Nordmaņa baltegle – skaista, bet salīga. Audzēšanas knifi 3
“Kā no sēklām izaudzēt Nordmaņa baltegles?” vaicā Jānis Grobiņas novadā.
“Kaukāza baltegle ir sveša suga, tomēr Latvijas rietumdaļā varētu būt perspektīva, īpaši, ja to paredzēts audzēt kā Ziemassvētku eglītes. Taču Vidzemē audzēt nebūtu vēlams, jo kailsalā tā var aiziet bojā,” brīdina Meža pētīšanas stacijas direktora vietnieks Uvis Dambergs.
Kaukāza baltegle izskatās vizuāli daudz iespaidīgāka par Eiropas, Veiča un citām balteglēm, jo ir koniska, kompakta, ar blīvu zarojumu un mīkstām skujām.
Vajag stratificēt
Lai rosinātu Kaukāza jeb Nordmaņa baltegles (Abies nordmanniana) sēklu dīgšanu, sēklām jāiziet pēcbriedes periods, ko veic 4 ºC temperatūrā.
LVMI Silava vadošā pētniece Mudrīte Daugaviete skaidro, ka stratificēšanas ilgums sēklām ir divi mēneši, tāpēc būtiski to ieplānot laikus, lai aprīlī, kad sēklas jāsēj, tas jau būtu beidzies.
Rīkojas šādi: polietilēna maisiņā ieber mitras smiltis un sajauc ar sēklām, uzglabā pagrabā vai ledusskapī. Ik pa laikam apmaisa un vajadzības gadījumā mitrina.
Kad pēcbriedes periods beidzies, sēklas sēj kastītēs, kas piepildītas ar viegli skābu kūdras substrātu (pH 5–6). Sēj 1 cm dziļi un liek diedzēties 10 ºC temperatūrā. Dīgšanas laikā sējumu uzmana, lai augsnes virskārta neiežūtu.
Jaunās eglītes sadīgst aptuveni divās nedēļās. Pēc uzdīgšanas, lai sējeņi neinficētos ar dīgstu vīti, aplaista ar kālija permanganāta šķīdumu (tam jābūt violetā krāsā).
Kad dīgsti izauguši 2 cm gari, tos pārpiķē podiņos. Dobē jaunos augus izstāda, kad tie sasnieguši 10 cm garumu. Pirms ziemas augus piesedz ar skujkoku zariem.
Nav piemērota nabadzīgām augsnēm
Pastāvīgā vietā izstāda 30–50 cm garus stādus. Augiem piemērota ir vidēji skāba smilšmāla vai mālsmilts augsne ar grants piemaisījumu. Salīdzinājumā ar citām balteglēm Kaukāza baltegle nav tik ātraudzīga.
Līdz 20 gadu vecumam dzinumu pieaugums ir 10 cm, maksimāli līdz 30 cm; vēlāk skujkoks sāk augt ātrāk un veido lielākus ikgadējos pieaugumus. Čiekurus sāk ražot 40–50 gadu vecumā.
Ja kokiem nodrošina pietiekamu augšanas telpu, tie papildus nav jāveido, jo baltegles pašas veido konisku vainaga formu.
Ja tomēr vēlas iegūt kompaktāku, biezāku vainagu, skujkokiem dzinumu galus ieteicams apgriezt no novembra līdz marta beigām, kad gaisa temperatūra ir zem 5 ºC (darot to siltākā laikā, griezuma vietās var ieviesties sēņu slimības, kociņi tiek novājināti).