Kristians Ēdegors, Norvēģijas vēstnieks
Kristians Ēdegors, Norvēģijas vēstnieks
Publicitātes foto

Kristians Ēdegors: Norvēģija vēlas kļūt par ANO Drošības padomes locekli. Kāpēc? 0

Norvēģija vēlas ieņemt vietu ANO Drošības padomē 2021.–2022. gadā. Tas, vai mums izdosies sasniegt šo mērķi, izšķirsies ANO Drošības padomes vēlēšanās, kas jūnijā notiks Ņujorkā. Latvijai ir tādas pašas ambīcijas, un tā kandidēs ANO Drošības padomē vēlāk šajā desmitgadē.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Mēs uzskatām, ka ir svarīgi, lai Ziemeļvalstis un Baltijas valstis tiktu regulāri pārstāvētas šajā struktūrā. Ziemeļvalstu un Baltijas valstu balsis, kas var ietekmēt Drošības padomes lēmumus, ir ieguvums pasaulei. Pēdējā reize, kad Norvēģija bija Drošības padomes locekle, bija 2001.–2002. gadā.

Kāpēc Norvēģija?

Ir daudz iemeslu, kāpēc Norvēģija ir laba kandidāte. Mēs varam daudz dot. Mums ir labas zināšanas par ANO sistēmu, un mums ir stabila diplomātiskā klātbūtne Ņujorkā un ANO galvenajā mītnē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Norvēģija varētu palielināt savu ietekmi starptautiskās politikas veidošanā, kā arī veicināt mazo Ziemeļeiropas valstu ietekmi, kurām ir kopīgas vērtības. Mums būtu lielāka ietekme miera, cilvēktiesību, humānās palīdzības un demokrātijas veicināšanā. Daudzpusējā sistēma ir pakļauta spiedienam. Daudzas valstis vēlas mazāk sadarboties daudzvalstu sadarbības modelī, bet strādā pie divpusējiem risinājumiem, tāpēc vēlamies spēcīgu un funkcionējošu ANO.

Norvēģijas darbībai ANO ir dziļas saknes. Kā ANO dalībvalsts kopš tās dibināšanas brīža Norvēģija ir pastāvīgi atbalstījusi šo organizāciju un uz noteikumiem balstītu starptautisko sistēmu. Mēs esam viens no lielākajiem ANO atbal­stītājiem un finansētājiem. Mūsu atbalsts ANO ir kļuvis par daļu no Norvēģijas nacionālās identitātes, un par šādu nostāju ir iekšpolitiska vienošanās kopš ANO izveidošanas.

Esam pārliecināti, ka labi funkcionējoša daudzpusēja sistēma, kuras centrā ir ANO, var dot pasaulei vislabākās iespējas rast kopīgus risinājumus mūsu pašreizējiem un nākotnes globālajiem izaicinājumiem. Mums ir svarīgi turpināt aizstāvēt, reformēt un stiprināt ANO sistēmu un iestādes, no kurām visi esam guvuši labumu.

Norvēģija ir salīdzinoši maza valsts ar neatkarīgu balsi. Tā kā Norvēģija nav daļa no svarīgākajiem ANO dalībvalstu blokiem, mums ir sena tradīcija runāt savā valodā un apsvērt katru tēmu un jautājumu atsevišķi. Mēs esam elastīgi, meklējot starpreģionālās partnerības un veicinot kopīgus risinājumus, kuru pamatā ir patiess dialogs, vēlme ieklausīties un pragmatiska diplomātija. Norvēģijai vienmēr ir bijis globāls uzskats. Mums ir ambīcijas un diplomātiskās iespējas ietekmēt Drošības padomes darbu un rezultātus.

Ko Norvēģija vēlas darīt ANO Drošības padomē?

Kā ievēlēta locekle Norvēģija vēlas popularizēt ANO, starptautiskās tiesības un regulētu, daudzpusēju pasaules kārtību. Tas ir svarīgi, kad daudzas valstis, kas atrodas arī mūsu tuvumā, var graut šādu pasaules kārtību.

Reklāma
Reklāma

Norvēģija vēlas būt par virzītājspēku reformām un jo īpaši darbam, lai panāktu lielāku caurskatāmību padomes darba metodēs. Mēs nevēlamies, lai visi svarīgie starptautiskie lēmumi tiktu pieņemti aiz slēgtām durvīm, piedaloties lielākajiem un spēcīgākajiem spēlētājiem.

Vēlamies ieviest mazo valstu perspektīvu, uzklausīt un sadarboties ar visu reģionu loceklēm, lai rastu konstruktīvus, kopīgus risinājumus.

Mūsu ikdienas centieni būtu efektīvi risināt konfliktus. Kā ievēlēts loceklis mēs vēlētos būt atbildīgi par dažu padomes palīgstruktūru vadību.

Norvēģija turpinās centienus, lai veicinātu sieviešu tiesības, kā arī starptautisko mieru un drošību. Mēs koncentrēsimies uz drošības izaicinājumiem un sinerģijām, kas saistītas ar jūru un klimatu.

Koronavīrusa pandēmija parādīja, cik cieši savstarpēji esam saistīti šajā globālajā ciematā, kurā dzīvojam. Slēgtās robežas, pieaugošais nacionālisms un valsts savtīgums nav tas, kas mums būtu vajadzīgs. Mums ir nepieciešami starptautiski un globāli risinājumi gan īstermiņa krīžu risināšanai, gan labākas pasaules izveidošanai ilgtermiņā. Norvēģija vēlas to sekmēt – arī ar darbu Drošības padomē!

UZZIŅA

ANO Drošības padome

• ANO Drošības padome ir starptautiska institūcija, kas var pieņemt saistošus lēmumus visām 193 ANO dalībvalstīm.

• Drošības padomes uzdevums ir nodrošināt starptautisko mieru un drošību, un tā var izdot rīkojumu izmantot militāru spēku.

• Drošības padomē ir 15 locekles, no kurām piecas ir pastāvīgās locekles, un tām ir veto tiesības. Katras valsts balss ir līdzvērtīga.

• Kopš ANO Drošības padomes izveidošanas 1945. gadā tās pastāvīgās locekles ir ASV, Krievija, Lielbritānija, Ķīna un Francija. Pārējās desmit vietas ir ievēlētajām loceklēm.

• Katru gadu piecas no desmit ievēlētajām loceklēm tiek pārvēlētas uz divu gadu termiņu.

• Vēlēšanas notiek ANO Ģenerālajā asamblejā Ņujorkā.

• Lai valsts tiktu ievēlēta Drošības padomē, par to ir jānobalso divām trešdaļām dalībvalstu.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.