Foto – Karīna Miezāja

Norvēģijas vēstnieks: Latvijā esam ilgtermiņa investori
 0

“Ir daudz labu iemeslu, lai Latvijā pieaugtu Norvēģijas investīcijas. Norvēģu uzņēmējiem raksturīgs veikt atkārtotas investīcijas savos uzņēmumos no iegūtās peļņas, un tas pašlaik notiek arī Latvijā,” tendences iezīmē Norvēģijas vēstnieks Latvijā Jāns Grēvstads.


Reklāma
Reklāma

 

TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
Lasīt citas ziņas

– Kāda jūsu vērtējumā ir Norvēģijas biznesa klātbūtne Latvijā?

– Norvēģijas kompānijas Latvijā ieradās ļoti ātri pēc neatkarības atgūšanas, piemēram, tā tas bija ar lielveikalu tīklu “Rimi”, kas tagad pieder Zviedrijas un Nīderlandes kopuzņēmumam. “Linstow” pieder vairāki tirdzniecības centri, un arī Norvēģijas kapitāls ir investēts lielākajās viesnīcās. Mēs esam ļoti redzami pilsētā. Es jūtu, ka Norvēģijas kompānijas ar saviem aktīviem dod ieguldījumu Latvijas ekonomikai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tagad Norvēģijas uzņēmumi veic atkārtotas investīcijas Latvijā, un tas nozīmē, ka Latvijā radītās vērtības paliek šeit.

Šāda pieeja raksturīga Norvēģijas biznesam – tas iegulda attīstībā, lai kļūtu stiprāks. Norvēģijas investīcijas Latvijā pieaug. Jo sevišķi pēc ekonomiskās krīzes pārvarēšanas, kad pieaug privātais patēriņš, investīcijām ir tendence augt. Latvija tagad arī vairāk eksportē.

Jāatzīst, ka Norvēģijas uzņēmumu investīcijas visās Baltijas valstīs nav nejaušība. Ja latvieši vēlas piesaistīt vairāk Norvēģijas investīciju, Latvijai jākļūst vēl redzamākai. No Norvēģijas puses ekonomikā mēs darbojamies trīs virzienos – valsts atbalsta sistēma “Innovation Norway”, kuras birojs atrodas arī Rīgā, nodarbojas ar Norvēģijas uzņēmēju piesaistīšanu. Vēl mums ir Norvēģijas–Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, kurā ir 90 biedru. Un tad esam mēs, vēstniecība, kas rūpējas par oficiālo daļu, lai sekmētu labvēlīgu vidi investīcijām.

– Vai ir kādi mazāk zināmi interesanti fakti par Norvēģijas biznesa klātbūtni šeit?

– Latvijā darbojas uzņēmums “Husvik”, kas Siguldas pusē ražo koka durvis un koka paneļu mājas – tās ir augstas kvalitātes preces, kas pēc tam tiek eksportētas uz Norvēģiju. Tas ir viens no mūsu veiksmes stāstiem. Vienai no lielākajām Norvēģijas apdrošināšanas kompānijām “Storebrand” Latvijā pieder uzņēmums “Foran”, kas ir starp trim lielākajiem mežu īpašniekiem Latvijā un veic investīcijas Latvijas mežos.

Reklāma
Reklāma

– Kas Latvija ir norvēģu uzņēmējiem – tirgus vai arī bāze, lai iekļūt Krievijas un NVS tirgos?

– Tas ir tirgus. Latviju Norvēģijas kompānijas saskata kā atsevišķu un atraktīvu tirgu, kurā investēt.

– Kāpēc Latvija tām šķiet atraktīva?

– Cenu līmenis Latvijā ir septiņas reizes zemāks. Nodokļu sistēma Latvijā ir laba, turklāt tie nav tik lieli salīdzinājumā ar nodokļiem Norvēģijā. Latvijā ir jāuzlabo tiesu sistēma, lai komercstrīdus varētu izskatīt ātrāk, to es jo sevišķi vēlētos uzsvērt. Latvijas priekšrocības ir arī augsti kvalificētais darbaspēks, taču tā sarūk demogrāfijas problēmu dēļ, jo cilvēki dodas uz ārzemēm.

Mēs arī redzam tendenci, ka Norvēģijas uzņēmēji, kas veikuši investīcijas Tālajos Austrumos, sāk nākt atpakaļ uz Eiropu, tostarp Latviju. Izmaksu atšķirība nav vairs tik liela, un tā ir iespēja Latvijai un citām reģiona valstīm. Kultūras atšķirības starp mūsu tautām nav tik lielas, un cilvēcisko kontaktu līmenī mēs saprotamies labi.

– Kādas vērtības latviešu uzņēmēji var mācīties no norvēģu kolēģiem?

– Būt pacietīgākiem. Tas ir vēsturiski saprotams, jo daudzus gadus bijāt aiz dzelzs priekškara. Tagad esat nepacietīgi un vēlaties ātri nopelnīt. Lai iegūtu atdevi no investīcijām, nepieciešams laiks. Momentāna peļņa nav iespējama. Mums kā vēstniecībai ir svarīgi, lai Latvijas uzņēmējdarbības vidē uzlabotos korporatīvā sociālā atbildība, būtu vairāk pretkorupcijas pasākumu, būtu sakārtota valsts iepirkumu sistēma un tiktu veicināta godīga konkurence. Kopumā Latvijas uzņēmējdarbības vide ir labvēlīga biznesam.

 

Fakti

Latvijā darbojas ap 300 uzņēmumu ar Norvēģijas kapitālu.

Norvēģija ir sestais lielākais investors Latvijā.

68% uzņēmumu darbojas tirdzniecības sektorā, 25% – pakalpojumu sektorā, 6% – ražošanā un ir arī būtiska daļa uzņēmumu, kas nodarbojas ar nekustamajiem īpašumiem.

2011. gadā Norvēģijas uzņēmēji Latvijas ekonomikai deva 590 miljonu latu lielus ieguldījumus.

Lielākie uzņēmumi ir autotirgotājs “Møller Group”, banka “DNB”, kas visā Latvijā nodarbina ap 800 cilvēku, apdrošināšanas kompānija “Gjensidige” un “Narvesen” preses veikali.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.