Nosaka 2020.gadu minimālo vecuma pensijas apmēru 12
Saeima šodien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā “Par valsts pensijām”, nolemjot ar 2020.gadu minimālo vecuma pensijas apmēru noteikt, ņemot vērā minimālo aprēķina bāzi 80 eiro.
Vienlaikus grozījumi nosaka, ka personām ar invaliditāti no bērnības minimālā aprēķina bāze būs 122,69 eiro.
Patlaban vecuma pensijas minimālo apmēru nosaka saskaņā ar noteikumiem par vecuma pensijas minimālo apmēru, par pamatu ņemot valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēru 64,03 eiro, bet personām ar invaliditāti no bērnības – 106,72 eiro. Tāpat vecuma pensijas minimālais atkarīgs no personas uzkrātā apdrošināšanas stāža.
Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērs vispārējā gadījumā nav mainīts kopš 2006.gada, bet personām ar invaliditāti no bērnības – kopš 2009.gada.
Ar 2020.gadu minimālo vecuma pensijas apmēru noteiks, ņemot vērā minimālo aprēķina bāzi 80 eiro, bet personām ar invaliditāti no bērnības minimālā aprēķina bāze būs 122,69 eiro. Līdzīgi kā pašlaik vecuma pensijas minimālā apmēra noteikšanā tiks ņemts vērā personas uzkrātais apdrošināšanas stāžs.
Tā kā turpmāk minimālo vecuma pensijas apjomu ir plānots noteikt, ņemot vērā minimālo aprēķina bāzi, nevis valsts sociālā apdrošinājuma pabalstu, likumā nepieciešams deleģējums Ministru kabinetam noteikt jaunu minimālo vecuma pensijas noteikšanas kārtību.
Minētajam likumprojektam kopumā iesniegti seši priekšlikumi, kuru autori ir opozīcijas deputāti. Piemēram, Zaļo un zemnieku savienības frakcija rosināja noteikt, ka tiesības uz vecuma pensiju ir Latvijas pilsoņiem, kuri bijušas pakļautas valsts obligātajai pensiju apdrošināšanai. Līdz šim likumā tika noteikts vispārīgs regulējums, ka pensija pienākas Latvijas teritorijā dzīvojošām personām, kas bijušas pakļautas valsts obligātajai pensiju apdrošināšanai. Savukārt partijas “Saskaņa” deputāti rosināja tostarp pārskatīt vecuma pensijas atkarībā no personas apdrošināšanas stāža, par kuru ir piešķirta (pārrēķināta) pensija, piemērojot nevis 50%, bet gan politiskā spēka piedāvātus apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentus.
Otrajam likumprojekta lasījumam saņemti seši priekšlikumi, taču neviens no tiem netika atbalstīts.
Šie likuma grozījumi iekļauti nākamā gada valsts budžeta paketē.