Zāļu tējas un tinktūras 3
“Alternatīva asinsspiedienu normalizējošiem medikamentiem, pirmkārt, ir pareizs uzturs, kurā ir četras piektdaļas augu valsts pārtikas produktu – graudaugi, pākšaugi, saknes un dārzeņi, un tikai viena piektdaļa no dzīvnieku valsts (gaļa, piens, zivis). Otrkārt, regulāras kustības. Ja man pašam būtu paaugstināts asinsspiediens, dienā noietu vismaz desmit kilometru. Ievērojot abus principus, trešais varētu būt ārstniecības augu preparātu lietošana. Normāls asinsspiediens ir 80/120 mmHg, un tādam tam jābūt līdz sirmam vecumam,” saka akupunktūras ārsts un fitoterapeits Artūrs Tereško. Viņš uzsver: gaidīto panākumu nebūs ne sintētiskajiem, ne augu preparātiem, ja cilvēks saglabās iepriekšējo dzīvesveidu, kurā nemitīgi pakļauts stresam, cieš no pārstrādāšanās un neievēro pareizu atpūtas un miega režīmu.
Paaugstināta asinsspiediena gadījumā fitoterapija jāpieskaņo katra cilvēka vajadzībām. Piemēram, ja slimības pamatā ir spriedze, to lieliski var noņemt tikai ar fitoterapijas līdzekļiem, bet, ja asinsspiediens ir ievērojami paaugstināts nieru vai sirdsslimību dēļ, obligāti jālieto arī ārsta izrakstītie medikamenti. Līdztekus dzerot ārstniecības augu tējas, iespējams samazināt medikamentu devas un to blaknes.
Daži augi spēj efektīvāk samazināt sistolisko, citi – diastolisko spiedienu, bet vēl daži paplašina sirds un citus asinsvadus, novēršot skābekļa trūkumu.“Bērzs, arī āmulis ir universāli, jo iedarbojas uz procesiem, kas būtiski ietekmē asinsspiedienu, piemēram, pastiprina diurēzi, normalizē holesterīna līmeni. Tāpēc bērza lapu tēja īpaši ieteicama pacientiem, kuriem ir gan paaugstināts asinsspiediens, gan sirds mazspēja. Ja asinsspiediens ir kombinācijā ar sirds ritma traucējumiem, var lietot māteres tinktūru, pret spiedienu noder arī pļavas ģerānija. Visus šos augus var savstarpēji kombinēt atkarībā no tā, kurš spiediens – sistoliskais vai diastoliskais – ir vairāk paaugstināts. Tāpat jāņem vērā blakussaslimšanas, piemēram, nieru, aknu, plaušu vai vairogdziedzera kaites,” skaidro fitoterapeits.
Tomēr Artūra Tereško pieredze rāda, ka ar ārstniecisko augu preparātiem vien normālu asinsspiedienu visvieglāk atgūt tad, kad problēmas tikko sākušās. Pacientiem, kuri ar paaugstinātu asinsspiedienu nostaigājuši 15–20 gadu, palīdzēt ir ļoti grūti.