Noris Krūzītis: Uzņēmēji ir ieinteresēti mazināt “pelēko ekonomiku” 0
Ir atbalstāms ikviens pasākums, kurš Latvijā palīdz nodrošināt godīgu konkurenci un mazināt ekonomikas “pelēko zonu”, tostarp mazināt izvairīšanos no pievienotās vērtības nodokļa nomaksas, uzskata vairākas uzņēmējus pārstāvošas organizācijas.
“Lai mazinātu ēnu ekonomikas apjomu jomā, kas saistīta ar kases aparātiem, jāmeklē neordināri risinājumi, kuri maina patērētāju uzvedību. Daudzās valstīs izmantotā ideja par čeku loteriju pilnīgi noteikti ir izmēģināšanas vērta arī Latvijā. Ticu, ka šāda pieeja var izrādīties efektīvāka par kases aparātu reformu, jo pat visdrošākā sistēma neatrisina kopējo problēmu par čeku “neizsišanu” vai nedošanu. Prieks, ka šī ideja ir nonākusi tik tālu, jo LTRK to izvērtēt aicināja jau pirms trīs gadiem Ēnu ekonomikas konferencē,” atzīst Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.
“Domāju, ka jebkurā nozarē strādājošs uzņēmums, kurš godprātīgi maksā nodokļus, ir ieinteresēts, lai “pelēkā ekonomika” būtu iespējami mazāka. Un jo ātrāk izdosies to panāk, jo vairāk iegūsim mēs visi,” uzskata Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis.
Galu galā “pelēkā ekonomika” – nenomaksātais pievienotās vērtības nodoklis, aplokšņu algas, it kā zemākas cenas, apgrūtina iespēju konkurēt uzņēmumiem, kuri vēlas strādāt godīgi un maksāt nodokļus. Viņš uzsver, ka cilvēku līdzdalība ir ārkārtīgi svarīga, un čeku loterija nav sliktākais veids, kā to panākt.
Jāatgādina, ka sabiedrībā patlaban notiek diskusijas par 12.Saeimas deputāta Imanta Parādnieka iniciatīvu par valsts rīkotu čeku loteriju, kur balvā varētu iegūt 100 reizes lielāku summu nekā čeka vērtība, kā arī citas vērtīgas balvas. Loterijas mērķis ir palielināt PVN nomaksu un šādi iegūt papildu līdzekļus ģimenes atbalsta politikas pasākumiem.
Savukārt Latvijas biznesa savienības valdes priekšsēdētājs Eduards Filippovs pievērš uzmanību tam, ka kopumā mainās patērētāju paradumi, proti, aizvien populārāki kļūst bezskaidras naudas norēķini. Tas vērojams pat mazumtirdzniecībā, kur šobrīd dominē norēķini skaidrā naudā. Tādēļ būtu vērts domāt ne tikai par fiziskiem čekiem, bet arī par alternatīviem darījumu apliecinošiem dokumentiem vispār.
“Parasti cilvēki par čekiem atceras tad, ja ir liela vajadzība tos glabāt; ja tiek pirktas ilgtermiņa lietošanas preces vai var atgūt daļu nodokļu. Ja norēķini lielākoties ir elektroniski, tad ir jautājums, vai papīra čeku nevarētu aizvietot ar kādu digitālu ierakstu. Taču tā ir tālāka nākotne, kas saistās ar norēķinu attīstību. Šodien uzņēmēji ir norūpējušies par to, lai modernu kases sistēmu ieviešana un uzturēšana būtu samērīga un ekonomiski izdevīga,” skaidro Filippovs.
Viņš uzsver, ka tādā gadījumā arī uzņēmējdarbības vide un konkurence kļūtu godīgāka.
“Manuprāt, ir būtiski saprast, ka nenomaksātais pievienotās vērtības nodoklis – tā ir gan nauda, kuru var ietaupīt nepieprasītu čeku dēļ, gan caur “karuseļiem” “izdzītie” miljoni – skar ikvienu no mums. Mēs varam neko nedarīt, varam vilcināties un turpināt būt neapmierināti ar valsts sniegtajiem pakalpojumiem, taču varam sākt pievērst uzmanību pirkumu un darījumu “tīrībai”. Piemēram, pašsaprotami pieprasot čeku vai kādu citu darījumu apliecinošu dokumentu,” uzskata 12.Saeimas deputāts Imants Parādnieks.
Deputāta aprēķini liecina, ka, pat ievērojot visas izmaksas, valsts budžets iegūtu aptuveni astoņus miljonus eiro. Turpretī Finanšu ministrija prognozē, ka loterijas rezultātā papildus varētu tikt iegūti trīs miljoni eiro.
Jau ziņots, ka teju visās Eiropas Savienības valstīs par nopietnu problēmu tiek uzskatīta nodokļu plaisa, kas veidojas starp paredzamo un reāli iekasēto pievienotās vērtības nodokli (PVN). Aprēķini liecina, ka Latvijā PVN plaisa ir apmēram 23%, bet visā ES netiek iekasēti aptuveni 14% no paredzamā PVN apjoma. Slovākijā, kas šādu loteriju ieviesa 2013.gada septembrī, PVN plaisu izdevies samazināt no 40,1% 2012.gadā līdz 28,9% 2016.gadā. Tiesa, loterija bija tikai viens no pasākumiem, kuru mērķis bija palielināt PVN nomaksu.
Eiropā zināmākās čeku loterijas tiek organizētas Maltā, Slovākijā, Portugālē un Polijā. Arī Lietuvā novembrī plānota pirmā čeku loterija, kurā reizi mēnesī varēs laimēt balvu 5000 eiro vērtībā.