31.jūlijs – 5. augusts un 14. – 19. augusts, Onkoloģiskajiem pacientiem 0
Netālu no Kokneses.
Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība „Dzīvības koks” aicina cilvēkus, kurus skāris vēzis, pieteikties psihosociālās rehabilitācijas programmai „Spēka avots”. Tas ir pasākumu kopums, kas sniedz pārbaudītu un profesionālu informāciju par onkoloģiju, dod iespēju tikt galā ar emocionālo pārdzīvojumu, kas radies slimības dēļ, kā arī programmas laikā uzzināt, kā iespējams turpināt dzīvot pilnvērtīgi – gan praktiskā veidā, gan psihoemocionāli.
Psihosociālās rehabilitācijas nometne „Spēka avots” ir piecu dienu intensīva programma, kas izstrādāta, balstoties Norvēģijas pieredzē. Tajā kā lektori piedalās onkologs, psihologs, psihoterapeits, fizioterapeits, imunologs, mākslas terapeits un citi ar onkoloģijas nozari saistīti speciālisti.
Šajā vasarā biedrība organizēs divas „Spēka avots” nometnes, kas norisināsies viesu namā „Orinoko” (netālu no Kokneses), no 31. jūlija līdz 5. augustam un no 14. augusta līdz 19. augustam. Katrā nometnē maksimālais dalībnieku skaits ir 24, līdz ar to biedrība aicina interesentus pieteikties savlaicīgi. Šis skaits izvēlēts, lai nodrošinātu kvalitatīvu rehabilitācijas procesu un pēc iespējas lielāku individuālo pieeju.
Vienā nometnē piedalās cilvēki ar atšķirīgām vēža lokācijas vietām, atklāšanas stadijām, vecumu, nodarbošanos, jo sajūtas, kas pārņem, uzzinot diagnozi – vēzis, ir ļoti līdzīgas un nav atkarīgas no iepriekš minētajiem faktoriem.
Biedrība „Dzīvības koks” šādu programmu realizē jau kopš 2009. gada. Taču, lai psihosociālā rehabilitācija būtu pastāvīgi pieejams pakalpojums dažādām sabiedrības grupām, ne tikai pacientiem, bet arī viņu tuviniekiem, šobrīd tiek veikta Dignājas muižas rekonstrukcija. Tajā psihosociālā rehabilitācija norisināsies pastāvīgi. Centrā paredzēts veidot īpašas grupas pēc dažādu vēža diagnožu veidiem, kā arī paredzētas grupas bērniem, kuri slimo ar vēzi, un viņu vecākiem, paredzētas ģimeņu rehabilitācijas programmas, jo vēzis bieži vien kopā ar cilvēku sagrauj arī ģimeni.
Kāpēc tas ir svarīgi?
Ikviens zina, ka izdzirdot diagnozi „ļaundabīgais audzējs”, sabrūk ierastā dzīves kārtība, mainās vērtības un attieksme pret dzīvi. Tas ir šoks, un veltīgi ir meklēt atbildi uz jautājumu – „Kāpēc man?”. Īpaši smagi ir tad, kad akūtās ārstēšanas periods ir beidzies – pēc operācijas, staru vai ķīmijterapijām aizvērušās slimnīcas durvis, un cilvēks paliek viens ar savām domām, bailēm, pārdzīvoto šoku. Ir jāmācās pieņemt sevi, apkārtējos, kā arī jāmācās pārvarēt vēža radīto psihoemocionālo traumu.
Psihosociālā rehabilitācija
Psihosociālā rehabilitācija ir cilvēka atgriešana sociālajā dzīvē. Tas ir process, kura laikā cilvēks iemācās sadzīvot ar sevi un savu diagnozi, uzkrāj spēkus un enerģiju, lai spētu palīdzēt ne tikai sev, bet arī citiem.
Šobrīd, psihosociālā rehabilitācija tiek īstenota, organizējot piecu dienu programmas. Programmas ilgums – 5 dienas, kuru laikā lekcijās, grupu nodarbībās, individuālajās nodarbībās ikvienam ir iespēja saņemt atbildes uz svarīgāko jautājumu – kā dzīvot tālāk pēc vēža? Programmās līdzdarbojas speciālisti: onkologi, uztura speciālisti, imunologi, fizioterapeiti, psihoterapeiti, mākslas un deju terapeiti, kā arī citi speciālisti, tāpēc ikvienam dalībniekam ir iespēja saņemt atbildes tieši uz sev interesējošajiem jautājumiem. Programma kopumā dod iespēju saprast sevi un savu ķermeni pēc slimības un gūt pārliecību, ka dzīve pēc vēža turpinās!
Vairāk informācijas: dzivibaskoks.lv