Nosaka kandidātu sarakstu iesniegšanas kārtību EP vēlēšanās 0
Gatavojoties Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu kandidātu sarakstu pieņemšanai, Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) ir apstiprinājusi to iesniegšanas instrukciju, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.
Iesniegt sarakstu EP vēlēšanām drīkst Latvijā reģistrētas partijas un partiju apvienības, kurās ir ne mazāk kā 500 biedru. Sarakstā drīkst iekļaut līdz 16 deputātu kandidātiem – divreiz vairāk nekā deputātu skaits, kas no Latvijas jāievēl EP. Kandidātu sarakstu iesniegšana vēlēšanām notiks no 6.marta līdz 21.martam.
Instrukcijā norādīts, ka sarakstu jāiesniedz, personīgi ierodoties CVK, un to dara partiju vai partiju apvienību pilnvarotas personas.
Saraksts tiks pieņemts tikai tad, ja tajā un tam pievienotos dokumentos par katru kandidātu norādītas visas likumā noteiktās ziņas. Tiem jābūt sagatavotiem latviešu valodā.
Eiropas Parlamenta vēlēšanu likums nosaka, ka sarakstam jāpievieno virkne dokumentu, tai skaitā, piemēram, katra kandidāta parakstīts paziņojums par piekrišanu startēt šajās vēlēšanās un paziņojums, visu kandidātu parakstīta priekšvēlēšanu programma, kuras apjoms nepārsniedz 4000 zīmes. Tāpat katram kandidātam ar parakstītā deklarācijā jāapliecina, ka viņš atbilst visām likumā noteiktajām prasībām un uz viņu neattiecas ierobežojumi startēt vēlēšanās.
Kandidātiem jānorāda arī dzīvesvieta (pilsēta vai novads), darbavieta, izglītības pakāpe, pilsonība, tas, vai viņš ir vai ir bijis PSRS, Latvijas PSR vai ārvalstu valsts drošības dienestu, izlūkdienestu vai pretizlūkošanas dienestu štata darbinieks, kā arī vēl virkne citu ziņu.
Instrukcijā noteiktas arī tādas detaļas kā, piemēram, ja dokuments ir uz divām vai vairākām lapām, tām jābūt numurētām un cauršūtām.
Ja CVK sekretārs konstatēs kādu neatbilstību instrukcijas prasībām, viņš kandidātu sarakstu un tam pievienotos dokumentus atdos atpakaļ. Sarakstu varēs iesniegt atkārtoti līdz noteiktajam termiņam.
CVK atgādina, ka tiesības kandidēt EP vēlēšanās ir Latvijas pilsoņiem, kā arī citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pilsoņiem, kuri uzturas Latvijā. Visiem kandidātiem vēlēšanu dienā jābūt sasniegušiem vismaz 21 gada vecumu un uz viņiem nedrīkst attiekties Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā noteiktie kandidēšanas ierobežojumi.
EP vēlēšanu Latvijā rīkošanā ir iesaistītas trīs līmeņu vēlēšanu komisijas – CVK, 119 pašvaldību vēlēšanu komisijas un aptuveni 1000 vēlēšanu iecirkņu komisiju.