Nopludināta nepieredzēti plaša e-pasta sarakste atklāj Kremlim pietuvināto Rotenbergu īpašumu slēpšanas shēmas, iesaistīta arī Latvijas pilsone 24
Starptautiskajām sankcijām pakļautajiem Kremlim pietuvinātajiem oligarhiem brāļiem Borisam un Arkādijam Rotenbergiem ar daudzu rietumvalstu uzņēmēju un algotu speciālistu palīdzību gadiem ilgi izdevies slēpt savus īpašumus un izvairīties no sankcijām, atklāj vēl nepieredzēti plašas iekšējās sarakstes analīze, ko veikusi starptautiskā pētnieciskās žurnālistikas apvienība OCCRP.
Rotenbergi pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā un tai piederošās Krimas pussalas aneksijas 2014.gadā tika pakļauti sankcijām. Lai gan pagājusi gandrīz desmitgade, viņi joprojām nav kļuvuši nabagi, un saskaņā ar žurnāla “Forbes” aplēsēm šogad viņu īpašumu vērtība sasniedza 4,9 miljardus ASV dolāru.
Tagad jaunnopludināta e-pasta sarakste devusi iespēju ieskatīties shēmās, ko Rotenbergi izmantojuši savu īpašumu slēpšanai, kā arī atklāj, kādu lomu tajā spēle Rietumu juristi, baņķieri un korporatīvo pakalpojumu sniedzēji.
Nopludinātais arhīvs, kas nonācis neatkarīgā krievu tīmekļa izdevuma “Važnije Istorii” (“iStories”) un OCCRP rīcībā, satur vairāk nekā 50 000 dokumentu un e-pasta vēstuļu, kas sūtītas laika posmā no 2013. līdz 2020.gadam.
Virknē publikāciju, kuru sagatavošanā iesaistījušies vēl 15 mediju uzņēmumi, atklāts, kā tas bijis iespējams.
Centrālo vietu šajās shēmās ieņēmis Maskavā dzimušais uzņēmējs Maksims Viktorovs un viņa juridiskā firma, taču ziņas par viņa darbu Rotenbergu labā līdz šim nebija parādījušās.
Dokumenti arī atklāj, kādā veidā daļu Rotenbergiem piederošo aktīvu savā šķietamā īpašumā pārņēmuši fiktīvi to turētāji, kuru vidū ir gan kāds bijušais Borisa Rotenberga miesassargs, gan 36 gadus vecā Latvijas pilsone Marija Borodunova, kas bijusi Arkādija Rotenberga mīļākā un esot divu viņa meitu māte.
Viktorovs gan apgalvo, ka nedz viņš, nedz kāds no viņa uzdevumiem nekad nav pārkāpuši likumu.
Starptautiskajām sankcijām pakļauto Krievijas oligarhu brāļu Rotenbergu īpašumu slēpšanas shēmās iesaistīta arī kāda Latvijas pilsone, kura esot slepena Arkādija Rotenberga mīļākā un divu viņa meitu māte, liecina nopludinātā e-pasta sarakste, kas nonākusi pētniecisko žurnālistu rīcībā, un žurnālistu izpētītais, vēsta starptautiskā pētnieciskās žurnālistikas apvienība OCCRP.
Sankcijas pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā un tai piederošās Krimas pussalas aneksijas 2014.gadā tika vērstas arī pret vieniem no ietekmīgākajiem diktatora Vladimira Putina līdzgaitniekiem – brāļiem Borisu un Arkādiju Rotenbergiem, un tās ietekmēja ne tikai viņu īpašumus ārvalstīs, bet lika viņiem restrukturizēt vismaz daļu no saviem īpašumiem arī Krievijā, lai tādējādi nodrošinātu lielāku slepenību.
Šim nolūkam tikkuši izmantoti īpaši investīciju instrumenti, kas Krievijā tiek dēvēti par “slēgtiem paju investīciju fondiem” jeb ZPIF. Šādi fondi saskaņā ar Krievijas likumiem netiek atzīti par juridiskajām personām un tiem nav jāatklāj to akcionāri. Tādējādi bieži ir grūti noteikt, kam šāds fonds patiesībā pieder.
Līdz 2017.gadam Rotenbergu īpašumu noslēpšanai izveidoti vismaz 13 šādi ZIPF, kuru vadība tikusi uzticēta Maskavā dzimušajam uzņēmējam Maksimam Viktorovam un viņa firmai “Evocorp”.
Viens no šiem “Evocorp” pārvaldītajiem ZIPF, kā liecina nopludinātie Krievijas Centrālās bankas dokumenti, šķietami pieder 36 gadus vecais Latvijas pilsonei Marijai Borodunovai.
Viens no dokumentiem liecina, ka 2017.gadā Borodunova ar ZPIF “Lontano” starpniecību kontrolēja 80% no nekustamo īpašumu uzņēmuma “RG-Development”.
Žurnālisti noskaidrojuši, ka viņai piederējuši arī vairāki citi vērtīgi īpašumi, tostarp grezni apartamenti Monako, kurus viņa 2017.gadā izīrējusi kādam Rotenberga uzņēmumam par 260 000 eiro mēnesī. Kopā ar divām savām nepilngadīgajām meitām Borodunova bijusi arī 4,25 miljonus eiro vērtas villas īpašniece Francijas Azūra krastā.
Saskaņā ar nopludinātajiem Krievijas nodokļu dokumentiem, Borodunova tikai 2020.gadā nopelnījusi 25,5 miljonus ASV dolāru.
Uz žurnālistu jautājumiem Borodunova nav atbildējusi.
Uz vienu no iespējamajiem veidiem, kā viņa tikusi pie šādiem īpašumiem, žurnālistiem norādījuši divi avoti, kas vēlējušies saglabāt savu anonimitāti, jo baidās par savu drošību.
Abi avoti Borodunovu nosaukuši par Arkādija Rotenberga “neoficiālo sievu”.
Viens no avotiem, kas ir pazīstams ar Arkādija Rotenberga aprindām, izteicies, ka viņa attiecības ar Borodunovu nav publiskas, taču “ļaudis, kas tiem tuvi, par tām zinājuši (..) jau ilgu laiku”.
Žurnālistiem nav izdevies tam gūt neatkarīgu apstiprinājumu, taču ar lietotnes “Getcontact” palīdzību izdevies noskaidrot, ka vismaz ducī gadījumu Borodunovas tālruņa numuru savu kontaktu sarakstos cilvēki saglabājuši ar vārdu “Marija Rotenberga”.
Jaunībā Borodunova ar ģimeni dzīvojusi nelielā privātmājā Rīgas Pļavnieku mikrorajonā, studējusi Maskavā. Savulaik dzeltenā prese aprakstījusi viņas attiecības ar basketbolistu Armandu Šķēli.
Tagad viņa ir kļuvusi par iespaidīga nekustamo īpašumu portfeļa turētāju vairākās Eiropas valstīs, lai gan redzamas uzņēmējdarbības vēstures viņai nav, norāda žurnālisti. Nekustamā īpašuma iegādes dokumentā Francijā kā viņas nodarbe norādīta kosmetoloģija.