Nosaka termiņu risinājuma rašanai par Georga lentītēm pasākumos 0
Atbildīgo institūciju darba grupai līdz oktobra beigām jāsagatavo iespējamie risinājumi nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) rosināto likuma grozījumu ieviešanai, kas paredz aizliegt sapulcēs, gājienos, piketos, kā arī publiskos izklaides un svētku pasākumos izmantot tā sauktās Georga lentes.
To trešdien nolēma Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vairākums. Tieslietu ministrijas (TM) pārstāvji gan norādīja uz ierobežoto laiku risinājumu sagatavošanai, bet parlamentāriešus skaidrojumi par nepieciešamo laiku aicinājumu izsūtīšanai un caurlaižu izsniegšanai nepārliecināja. TM pārstāvji arī vērsa uzmanību, ka darba grupā iesaistītajām institūcijām var saglabāties arī atšķirīgi viedokļi.
Vairāki komisijas deputāti pauda atbalstu šādu izmaiņu veikšanai, bet rosinājumam iebilda vai piesardzīgu pozīciju pauda pāris parlamentārieši. Tiesībsargājošo institūciju pārstāvji norādīja, ka varētu būt grūtības piemērot normas daļu, kas attiektos uz lentītes lietošanu stilizētā formā.
Uz to, ka normai jābūt leģitīmam mērķim norādīja Saeimas Juridiskā biroja pārstāvis. Savukārt tiesībsarga biroja pārstāvis vērsa uzmanību, ka šis ierobežojums varētu būt nesamērīgs attiecībā uz izpausmes brīvību.
Grozījumu nepieciešamību komisijas sēdē kā iesniedzēju pārstāvis pamatoja Saeimas deputāts Jānis Iesalnieks (VL-TB/LNNK).
Kā aģentūrai LETA iepriekš norādīja VL-TB/LNNK pārstāvji, Georga lentes Krievija plaši izmanto savā propagandā. Grozījumus rosināts veikt likumā “Par sapulcēm, gājieniem un piketiem” un Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likumā.
Georga lente ir vairāku Krievijas impērijas un PSRS militāro apbalvojumu sastāvdaļa kopš 1769.gada, taču 2005.gadā Krievijā tika sākta akcija “Georga lentīte”, no militāra apbalvojuma sastāvdaļas to padarot par vispārēju simbolu “Padomju Savienības uzvarai Lielajā Tēvijas karā”, pauda nacionālās apvienības pārstāvji.
“Sākotnēji sentimentālo Georga lentes nozīmi ar katru gadu aizvien vairāk aizēno slavinājums Krievijas impēriskumam, un nu Georga lente ir kļuvusi par vienojošu atpazīšanās zīmi cilvēkiem, kas dzīvo Krievijas propagandas telpā un vēlas Krievijas teritoriālu izplešanos sabrukušās PSRS robežās,” norādīja VL-TB/LNNK.
Politiskajā spēkā pauda, ka 2013.gada ziemā Ukrainā tautas protestu laikā pret Krievijai draudzīgo toreizējo valdību, pret protestētājiem sūtītie specvienības “Berkut” kaujinieki un civilie algotņi esot rotājušies ar Georga lentēm.
“Tāpat tās tika izmantotas Krimas pussalas okupācijas procesā, bet 2014.gada pavasarī Krievijas atbalstītajiem teroristiskajiem un bandītiskajiem grupējumiem Austrumukrainā bieži vien nebija citu atšķirības zīmju kā vien Georga lentes, kas tika piespraustas gan pie apģērba, gan sietas pie ieročiem un izmantotas citos veidos. Faktiski tā kļuvusi par Krievijas neoimperiālisma simbolu. Tas ir licis vairākām valstīm, kas cietušas vai baidās ciest no Krievijas agresijas, vai nu aizliegt to izmantošanu (Ukrainā) vai arī oficiāli ieteikt tās neizmantot (Kazahstānā, Kirgizstānā, Baltkrievijā, Gruzijā u.c.),” skaidroja nacionālajā apvienībā.
Georga lentei šajā ideoloģijā ir ierādīta būtiska loma, jo, ņemot vērā tās lietojumu gan PSRS, gan cariskās Krievijas laikā, tā simbolizē PSRS kā “Austrumeiropas atbrīvotājas” statusu, kā arī Krievijas impērijas “tiesības” uz tās “vēsturisko teritoriju”, pauda VL-TB/LNNK. Latvijas sabiedrībā tas rada bažas par Krievijas slēptu vai atklātu apdraudējumu Latvijas drošībai, ko neslēpjot arī valsts drošības iestādes, norādīja politiķi.
“Atbilstoši vispārpieņemtiem demokrātijas standartiem, valstij ir tiesības un pienākums aizsargāt demokrātisko politisko iekārtu no apdraudējumiem, tostarp ierobežojot totalitāras ideoloģijas izplatīšanu, tāpēc nacionālā apvienība cer uz citu Saeimā pārstāvēto partiju atbalstu ierosinājumam aizliegt Krievijas neoimperiālisma simbola – Georga lenšu – izmantošanu publiskos pasākumos,” teikts politiskā spēka iepriekš izplatītajā paziņojumā.