārts, jaunais kreisums un kultūras sakari aukstā kara laikā”, kā arī “Neputns” izlaidums “Piecdesmit gadi Rīgas modē”, kura autore ir Asnate Smeltere. Vienlaikus šajā kategorijā nominēts pašas Sandras Eglītes izdotais darbs ” Ziemeļzeme Svālbara” un Latvijas Universitātes Akadēmiskais apgāda izdotais darbs “Filantropijas stāsti”, kurš ir Latvijas Universitātes fonda un idejas autores Lailas Kundziņas kopdarbs.
Zinātniskajā literatūrā nomināciju saņēmis Latvijas Nacionālā bibliotēkas izdotā Kristīnes Zaļumas darbs “Neredzamā bibliotēka”, “Kārļa muižas” izlaistais Pārslas Pētersones un Jāņa Stepiņa kopdarbs “Kārļu muiža. Laiki un likteņi”, kā arī “Zinātnes” izdotā Lūcija Annēja Senekas darbs “Vēstules Lucīlijam par ētiku”.
Tāpat nominācijas saņēmis Bernārs Sordē par darbu “Homo-Natura alteritas. Filozofija un māksla 2015-2018”, kuru izdevis “Mansards”, un Silvija Grosa par darbu “Dekors Rīgas jūgendstila perioda arhitektūrā”, kuru izdevis “Neputns”.
Kategorijā “Uzziņu literatūra” nomināciju ieguvusi “Zvaigznes ABC” izdotā Ingas Rubenes grāmata “Elijas nama garša”, “Aminori” izdotā autoru kolektīva grāmata “Atmini Latviju”, Latvijas Nacionālās bibliotēkas izdevums “Baltijas grāmata / 1918-1940”, kuru sarakstījusi Aile Moldre, Andris Vilks, Viesturs Zanders un Tomas Petreikis.
Nomināciju šajā kategorijā saņēmis arī “Domnīca Creative Museum” izdevums “Muzeologs Himzels un viņa laiks”, kuru sastādījusi Ineta Zelča-Sīmansone, un “Zvaigznes ABC” izdevums “Trīspadsmit sapņotāji”, kuru sarakstījusi Inin Nini.
Mākslas izdevumu kategorijā nominācija piešķirta “Orbīta” izdotajam Annas Volkovas darbam “Stikla Strenči” un “Mākslas platformas” izdotajam Unas Meisteres darbam “Mareunrol’s.”
Nominācijas saņēmuši arī vairāki “Neputns” izdevumi – sastādītājas Daces Ļaviņas darbs “Baltars”, Natālijas Jevsejevas darbs “Aleksandra Beļcova” un Daces Lambergas darbs “Latvijas māksla simbolisma laikmetā”.
Konkursa kategorijā “Dzeja bērniem un jauniešiem” nominēts “Aminori” izdevums “Dzejnieks un smarža”, kuru sarakstījusi Lote Vilma Vītiņa, un “Pētergaiļa” izdotā Ineses Paklones grāmata “Es picas brālēnu cepu”. Tāpat nominācija piešķirta vairākiem izdevēja “Liels un mazs” darbiem – Ineses Zanderes grāmatai “Bērns, kas neiekrita”, Jura Kronberga grāmatai “Laika bikses” un Ievas Samauskas darbam “Pavasaris lapsas alā”.
Savukārt prozas bērniem un jauniešiem kategorijā nominēta “Latvijas Mediju” publicētā Rasas Bugavičutes-Pēces grāmata “Puika, kurš redzēja tumsā” un “Jāņa Rozes apgāda” izdotais Frīda Nilsona darbs “Ledusjūras pirāti”.
Nominēti balvai arī izdevniecības “Liels un mazs” darbi – pēc Edmunda Jansona animācijas filmas “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi” motīviem sarakstītā grāmata “Runājošie suņi”, Anetes Meleces grāmata “Kiosks” un Viestura Ķerus darbs “Meža meitene Maija”.
Šogad konkursam “Zelta ābele” pieteiktas 137 grāmatas no 44 izdevējiem, kas ir līdz šim lielākais pieteiktais grāmatu skaits, pastāstīja Ostupe.
Grāmatu mākslas konkursa “Zelta ābele 2019” šī gada žūrijā bija Ieva Bečere, Aiga Dzalbe, Ilze Ramane, Arta Ozola-Jaunarāja, Agris Dzilna un Ivs Zenne, bet žūrijas komisijas priekšsēdētājs bija Guntars Sietiņš.
Lasītāji no 25.februāra līdz 24. martam aicināti sabiedrisko mediju ziņu portālā “lsm.lv” balsot arī par savu skaistāko grāmatu. Apbalvošanas ceremonija šogad notiks 26.martā, kad tiks paziņoti uzvarētāji katrā nominācijā un pasniegta gada mākslinieka balva.
Grāmatu mākslas konkursa “Zelta ābele” pamatā ir ideja par grāmatu kā daudzu nozaru speciālistu veidotu mākslas darbu, kas atklāj grāmatas satura un formas māksliniecisko veselumu. Grāmatas noformējums atspoguļo sava laika māksliniecisko izpratni, poligrāfijas un papīra ražotāju iespējas grāmatas satura pilnīgākai atklāsmei. Konkursa mērķis ir veicināt grāmatizdošanas profesionālā un mākslinieciskā līmeņa izaugsmi un attīstīt lasītāju izpratni par grāmatu mākslu.
“Zelta ābele” ir stilizēta un vārdiska preču zīme, kas ir reģistrēts patents un pieder Miķeļa Goppera izdevniecībai “Zelta ābele”.