Nopērk māju, bet iekšā netiek. Marikas rūgtā pieredze ar īpašumu Lielvārdē 13
Lielvārdes iedzīvotāja Marika pirms gada iegādājās īpašumu Jumpravā, taču tajā bez juridiska pamata jau dzīvoja divas personas. Vēloties sakārtot juridiskās attiecības, mājas jaunā īpašniece vērsusies Lielvārdes novada domē, lai anulētu ziņas par personu deklarēto dzīvesvietu, taču pašvaldība to atteikusi, pamatojoties uz likumu par “Laulāto likumiskajām mantiskajām attiecībām”.
“Šie likuma panti, ar kuriem dome atrakstās, nozīmē, ka mums ir laulāto kopmanta, tātad šīs abas personas man ir pielaulātas. Sanāk, ka Lielvārdes dome Latvijā vienīgā legalizējusi viendzimuma laulības,” ironiski saka sieviete.
Gatis, kurš ikdienā namā nedzīvo, iespējams, būtu gatavs dzīvokli iegādāties, savukārt Zinta, kura dzīvo nama otrajā stāvā, uzskata ka Marikas pienākums ir ierādīt viņai jaunu dzīvesvietu. Pirms desmit gadiem viņai nebijis, kur dzīvot, un draudzene teikusi – te ir brīva māja, nāc un dzīvo, un viņa arī aizgājusi.
Īpašumā Jumpravā “Bez Tabu” satika Zintu, kura nenoliedza, ka mitinās mājā bez līguma, maksājot vien par elektrību un gāzi. Vairākus gadus gaidījusi, kad uzradīsies mājas īpašnieks, un piedāvās noslēgt līgumu. Sievietei neesot citur, kur dzīvot, un viņas bērni atrodas ārzemēs, tāpēc nevar palīdzēt.
Lūgusi pašvaldībai palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā, jo Zintai ir trūcīgās personas statuss, arī piešķirta trešās grupas invaliditāte, taču Lielvārdes novada pašvaldības dzīvokļu komisija lēmusi neiekļaut Zintu, kuras pensija ir 68 eiro mēnesī, palīdzības reģistrā, jo kundze nevar iesniegt īres līguma kopiju un izīrētāja rakstisku uzteikumu par īres līguma pārtraukšanu. “Viņiem vajag dokumentus, un es tikmēr dzīvoju starp debesīm un zemi,” savu situāciju ar asarām acīs raksturoja arī Zinta.
Tādējādi šobrdi mājas jaunā īpašniece skaidrojas ar vienu Lielvārdes novada pašvaldības komisiju, Zinta ar otru.